Na začátku března loňského roku jsme se vydali za nejen offroadovým dobrodružstvím do Izraele, země pouští, bohaté historie i složité politické situace. Původně nás mělo vyrazit šest aut, ale na konec, jak to tak vždy bývá, jsme zůstali ve třech vozech.
Ulice Tel Avivu s jeho krásnými bary, muzei a kilometry pláží nic neprozrazují o tom, že v okolí probíhá již několik desítek let trvající konflikt, ještě méně toho prozrazují o bojích jednadvacátého století. Stačí však sednout do auta a vydat se na sever… Tam uvidíte izraelsko-palestinský konflikt z blízka.
V Palestině leží mnoho významných kulturně-historických památek. A pokud se vypravíme za poznáním i do Izraele, žádná taková návštěva nebude úplná, jestliže nenavštívíme města Betlém, Jericho nebo Hebron. Bohužel aktuálně je logisticky velmi obtížné se k těmto pamětihodnostem dostat, neboť všechny leží v autonomní oblasti palestinských území.
Pro mnohé hlavní město Izraele, které snad svou otevřeností a tolerancí nemůže návštěvníky více překvapit. Tel Aviv je totiž městem „hříchu“, centrem spontánnosti i veselosti v jehož ulicích se pořádá každoročně jedna z největších „gay pride“ párty na světě.
Již v prvním okamžiku to poutníka zasáhne. Žádná obrovská a zlatem vykládaná brána nestřeží vstup na místo, kde se podle křesťanské tradice narodil spasitel Ježíš Kristus. Jen malými vrátky vcházejí turisté do Chrámu Narození Páně v Betlémě. Proč? Hlavní důvody jsou dva. Jeden je ve skrze praktický a druhý naopak duchovní.
Jeruzalém je magnetem pro mnoho věřících a poutníků. Muslimové, židé i křesťané jsou k němu přitahováni magickou silou tisícileté historie i tajemnem náboženských tradic.
Zpola zasypaný římský akvadukt se tyčí na břehu Středozemního moře, u starověkého města Ceasarea Maritima v severozápadním Izraeli. Opuštěný, a dalo by se říci, že i zapomenutý, pomalu vrůstá do velkoměstské periferie.
Izrael jako cestovatelskou destinaci není potřeba zvlášť představovat. Malá zemička vzdálená tři hodiny letu od České republiky je oblíbenou zemí pro různé typy turistů – od baťůžkářů, přes poutníky po svatých místech, až po milovníky luxusu a wellness u Mrtvého moře. Většina cest za poznáním pak vede po památkách křesťanského a muslimského významu a barevných arabských tržištích.