19. 4. Stále platí zákaz vstupu do Indonésie a letištního tranzitu pro cizí státní příslušníky cestující za účelem turistiky. Dle sdělení indonéských imigračních úřadu z 20. září 2020 jsou cizí st. příslušníci, kteří aktuálně pobývají v Indonésii jako držitelé nouzového povolení k pobytu (Emergency Stay Permit /Izin Tinggal Keadaan Terpaksa – ITKT/) na základě vypršeného bezvízového pobytu, původního příjezdového víza (visa on arrival), vícevstupního víza /D212/ nebo povolení k pobytu KITAS či KITAP si mohou prodloužit tato víza a pobytové tituly nebo zažádat o nové. Pokud tak neučiní, vystavují se možným sankcím ze strany imigračních úřadů.
Vzhledem k pokračujícím vysokým denním přírůstkům covid nakažených vláda Indonésie prodloužila stávající režim zesílených restrikcí veřejných aktivit (PPKM) na ostrovech Jáva a Bali. V hlavním městě byla opětovně zavedena rozsáhlá omezení společenského a ekonomického života (tzv. režim PSBB). K obnoveným opatřením patří zejména nařízená práce z domova, uzavření nákupních center (vyjma obchodů s potravinami a lékáren), uzavření náboženských svatostánků, uzavření škol a společenských podniků (včetně restaurací) a zákaz veřejného shromažďování. Nutné je dodržování metrového odstupu, omezení veřejného sdružování, požívání roušek a desinfekce.
7. 4. Dne 9. února 2021 vstoupila v platnost nová opatření upravující cestování cizích státních příslušníků do Indonésie a cestování v rámci Indonésie:
Národní agentura koordinující postup proti šíření koronaviru v Indonésii vydala dne 9. února 2021 oběžník č. 8/2021, kterým prodlužuje zákaz vstupu cizích státních příslušníků do země. Nadále platí zákaz cestování do Indonésie za účelem turistiky.
Vstup do země mají povolen pouze:
- cizinci, kteří jsou držitelé diplomatických nebo služebních víz za účelem oficiální návštěvy na ministerské nebo vyšší úrovni,
- držitelé platného povolení k přechodnému pobytu (KITAS) nebo trvalému pobytu (KITAP),
- držitelé jednovstupních návštěvních víz specifikovaných v Nařízení Ministerstva pro právní a lidskoprávní záležitosti Indonésie č. 26/2020 (cesty za účelem výkonu nouzové a nezbytné práce, obchodního jednání, nákupu zboží, zkušební doby pro zahraniční zaměstnance, práce v sektoru zdravotnictví, potravinářství a humanitárním, členové posádek),
- cizinci cestující do země se zvláštním zřetelem, kteří mají oficiální písemné povolení indonéské ministerské nebo vládní instituce,
- cizinci cestující v rámci režimu cestovních koridorů bilaterálně dojednaných vládou Indonésie s vládami druhých zemí.
Opatření upravuje rovněž podmínky vstupu do země. Cizí státní příslušníci, kteří mají povolen vstup do Indonésie dle specifikace výše, jsou povinni se po příletu do země prokázat negativním PCR testem, který podstoupili max. 3 x 24 hod před odletem, během 24 hodin po příletu absolvovat opakovaný PCR test a podrobit se 5-denní karanténě v určeném hotelovém zařízení. Po absolvování 5-denní karantény jsou povinni podrobit se opakovanému PCR testu. Pokud bude výsledek testu negativní, mohou dále cestovat do cílové destinace v Indonésii, nicméně opatření doporučuje podstoupit navazující domácí 14-denní karanténu. Absolvované PCR testy a karanténní pobyt v určeném hotelovém zařízení jsou zpoplatněny.
7. 3. V současnosti není možné do Indonésie přicestovat za účelem turistiky do odvolání (aktuální předpoklad se posunul do konce roku 2021). To se týká i cest na ostrov Bali.
28.12.2020 Indonésie prodloužila zákaz vstupu do 14. ledna.
25.12.2020 Vstup je možný od 8. ledna. Cestující z ČR musí mít negativní PCR test (ne starší 48 hodin). Dále je nutný test na místě a 5-ti denní karanténa. Zároveň je povinné předem vyplnit formulář a registrovat se v aplikaci eHAC. Platí i omezení na vnitřní cesty, které zahrnují další tesy. Bali: nutný negativní PCR test ne starší 48 hodin. Jakarta: negativní test ne starší (72 hodin). Jáva: negativní test (ne starší 72 hodin).
26.11.2020 Země je aktuálně pro turisty uzavřena.
16.10.2020 Vstup je možný pro držitele víz, kteří mají negativní test (ne starší 72 hodin) v angličtině, vyplní formulář a podstoupí vyšetření. Je vhodné mít také zpáteční lístek.
