Izrael vznikl v roce 1948 jako židovská domovina v Palestině. Historická pouta obyvatelstva sahají až do období před více než 3 000 lety. Židovské územní nároky se střetávají s požadavky palestinských Arabů, jejichž osídlení je také velice staré.
Existují dvě Susye, palestinská vesnice s rozhodnutím o zbourání a rozkvétající (nelegální) izraelská osada. Leží od sebe nedaleko a přesto je v život každé z nich úplně jiný…
Betlém není jen místo, kde na svět přišel Ježíš Kristus a které uctívají lidé věřící v různá náboženství. Betlém je město za osmimetrovou zdí, kde pocítíte politický tlak a střet Izraele s arabským světem na vlastní kůži.
O zřícenině hradu Latrun se toho moc neví. Hrad, o který by v Evropě pečovali památkáři, historici a nadšenci z občanských sdružení, zde ve Svaté zemi chátrá a zarůstá trávou.
Jeruzalém. Město na křižovatce kultur, z nichž vzešla největší monoteistická náboženství světa. Mnohdy žily v míru a vzájemném propojení, jindy v napětí i bojích. Vycházely však ze stejných příběhů.
Cesta po Izraeli se chýlí ke konci, navštívíme Galilejské jezero, Kafarnaum a Tel Aviv.
Dnes jsme se vydali zdolat pevnost Masada. Po dvou hodinách jízdy přes Qumran jsme vystoupili do horké pouště a zhrozili jsme se, v jaké výšce se Masada tyčí.
Čím víc se blížil náš odjezd do Izraele, tím větší jsem měla obavy, jestli nás do země vůbec vpustí. Všichni strašili dlouhými nepříjemnými ponižujícími vstupními pohovory včetně důkladné kontroly a ověřování. Taky se prý může lehce stát, že se úředníkům na letišti prostě nezamlouváte a posadí vás na nejbližší letadlo domů.