Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Bahrajnské království připomíná malou Dubaj, kde 50 % obyvatel tvoří cizinci pracující v zemi. Málokdo si dokáže představit, že by se zde usadil a založil rodinu. Bahrajn je pro většinu z nich jakousi přestupní stanicí pro další život.
Gulfské země (země zálivu) patří pro mnohé k vrcholu profesní kariéry, díky velmi nadprůměrným platům a osvobození od placení daní. Výhodou Bahrajnu jsou i mnohem nižší nájmy v porovnání s Dubají.
Získat víza? Malý zázrak!
Tento malý ostrovní stát nepatří mezi nejnavštěvovanější cestovatelské destinace. Jedním z důvodů je obtížné a dosti nákladné získání víz do země. Pokud necestujete s cestovkou, která se vám o víza postará, pak je možností získání pouze osobní pozváni od Bahrajnce nebo zajištění víza přes některý z pětihvězdičkových hotelů.
Oboje má svá úskalí. Málokdo zná nějakého Bahrajnce a pokud třeba váš známý v této zemi pracuje, neznamená to, že vám může víza zařídit. Obrátíte-li se na hotel, musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Hotely v Bahrajnu jsou neuvěřitelně předražené a pro vyřízení víza je logicky nutno se v nich ubytovat. Dalším důvodem je, že Bahrajn toho k vidění moc nenabízí.
Během týdne se na ostrově nic zajímavého obvykle neděje. O víkendu se ale hlavní město Manama naplní stovkami Saúdů, kteří sem jezdí nejen nakupovat, ale i kvůli nočnímu životu. Většina saúdských mladíků v klubech využívá možnosti koupit si alkohol a do sytosti si ho užívají.
Bahrajn spojuje se Saúdskou Arábií 25km dlouhý most krále Fahda, proto nikoho nepřekvapí, že jich sem jezdí tolik. Ženy v Bahrajnu, na rozdíl od Saúdské Arábie, nemusí povinně chodit zahalené, což ocení zejména mužské osazenstvo, protože mladé Arabky jsou opravdu krásné.
Nejširší nabídku průvodců a map Bahrajnu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Na formule do Bahrajnu
Nejvíce turistů jezdí do země každoročně na oblíbené závody Formule 1. Během tohoto víkendu (letos se Velká cena koná 4. -6. dubna) to v Bahrajnu opravdu žije! Na rozdíl např. od velké ceny Maďarska má Bahrajn vždy připraven v areálu okruhu celodenní doprovodný program, kde jsou k vidění tanečníci, zpěváci a další umělci z celého světa.
Během dne si můžete odpočinout na divanech v kavárnách či si zakouřit oblíbenou vodní dýmku. Teoreticky tak celý den nemusíte opustit areál závodiště. Poslední den je již tradičně zakončen velkolepým koncertem – například loni to byla hvězda R&B Ne-Yo. Po závodním dni všichni zamíří do klubů, kde to žije do ranních hodin a není nic neobvyklého potkat v některém z nich závodníky F1.
Problémy v ráji
Každoroční vadou na kráse během víkendu formulí je typický černý dým, který lemuje dálnici vedoucí na závodiště. Jedná se o kouř z hořících pneumatik, které pálí nespokojení Šíité na protest proti vládě. Nelíbí se jim, že některé pracovní pozice, zejména ty vyšší, mohou v Bahrajnu vykonávat pouze Sunnité. Snaží se tak využít jedinou část roku, kdy je Bahrajn plný televizních štábů a upozornit na sebe.
Zajímavostí je, že i když zemi vede sunnitský král Hamad bin Issa Al Khalifa, 70% obyvatel je Šíitů. Stejně tak parlament je momentálně téměř Sunnitský. Práci u policie či v armádě mohou vykonávat výhradně Sunnité, navzdory tomu, že jich je v zemi nedostatek. Pro vykonávání této práce jsou proto nabíráni mladí Sunnité z jiných arabských zemí, kteří se do Bahrajnu přestěhují. A přitom zde existuje mnoho smíšených manželství, kterým se vtipně říká sushi (podle počátečních písmem-Sunnité, Shíité).
Luxus i špína
Nikoho nepřekvapí, že vzhledem k místním teplotám jsou oblíbené vodní parky a soukromé pláže. Veřejných pláží je zde minimum, a těch pár je velmi špinavých. Bahrajn je zemí luxusu a za všechno se zde platí, na oplátku ale dostane fantastický servis. Na to ovšem nedbají místní ptáci, kterým je úplně jedno, že vám dají přímý zásah na rameno v sedmi hvězdičkovém hotelu při odpolední kávě (mám pocit, že to snad dělají schválně).
Jak již bylo napsáno dříve, moc toho zde k vidění není. Jednou z hlavních atrakcí je strom života, který se nachází uprostřed pouště zhruba půlhodinu od Manamy. Podle legendy zde roste po staletí bez kapky vody. Příjemnou procházkou je výlet na Bahrajnskou pevnost, ze které je krásný výhled na hlavní město. Trh Bab Al Bahrain je ideálním místem k nákupu dárků. Rozlohou je obrovský a úzké uličky skrývají nejedno překvapení. Pro romantiky ideální výlet na ostrov Al Dar trvá vodním taxi zhruba deset minut a můžete zde strávit noc v chatrči. Nejúžasnějším zážitkem je ale motokárová dráha VIVA Karting, kde se vyřádí všechny věkové kategorie. Nechybí ani jízda na čtyřkolkách v poušti, která je typická pro arabské země.
Pokud se pro návštěvu Bahrajnského království rozhodnete, určitě doporučuji cestu spojit třeba s dovolenou v Emirátech. Z Dubaje létají pravidelné lety, které jsou levné a trvají zhruba hodinu a čtvrt. Pro pohyb po ostrově si půjčte auto, vzhledem k tomu, že taxíky jsou drahé a většina z nich nemá taxametr. Nejenže ušetříte, ale vyhnete se i nepříjemným hádkám při placení, pokud jste si cenu nedomluvili hned při nástupu.
Moc hezky a poutavě napsaný článek, dobré rady pro cestovatele, ale také dost zajímavých informací pro ostatní čtenáře.(Zejména poznámka o manželství sushi mě pobavila).
Petr
Dostat vízum do Bahrajnu už není malý zázrak, ale držitelé českých pasů ho můžou dostat na hranicích (na dobu 14 dnů, stojí cca 10 EUR).
Moc hezky a poutavě napsaný článek, dobré rady pro cestovatele, ale také dost zajímavých informací pro ostatní čtenáře.(Zejména poznámka o manželství sushi mě pobavila).