Celá řada míst je pro vnitrostátní cestovatele od září otevřena. Jedná se o veřejné prostory v Jakartě, turistické oblasti Bandungu, Bogoru, Seribu, Bengkulu, některé oblasti Sumatry, Jávy, regionu Yogyakarta, některé oblasti Bali (NP Západní Bali s řadou omezení), Nusy Tenggara, Lomboku, Sumby, Kalimantanu a Papuy.
Bezpečnost
Indonésie je obecně velmi bezpečná země, ale díky své velikosti a rozmanitosti jsou i zde místa, kde je potřeba dát si větší pozor.
Opatrně cestujte do provincie Aceh na severu Sumatry, kde probíhal donedávna ozbrojený konflikt mezi místním separatistickým hnutím a vojenskými silami ústřední vlády. Zvýšené riziko je v průběhu náboženských svátků, zvlášť během půstního měsíce Ramadánu.
Návštěvníkům ostrova Lombok, kteří hodlají provozovat vysokohorskou turistiku v okolí sopky Mont Rinjani, se doporučuje využívat k tomuto účelu pouze registrované průvodce.
V Indonésii dělají pro bezpečnost hodně. Je možně, že narazíte na „domácí“ strážníky, kteří mají modré uniformy s nášivkami „security“. Tito strážníci kontrolují, kdo vstupuje do domu, také kontrolují auta a dávají řidičům takové kartičky, které při výjezdu vracejí. Při vstupu do obchodního domu je možné, že Vám budou kontrolovat obsah batohu. V některých případech batoh budete muset nechat z bezpečnostních důvodů v úschově.
Raději se neúčastněte žádné demonstrace. Sice to může být ,,vzrůšo“, ale také byste se mohli nezalíbit místním. Místní nejsou nijak agresivní, ale bude-li jich sto, tak už by si i troufli. Taková ta správná férovka.
Pokud nebudete chodit s rozepnutým batohem a peněženkou trčící z kalhot, tak vás neokradou. Jen si dejte pozor při smlouvání, protože vám budou tvrdit, že levnější tričko neseženete, a tak ho koupíte a potom zjistíte, že jeho kolega naproti to má ještě o 20 % levnější. Okradli vás? Ne! Doplatili jste na vlastní hloupost.
Zdraví
Jako ve všech tropických zemích platí zásadní pravidlo nepít jinou vodu než balenou, převařenou, popřípadě upravenou tablety na úpravu vody. Místní vodou se nedoporučuje ani čistit zuby. Nemá cenu pokoušet osud, abyste pak následujících několik dní byli vyřazeni z provozu následkem pořádného průjmu. Též se vyplatí každé ovoce oloupat, nebo omýt balenou vodou. Naopak v jídle je člověk mnohdy odkázán na pouliční stravu, víceméně bez dalších následků. V současné době by snad více pozornosti zasloužila pečená a vařená masa, neboť v Indonésii často nebývají úplně dopečená a specielně kuřecí maso bývá krvavé u kosti. Je ovšem nemožné být po celou dobu odkázán na vařenou rýži a vajíčka natvrdo.
Zdrojem dalších závažných nemocí jsou komáři. Denní komáři vedle dalších nemocí přenášejí horečku dengue, která může skončit i smrtí, noční komáři jsou nebezpeční šiřitelé malárie. V Indonésii je mnoho velmi malarických oblastí, kde se vyskytují všechny formy malárie najednou, takže jednoznačně je vedle malarické profilaxie nejlepší chránit se dlouhými rukávy a nohavicemi.
Pro potápěče platí pravidlo nečistit si po dobu pobytu uši. Velmi časté jsou následkem této akce nepříjemné záněty.
Jakékoliv odřeniny je dobré dezinfikovat. Zvýšená pozornost je na místě při odřeninách z moře o korály. Je známo mnoho případů, kdy se z malé oděrky o korál stala hluboká hnisavá rána.
Doporučená očkování: Žloutenka typu A, Tyfus, Meningokoková meningitida.
Lékárny jsou většinou v nákupních centrech. Vypadají asi jako ty naše. Člověk tam sežene všechny léky, které jsou potřeba včetné léků proti malárii, které jsou daleko levnější než u nás.
Celková úroveň veřejných nemocnic je nižší než u nás. Bývají dost plné. Doktory na první pohled nelze poznat, protože tam v bílém nechodí. Zdravotní sestry alespoň poznat jde. Vypadají jako policistky – nosí modré „uniformy“ s odznakem. Mnoho Indonésanů se zdravotně nepojišťuje, protože na to jednoduše nemají – není to povinné jako u nás. Proto když onemocní, tak musí za léčbu platit. Zdravotní pojištění se platí na rok a stojí okolo 1 600 Kč … ostatně to odpovídá kvalitě ošetření. Samozřejmě existují soukromé nemocnice, kde je úroveň léčby daleko vyšší, ale dražší.