V Číně je období letního času o 6h více než v ČR, během času zimního o 7h. Pákistán má o tři hodiny více než Čína. Z důvodu velikosti Číny, by na západě země mělo být alespoň o 2 hodiny více, v Tibetu se toto z „bezpečnostních“ důvodů nedaří prosadit, ale v AO Xinjiang je neoficiální čas – o 2 hodiny víc, než v Pekingu, řídí se podle toho jak úřady, tak obchody, oficiálně zde stále platí pekingský čas, takže většina veřejných míst má dvoje hodiny s popisky Urumči a Peking.
Otvírací doby úřadů a bank jsou obvykle mezi 8:30-16h. Obchody a restaurace mají otevřeno mnohem déle, některé vývařovny s „baozkami“ (tradiční plněné knedlíky) otevírají brzy ráno, protože si je většina Číňanů kupuje k snídani, běžné restaurace zůstávají otevřené do 8-9h večer. Některé restaurace zavírají mezi obědem a večeří, nebo alespoň většina personálu má volno. V sobotu a neděli jsou úřady a banky zavřené. Obchody a restaurace nezavírají nikdy, některé zavřou na 2 týdny během čínského Nového roku, nebo během letních prázdnin. Restaurace v blízkosti škol jsou cenově levnější než například v centru, ovšem se srovnatelnou kvalitou.
Státní svátky jsou 1.1. (Nový rok), čínský Nový rok (podle lunárního kalendáře), den zametání hrobů (podle lunárního kaneldáře), 1.5. (Den práce), festival dračích lodí (podle lunárního kalendáře), 1.10. (Založení ČLR) a Svátek měsíce (podle lunárního kaneldáře). Po 1.10. a 1.5. má celá Čína týden volno a snad úplně všichni toho využívají k cestování. Autobusy, hotely, letadla jsou nacpané k prasknutí a ceny jízdenek a hotelů vyšší! Stejně tak se na týden protáhne Čínský Nový rok (čchun ťie), jehož termín se řídí lunárním kalendářem (31.1.2014, 19.2.2015, 8.2.2016, 28.1.2017, 16.2.2018). Dalšími svátky jsou například 4.5. (Den mládeže), 1.7. (Založení KSČ), 1.8. (Založení Lidové osvobozeneské armády) a několik dalších, ale běžné obyvatelstvo a úřady nemají volno.
Slavnost lampionů (jüan-siao ťie) nemá nic společného s lampionovým průvodem k VŘSR, ale je dávný čínský svátek připadající na 15. den po Čínském Novém roce, během něhož lidé chodí s barevnými osvětlenými lampióny, pořádají se tance velkých lvích a dračích figurín apod.
Den zametání hrobů (čching ming ťie) připadá na 5.4. (v přestupných letech na 4.4.). Lidé upravují hroby svých předků, zdobí je květinami a pálí papírové peníze (napodobeniny).
Slavnosti měsíce (čung-čchiou ťie, také Slavnosti poloviny podzimu) připadají na 8.září 2014, 27 zárí 2015, 15 září 2016, 4.října 2017, 24.září 2018. Je to den zamilovaných a oslavy sklizně, rozdávají se měsíční koláčky.
Důležitým faktorem pro cestování po Číně mohou být svátky a festivaly. Lepší je vyhnout se všem národním svátkům, kdy ceny letí nahoru, památky praskají ve švech a cestuje neuvěřitelné množství lidí. Naopak mezi svátky budete často na památkách úplně sami.
S aktualizací online průvodce Čínou nám pomohla Jana Braňková.