Znáte ten pocit, když jste se rozhodli jet do nějaké země, ale váháte přesně kam? Tak to samé se stalo i mně. Věděla jsem, že pojedu do Indie, ale přesně kam se vydat? Protože se strašně těžko rozhoduji, ponechala vše náhodě. Otevřela geografickou mapu Indie na Googlu a řekla jsem si: „To místo, které mě první zaujme, si zvětším a město, které na mě vykoukne, tam pojedu.“ A stalo se. Hned druhý den si kupuju letenky do Váránasí, svatého města, nejstaršího v Indii a také nejkouzelnějšího, protože mě očarovalo natolik, že jsem se v něm rozhodla žit.
První, co člověka napadne, když vidí tmavé lidské nohy trčící z hořících hranic, je myšlenka, že trochu piety by neuškodilo. Jenže tak uvažuje bílý turista a nikoliv domorodec, pro kterého je smrt součástí života a nikoli jeho konec. Pohřební „spalovací“ gháty jsou ve Váránasí asi těmi nejznámějšími. Ale těch „obyčejných“ je mnohem víc. Jaký je tu život podél Gangy?
Haidarábád je hlavním městem svazového státu Ándhrapradéš. V 16. stol. přemístila dynastie Kutubšáhů z Gólkóndy své hlavní město do nově založeného Haidarábádu. V r. 1687 bylo dobyto mughalským císařem Aurangzébem. Další vládci Haidarábádu byli místodržící, kteří byli jmenováni mughalským vládcem z Dillí.
„Šivovo město“ bylo osídleno už v době starověku, někdy kolem r. 1400 př. Kr. Jeho původní jméno je Káší, pak Váránasí (nalézá se mezi řekou Váraná a Assí), Britové zkomolili jeho jméno na Benáres.
Hlavní město jihoindického státu Kérala leží téměř v samotném cípu Indického subkontinentu.
Do Sarnáthu přišel Buddha poté, co dosáhl osvícení pod stromem Bódhi v Gaji (dnešní Bódhgaja). Zde poprvé kázal v jelením háji svým prvním učedníkům. Říká se, že zde „roztočil kolo zákona“, zde začal hlásat svou „zlatou střední cestu“.
„Váránasí jihu“ je hlavní poutní místo v jižní Indii – jak pro šivaisty, tak pro višnuisty. Rámův chrám je jeden z nejdůležitějších jihoindických chrámů.
Město radovánek“ bývalo po 200 let hlavním městem málvského sultanátu. Málva je náhorní plošina ve střední Indii s mírným a příjemným klimatem, porostlá hustými lesy. Zde sultanát nezávislý na dillíském sultanátu založil po Tímúrově vpádu (1398) tughlakovský guvernér Dilávar Chán Ghórí (1401–05).