Kuchyně

Lenka Hrabalová (2014)

Íránská kuchyně v restauracích není příliš bohatá. Kebab – jehněcí, hovězí, kuřecí, míchanýKuře – s červenou omáčkou, nebo kousky. Moje oblíbené je rýže zerešk a kuře – rýže je s červenými bobulkami. Potom různé omáčky – lilková (bázendžán) je velmi dobrá. Pečené/grilované ryby – většinou dražší

Pití čaje patří k folklóru (dobré kafe tu neseženete). Čaj vám nabídne každý, i na bazáru. Klidně přijměte, i když si nic nekoupíte.

Alkohol – oficiálně v zemi není, ale nabídne vám ho skoro každý. Pokud si na 100% nejste jisti,že vás za úplatu neudá, raději alkohol nepijte. Íránské vězení a hrozba zešlehání bičem nejsou žádný med.

Silvestr Tkáč – ExpediceOnline (2015)

O jídle a pití v Íránu by se dala napsat kniha. Perská kuchyně vyniká svou pestrostí a chutností.Nejběžnější jídla jsou různé druhy kebabů (z mletého masa, kuřecí, játra,…) můžete je vyzkoušet jednak v „kebabárně“ s chlebem, nebo luxusněji v restauracích s rýží.

Na ulích najdete nespočet „bufetů“ s falafely nebo plněnými taštičkami „sambuse“.Pokud chcete zkoumat perskou kuchyni podrobněji doporučuji vyzkoušet dizi, abgušt a pro fajnšmekry tradiční íránskou snídani Kale-Páče – v doslovném překladu Hlava-Nohy. Každá oblast se vyznačuje nějakou místní specialitou. V okolí Kaspického moře a Perského zálivu najdete jídla z rybv pouštích například smažená velbloudí játra.
V Íránu vepřové nenajdete.

Světově proslulé plodiny pěstující se v Íránu jsou pistácie a šafrán.

V současné době dochází k velkém rozmachu útulných kaváren. V Teheránu doporučuji navštívit jednu z poboček kavárny Lamiz.

Tradiční čajovničky nabízí íránskou vodní dýmku a černý čaj. Můžete najít dva typy čajoven (čájkhune/qahvekhune). První typ je pouze pro muže. Typicky má každý vlastní vodní dýmku, debatují se politická témata, fotbal a hraje se backgamon. Druhý typ je smíšený, sedí se na kobercích. Tady utratíte o něco více.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: