Patříte k milovníkům ryb? Zkuste to po marocku, po indicku nebo po balijsku. Minimálně do jednoho receptu se stoprocentně zamilujete.
Když se cestovatel dostene k nějaké velké vodní ploše, naskytne se mu možnost ochutnat tamní faunu. Neměl by váhat, pokrmů z ryb je totiž obrovské množstvé.
Prohlédněte si další fotografie k článku …
1) Rybí satai – Saté ikan laut – Bali
Jedna z mých nejoblíbenějších specialit z ostrova Bali. Špízy z různých druhů mletého rybího masa a krevet s kokosem a příjemnou kombinací koření. Většinou je grilují někde u cesty na špejlích z bambusu, někde dokonce na stéblech citrónové trávy, která špízy krásně provoní.
Na 4 porce potřebujeme:
- 500g rybích filetů (snepr, makrela ….)
- 100g krevet
- 50g strouhaného kokosu
- 6 červených šalotek
- 3 stroužky česneku
- 5 kafírových listů
- 3 plátky galangalu
- 2 plátky čerstvé kurkumy
- 1 lžíce čerstvé citrónové trávy nakrájené najemno
- 1 lžička palmového cukru či třtinového cukru
- 2 červené čili papričky (indonéské, ty pálí méně)
- 1 tamarínový lusk – dužninu vyždímat ve lžíci vody (nebo tamarínovou pastu)
- sůl
- 2 lžíce oleje
- dřevěné špejle
Příloha:
Postup:
Nameleme si rybí maso a krevety, dáme stranou. Rozetřeme v hmoždíři či rozmixujeme nahrubo v mixéru šalotku, česnek, galangal, citrónovou trávu, kafírové listy a kurkumu. Rozehřejeme lžíci oleje ve woku a směs rozmixovaného koření smažíme cca 1 minutu. Neustále mícháme. Poté přidáme cukr (palmový je třeba také předem podrtit v hmoždíři), sůl, směs vody a tamarindu a strouhaný kokos. Promícháme. Smažíme další minutu a dáme stranou.
Tuto směs osmažených ingrediencí smícháme s mletým masem. Vzniklou směs vezmeme do dlaně, doprostřed vložíme špejli a opatrně ji masem obalíme. Je dobré si zbytky masa po každém vytvořeném špízu z ruky očistit, pak se to tak nelepí.
Špízy nejlépe ogrilujeme, případně osmažíme na pánvi na mírném plameni ze všech stran do zlatohněda. Podáváme s rýží a sambalem.
2) Rybí kefta – Marocké rybí kuličky – karbanátky
Tak kvůli týhle dobrotě jsem byla ochotná vážit cestu i do vedlejší, 5 kilometrů vzdálené, vesnice. Keftu ze sardinek tam grilovali přímo na ulici a kuličky pak nožíkem rozkrájeli do čerstvýho, ještě teplýho chleba. Posypali cibulí, zalili čili omáčkou a já si chrochtala blahem. A cena? 4 dirhamy (rok 2016).
Na 4 porce potřebujeme:
- 1/2 kg čerstvých sardinek – vykostěných, kůže zbavených (nebo rybí filety), namletých
- 2 lžičky mletého římského kmínu
- 2/3 lžičky mleté papriky
- 1/2 lžičky mletého čili
- 5 stroužků česneku utřeného
- hrst čerstvé hladkolisté petržele nasekané
- hrst čerstvého koriandru nasekaného
- šťáva z 1/2 citrónu
- špetka soli
Na servírování:
- červená cibule nasekaná
- čili omáčka
- marocký chléb (pita)
Postup:
Smícháme všechny ingredience na keftu. Vytvoříme kuličky o průměru cca 2,5-3 cm a dáme na gril. Grilujeme z obou stran dokud maso není hotové. Trvá to cca 10 minut.
V Maroku na ulicích rybí keftu servírují tak, že 4-5 kuliček dají do chlebové placky, posypou čerstvou červenou cibulkou, zalijí čili omáčkou a nožem kuličky rozmašírují a promíchají přímo v chlebu jak s cibulí tak s omáčkou.
3) Ryba na zázvoru a pepři – Indie
Kerala je známá pro spleť všech možných řek, jezírek a jiných sladkovodních ploch. Není tedy divu, že jednou ze specialit tohoto indického státu jsou sladkovodní ryby. Zamilovala jsem si rybu na zázvoru a pepři. Když jsem v jedné pouliční restauraci pozorovala přípravu, tak jsem z toho měla trochu obavy, protože 1 vrchovatá lžíce pepře na jednu rybku mi přišla celkem dost, ale obavy se brzy rozplynuly. Byla to bašta, navíc velmi jednoduchá rychlovka.
Na 1 porci potřebujeme:
- 2 stroužky česneku utřeného
- 1 cm čerstvého zázvoru utřeného
- 1/2 lžičky mleté kurkumy
- 1 vrchovatá lžíce mletého černého pepře
- sůl
- olej na smažení
Příloha:
- rýže nebo kaše z tapioky (něco jako bramborová kaše)
Postup:
Rybu očistíme a na každé straně uděláme několik rýh, aby se do nich dostalo koření. Dobře promícháme zázvor, česnek, kurkumu, pepř a sůl. Ke koření přidáme trošku vody (2-3 lžíce), rozmícháme.
Ve vzniklé směsi obalíme rybu. Dáme ji smažit do pánve s rozpáleným olejem, tak aby ryba byla v oleji potopená cca z poloviny. Vykukující část můžeme zalít zbytkem směsi s kořením.
Zprudka smažíme z obou stran, až je ryba do zlatova. Cca 2-3 minuty z každé strany. Podáváme s rýží nebo s kaší z tapioky.
Autorka Bohunka Kosová (Bo on the road) je surfařka, která cestuje po světě a pro svůj projekt Authentic World Food natáčí místní, jak vaří, a sbírá od nich autentické recepty. Ať už v tradičních domácích kuchyních, na ulici či v malých místních restauracích. Více najdete na jejím YouTube, Instagramu či Facebooku. Bohunka také založila startup Čajové bedýnky, přes který si můžete pro každé roční období objednat svou speciální bedýnku plnou čajové radosti. Kvalitní čaje do bedýnek osobně vybírá a součástí každé bedýnky je příběh k čajům, návod na jejich přípravu a taktéž překvapení. Více informací najdete na www.cajovebedynky.cz. |