Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Les sebevrahů v Japonsku: sto lidí ročně zde ukončí život
24. 7. 2012
Tomáš Karlík
Les Aokigahara leží na úpatí nejslavnější japonské hory Fudži. Na pohled je to velmi romantické místo – ale ve skutečnosti spíš připomíná nějaký japonský horor.
Sebevražda – to je téma, které historií Japonska prolíná od těch nejstarších dob. Pro Japonce bylo dobrovolné ukončení života vždy velmi důležité. Od dob, kdy si samurajové rozřezávali břicha při sepukku, přes známé piloty kamikadze, až po současnost. Dnes se Japonci nejčastěji zabíjejí v pralese Aokigahara. Úřady zde každý rok najdou asi stovku lidí, kteří tu zemřeli vlastní rukou.
Proč sem Japonci odcházejí zemřít, není dodnes zcela jasné, ale zřejmě za to může jedna vlivná kniha. Celý fenomén pralesa sebevrahů zkoumá už čtvrt století místní geolog Azusa Hayano – natočil o něm i krátký dokumentární film.
Sám Hayano objevil osobně v lese nejméně stovku mrtvých těl – ale ani jemu není úplně jasné, pročse z hustého a krásného lesa Aokigahary stalo místo smrti. Nejvíce mrtvol se nalézá v srdci lesa, na místě nazvaném Jukai, neboli moře stromů. Na motivy toho, proč zde lidé umírají, se dá usuzovat především z předmětů, které si s sebou lidé do pralesa odnášejí. Často jsou to vzpomínky na blízké, ale vůbec nejvíc se objevují odkazy na nešťastnou lásku. A právě tady je třeba hledat spojitost s výše zmíněnou knihou.
Roku 1960 totiž vydal japonský spisovatel Seichō Matsumoto román Nami no Tō. Kniha končí tím, že dvojice nešťastně zamilovaných mladých lidí odchází spáchat společnou sebevraždu – právě do pralesa Aokigahara. Příběh se stal kultovní záležitostí a spousta mladých Japonců odchází do lesa napodobit své vzory; podobně jako vyvolala vlnu sebevražd kniha Utrpení mladého Werthera od J.W. Goetheho.
Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Prales smrti má hrůzné dějiny
Podle mnoha náznaků však byl prales místem smrti už mnohem dříve. Středověké příběhy ho spojují s démony a přízraky, v 19. století zase sloužil jako místo ohavné tradice nazvané ubasute. Spočívala v tom, že mladí muži odnášeli do tohoto lesa své matky. Pak je tam opustili a vyčerpané ženy v lese osaměle umíraly…
Aokigahara patří na seznamu míst, kde dojde k nejvíce sebevraždám, na druhé místo. Kolem stovky úmrtí ročně je číslo, které překonává jen jediné místo – most Golden Gate v San Francisku, kde každým rokem pokusí zabít asi 1500 lidí.
Zrovna koukám na dokument vetřelci starověku: cizinci a zlá místa, kde o něm je také zmínka. Opravdu zajímavé, že to lidi táhne právě tam.
to kdyz se nasli pozustatky, to neni nikgo gdo by ty lidi pochoval ??
uctenka ze samosky, supr, i po letech nevybledla 🙂
..cele mi to prijde jako supr inscenace na podporu turistiky.
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Dokonalé holení nejen na cestách
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru