Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Od velikonočních vajíček jste si snad už trochu odpočinuli. Tak pokud se vám úplně nepřejedly, nechte si naservírovat hned tři vaječné recepty ze třech různých zemí.
Omeleta na marocký způsob
Na 1 velkou omeletu pro 3 osoby:
1 červená cibulka nadrobno nakrájená
0,5 – 1 lžička mletého římského kmínu
0,5 – 1 lžička mleté červené papriky
hrst nasekané hladkolisté petrželové nati
velké rajče oloupané nakrájené na kostičky nebo nastrouhané
1/4 lžičky mletého šafránu (nemusí být)
3 vejce
sůl
2 lžíce olivového oleje na smažení
Rozehřejeme olej na pánvi, ztlumíme na střední plamen a necháme v něm zesklovatět cibulku. Přidáme kmín, papriku, malinko vody a mícháme tak 1-2 minuty. Poté přidáme petrželovou nať, rajče a šafrán. Dusíme přiklopené asi 7 minut, dokud rajče nezkašovatí. Pokud je směs příliš suchá, přidáme malinko vody.
Poté přidáme vejce, osolíme, promícháme pouze lehce, vejce spíš zůstane na povrchu, přiklopíme a doděláme na mírném plameni. Jakmile vejce ztuhne, je hotovo. Chvíli před koncem můžeme navrch naházet pár oliv a naložených citrónů. Podáváme s marockým chlebem (khobz) a nabíráme na chleba všichni z jedné pánve, která je umístěna uprostřed stolu.
Autorka článku Bohunka Kosová po celém světě sbírá recepty na originální místní speciality a o některé se s námi podělila. Až si budete chtít uvařit další exotiku, inspirujte se třemi recepty indického státu Kerala.
Egg hoppers – srílanské vaječné mističky
Těsto na cca 10 – 15 ks:
0,5 kg rýžové mouky
2 vejce do těsta (plus další vejce na každý egg hopper)
1 malá plechovka kokosového mléka zředěná vodou na celkový objem 0,4 l
0,5 lžičky droždí
2 lžičky soli
2,5 lžiček cukru
troška rostlinného oleje na pánev (např. kokosový)
špetka mletého černého pepře (na egg hopper)
Dip:
chilli omáčka
Polovinu kokosového mléka smícháme s rýžovou moukou a droždím, pořádně promícháme a necháme nejméně 30 min odpočinout. Poté přidáme zbytek mléka, sůl a cukr a opět pořádně promícháme, až vznikne těsto o hustotě cca jako na palačinky.
Malou hlubší pánev ve tvaru misky velmi zlehka potřeme olejem, rozpálíme na prudkém ohni, poté ztlumíme a nalejeme menší sběračku těsta, které okamžitě rovnoměrně rozprostřeme po obvodu pánve. Přiklopíme a na malém plamenui smažíme asi minutu a půl. Vyjmeme a získáme „plain hopper„, který podáváme s čili omáčkou či s rybím nebo jiným masovým kari.
Egg hopper připravíme tak, že hned po rozprostření těsta do pánve, vyklepneme do jejího středu vajíčko. Rozbijeme žloutek a krouživým pohybem trošku rozprostřeme do stran. Přiklopíme. Poté opakujeme a přidáme pepř a opět přiklopíme. A za necelé dvě minuty máme hotovo. Egg hoppery servírujeme samotné nebo stejně tak jako plain hoppery s nějakým kari.
Pro lepší pochopení postupu mrkněte na video, které jsem natočila ve srí lanské pouliční restauraci. Je to jedno z mých prvních videí, tak prosím o trošku shovívavosti, zejména k tomu ukuňkanému voiceoveru 🙂
Čínská omeleta – Phuyng hay
Na 2 omelety potřebujete:
3 vejce
2 vrchovaté hrsti bílého zelí nakrájeného na tenké nudličky
1 střední hrst zelené části pórku nakrájeného na tenké nudličky
1 malá hrst mrkve nakrájené na nudličky
2 lžíce najemno nasekaného česneku
5 lžic sezamového oleje
2 lžičky ústřicové omáčky
4 lžíce tmavé sójové omáčky
8 vrchovatých lžic rýžové mouky
1 zarovnaná lžička kuřecího vývaru v prášku
sůl
mletý černý pepř
olej na smažení
Smícháme všechny ingredience (kromě oleje na smažení). Těsto by mělo být husté, avšak mírně tekoucí. S tou solí opatrně. Sójová omáčka je sama o sobě dost slaná, stejně tak kuřecí vývar či ústřicová omáčka. Rozpálíme v menší pánvi na hodně vysokou teplotu takové množství oleje, aby se do něj pak celá omeleta potopila. Velikost pánve by měla odpovídat velikosti jedné omelety, tj. průměr cca 20 cm.
Pomalu začneme lít (něco mezi „lít“ a „kapat“) polovinu těsta (1 omeleta) do pánve od jejího středu a krouživým pohybem lijeme těsto do spirály až ke kraji pánve. Olej by měl celou dobu pěnit. Po necelé minutě začneme velkou mělkou děrovanou naběračkou (vpravo na fotografii s kuchyňským náčiním na tržišti) mírně stlačovat vzniklou placku a lehce s ní točit. Takže pak bude všude stejně silná, zároveň se potrhá její struktura, což je požadovaný efekt. Takto pokračujeme až do zezlátnutí omelety. Smažíme pouze z jedné strany.
Vyjmeme z pánve, necháme okapat olej a podáváme s různými omáčkami (sladká pálivá omáčka, sójová omáčka a další), a pro milovníky pálivého i třeba se zelenou čili papričkou k zakousnutí.
Autorka Bohunka Kosová (Bo on the road) je surfařka, která cestuje po světě a pro svůj projekt Authentic World Food natáčí místní, jak vaří, a sbírá od nich autentické recepty. Ať už v tradičních domácích kuchyních, na ulici či v malých místních restauracích. Více najdete na jejím YouTube, Instagramu či Facebooku. Bohunka také založila startup Čajové bedýnky, přes který si můžete pro každé roční období objednat svou speciální bedýnku plnou čajové radosti. Kvalitní čaje do bedýnek osobně vybírá a součástí každé bedýnky je příběh k čajům, návod na jejich přípravu a taktéž překvapení. Více informací najdete nawww.cajovebedynky.cz.