Lidé, zvyky, náboženství

[cut]Přestože země je bohatá na ropu a ropa představuje pro mnoho lidí zdroj příjmu, běžní lidé žijí v chudobě. Peníze z ropy plynou na účty prezidentské rodiny Alijovovců, která také má nad vším patřičnou kontrolu (TV, tisk). Dalším zdrojem obživy je zemědělství, pěstuje se pšenice, brambory, ovoce, zelenina, bavlna, chová hovězí dobytek, ovce, kozy drůbež.[/cut]

Důležitým rituálem každého Ázerbjdžánce je čajový obřad (kvalitní čaj se zde také pěstuje). Čaj se podává ve skleněných číších, které jsou tvarovány tak, aby na povrchu vychladl a ve spodní části si zachoval teplotou. Podává se s citrónem a cedí se přes kostku cukru. Čajovny najdete na každém rohu a jsou výhradně mužskou záležitostí. Další typickou záležitostí je smlouvání, smlouvá se na trhu, v taxíku, téměř všude. Ceny jsou většinou nasazeny hodně vysoko a usmlouvat se dá až na třetinu ceny.
Ázerbájdžán je islámský stát, šíitští muslimové tvoří 26 %, sunnitští muslimové 26 %, pravoslavní s křesťany 12 % populace.[Islám se projevuje na architektuře, v literatuře, i v každodenním životě běžných lidí, a to jak dominancí mužů (není tak výrazná jako v ortodoxních islámských státech), tak například hlasitou islámskou hudbou linoucí se vždy a odevšad. Žije zde také mnoho národnostních menšin se svými kulturami.
Rusko hraje v Ázerbájdžánu, jako v bývalém státě SSSR, velkou úlohu. Lidé odcházejí do Ruska za prací a děti navštěvují školy, kde se výuka ruštiny bere jako prestižní záležitost. Kvalita školství není na vysoké úrovni, stejně tak zdravotnictví, protože chybí peníze.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: