Peníze a ceny

Peníze se dají směnit na letišti, ale na směnárny se dá narazit ve všech větších městech. Je celkem jedno, jestli disponujete dolary nebo eury. Ceny jsou zhruba dvoutřetinové ve srovnání s Českou republikou. Záleží zejména na vašich požadavcích.

Jako platná měna se používá som (KGS) = 100 tyjin, V případě některých služeb (ubytování v soukromí apod.) platit lze i americkými dolary či v euro. Směnárny obvykle bez problémů přijímají i eura nebo ruské rubly. Kyrgyzstán je poměrně levnou zemí. Nejdražší položkou je ubytování. Počítejte s tím, že turistům jsou často účtovány vyšší ceny než místním (zejména při oficiálním ubytování). Platit je třeba v hotovosti. Ve větších městech je však možné měnit bez problémů, na tržišti v Oši dokonce lze získat jakoukoliv středoasijskou měnu, což je výhodné například pro Uzbekistán, kde občas mohou být s výměnou problémy (nejsou peníze).

Nicméně i na ubytování se dá ušetřit, pokud cestujete s vlastním stanem, spousta hostelů nabízí i možnosti stanování a blízko hor snadno najdete místa vyhrazená jako tábořiště.

Klasické ubytování je nejsnáze dostupné ve velkých městech, mimo ně už se nocleh shání velmi těžce. Hotely obvykle nedosahují evropského standardu a jejich kvalita je velmi různorodá. Zejména v soukromém sektoru lze platit v dolarech, eurech, ruských rublech nebo (na Issyk-Kulu) i v kazašských tenge. Využít můžete i turbázy neboli turistické základny, v nichž za sumu cca 5 USD získáte základní nocleh, případně i jídlo. V Biškeku a na dalších turistických místech byly otevřeny hostely pro cizince s cenou 5-10 USD za osobu a noc. Alternativou jsou i ozdravovny na březích jezera Issyk-Kul. Na stejném místě nabízí cenově nejpřitažlivější a zároveň relativně pohodlné ubytování soukromý sektor. Pod nejvyššími vrchy kyrgyzských hor fungují improvizované kempy.

Další ceny:

  • jídlo v luxusní restauraci v Biškeku: 400 KGS
  • pouliční občerstvení: 15-40 KGS
  • litr benzínu: 42 KGS

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: