Covid, zdraví a bezpečnost

14.10.2020 Všechny lety do země jsou zrušeny do konce října 2020. Vstup není možný.

Klasická kriminalita v Laosu je zcela minimální.

Nebezpečí představuje nevybuchlá munice a miny, tzv. UXO. Zejména ve východních částech země směrem k vietnamským hranicím, v provinciích Hua Phan, Xieng Khuang, Sekong a Attapeu, jsou rozsáhlé plochy zamořené nevybuchlým vojenským arzenálem. Tříštivé pumy sestrojené Spojenými státy představují největší nebezpečí pro samotné obyvatele a mají za následek kolem 130 obětí ročně. Pro cestovatele je riziko malé, ale platí pravidlo pohybovat se po vyšlapaných cestách a nedotýkat se podezřelých předmětů na zemi.

Cestování v noci není všude stoprocentně bezpečné (dříve docházelo k přepadům autobusů). Situace se ale neustále zlepšuje.

Doporučené očkování je proti břišnímu tyfu a hepatitidě A a B.

Riziko malárie je poměrně vysoké, zejména v jižní část, kde se kolem Mekongu vykytuje multirezistentní velmi nebezpečná forma této nemoci. Na severu je situace o mnoho lepší. Doporučují se antimalarika, ale záleží zejména na aktuální situaci. Spolu s malárií zde komáři přenášejí i horečku dengue. Za nejúčinnější ochranu proti komárům platí oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi a používání repelentů.

Platí zásadní pravidlo nepít jinou vodu než balenou, převařenou, popřípadě upravenou tablety na úpravu vody. Velmi lákavé jsou v restauracích ovocné šejky s ledem. U těch nezbývá než doufat, že jsou opravdu z filtrované vody.

O jídle platí pravidlo konzumovat jen to, co se dá oloupat nebo uvařit. Pokud se toto nedá zařídit (je lákavé poznávat nové druhy ovoce) je důležité je alespoň pořádně omýt balenou vodou.

Hlavní riziko nákazy motolicemi pochází z požívání syrových nebo nedovařených ryb. Především se nedoporučuje konzumace fermentované ryby, která se používá jako příloha k rýži. Motolicemi se můžete nakazit i plaváním v deltě Mekongu.

V Laosu se také vyskytuje vzteklina.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: