Pokud toužíte po dostupném místě, kde naleznete klid, písečné pláže, křišťálové moře i džungli, místo které vám nabídne skvělé potápění, trekování a kde poznáte milé lidi, vydejte se na malajský ostrov Tioman.
Celé město Melaka bylo prohlášeno za součást světového kulturního dědictví UNESCO. Koloniální paláce se prolínají s půvabnou čínskou čtvrtí či s obchody indických Tamilů. Navštívit můžete i bývalý sultánský palác, stejně jako desítky čínských chrámů, mešity i křesťanské kostely.
Hlavní město Malajsie Kuala Lumpur leží na soutoku řek Kelang a Gombak. Dnešní téměř pětimilionová aglomerace vznikla 1857 z původního tábora u cínových dolů. Jméno města znamená v překladu „blátivé ústí řeky“.
Pokud jste četli slavný román „South Pacific“ Jamese A. Mitchenera, pak vězte, že legendární ostrov „Bali Hai“ je právě tento ostrov (malajsky pulau) Tioman. Na tomto 39 km dlouhém a 19 km širokém ostrově v Jihočínském moři, cca 60 km od Mersingu, žije na pobřeží zhruba 2000 obyvatel v několika rybářských vesnicích.
Národní park Taman Negara se rozprostírá na ploše 4343 km² v pevninské části Malajsie na 4.–5. stupni. Někteří vědci odhadují jeho stáří na 130 milionů let a tvrdí, že je jedním z posledních pozůstatků původních ekosystémů na Zemi.
Souostroví Perhentian se nachází asi 20 km od pobřeží a skládá se ze dvou hlavních ostrovů – větší Perhentian Besar a menší Perhentian Kecil. Ostrovy patří k nejkrásnějším v Malajsii, je zde křišťálově čistá voda a nádherné pláže s bílým pískem.
Ve středu poloostrovní části Malajsie je série kopců a hřebenů s výškou 1500–1800 m (nejvyšší vrchol Gudung Brinchang – 2032 m n.m.).
Město Kota Bharu, nejmuslimštější malajské město a brána do Thajska, se nachází v severovýchodní části poloostrova. Na první pohled se Kota Baru s pulzujícím moderním centrem a rušnými ulicemi nijak neliší od ostatních malajských měst. Je to však město bohaté na malajskou kulturu – najdeme zde pestrobarevné trhy a četná muzea.