Velká čínská zeď – Changcheng (Čchang-čcheng)
Kulturní památka

Velká čínská zeď – Changcheng (Čchang-čcheng)

Po dlouhá staletí musely říše v údolích čínských řek čelit nebezpečí nájezdu kočovných a polokočovných kmenů ze severu. Proto již císař první centralizované čínské říše – Qin Shihuangdi (Čchin Š’-chuang-ti, 220 př.n.l.) propojil již existující obranné zdi jednotlivých státečků v mohutnou jednolitou zeď, která měla jeho říši před nájezdníky ochránit. Zeď začíná na východě na pobřeží zálivu Bohai (Po-chaj), v místě nazvaném Shanhaiguan (Šan-chaj-guan) – průsmyk Mezi mořem a horami, a končí na západě v průsmyku Jiayuguan (Ťia-jü-guan) v poušti Gobi, důležitém místě na hedvábné cestě, kde se nacházela čínská celnice. Kromě hlavního tahu má Zeď několik odnoží, jež kopírovaly hranice některých samostatných států.

Když nejste v Číně jen na skok
Aktuality

Když nejste v Číně jen na skok

Co dělají Číňané, když nechystají Olympiádu, nebo oslavy 60. výročí založení ČLR? Jak vypadá všední život v této nevšední zemi? Pojďte se podívat, co nám při navštěvování památek může uniknout.

Ni hao!

Ni hao!

„Ni hao!“ znamená v čínštině „ahoj!“, a je to pravděpodobně jediná fráze, kterou se naučíte bez problémů vyslovovat. Ani pohyb po městech a stravování není nejjednodušší. Jak uvítala tato obrovská země rozporů Blanku Svobodovou?

Putování Čínou

Putování Čínou

V Pekingu jsme přistáli v ranních hodinách,na imigrační přepážce  jsme vše zvládli skvěle,vyzvedli s ženou bágly a protože jsme neměli ani  jediný čínský yuan,museli jsme se poohlédnout po nějaké směnárně.První naše chyba byla hned vedle zavazadel ve směnárně, její zaměstnanci nás odchytili a nabídli výměnu peněz.V žádném případě nebyli neodbytní nebo neurvalí,vše proběhlo v pohodě,jenže jsme zjistili,že ten lepší kurz je o patro výš v oficiální „Bank of China“. Nebylo to nic dramatického,ale pořád platí,že je lepší více jak méně.

Posvátná buddhistická hora
Buddhismus

Posvátná buddhistická hora

Emei Shan patří mezi čtyři hlavní posvátné buddhistické hory v Číně. První chrám tu byl postaven už v době počátků buddhismu v této zemi, ve 14. století zde stála stovka klášterů.

Čínské homole, rýže a vodní buvoli

Čínské homole, rýže a vodní buvoli

Projížděli jsme už rovinou, z níž však se na obzoru rýsovaly ostré homole podivných tvarů. Guilin je jedním z nejzelenějších měst Číny, protože se všude mezi pahorky pěstuje rýže.

Za himalájská oblaka

Za himalájská oblaka

O Lijiangu byl natočen film „Za Oblaky“. Asi bych jej přezvala na město v oblacích, jelikož od rána hustě pršelo.

Velké město a Velká zeď
Zajímavá místa

Velké město a Velká zeď

Velká Čínská zeď nám nijak obrovská nepřipadala. Číňané sami ji nazývají Zdí dlouhou.