Co by vám nemělo uniknout: hlavní město Cockburn Town, národní park Vine Point a přírodní rezervace Ocean Hole v Middle Caicosu, farma na lastury na ostrově Providenciales, nádherné pláže a historické město Balfour Town na ostrově Salt Cay.
Cestopisy z Turks a Caicos
Ostrovy Turks a Caicos je skupina asi třiceti ostrovů v Karibském moři jihovýchodně od Baham. Byly objeveny roku 1512, ale trvale byly osídleny až od druhé poloviny 18. století. Až do roku 1962 byly spravovány Velkou Británií z ostatních kolonií v oblasti (z Bermud , Baham či posléze z Jamajky ). Od 80. let probíhají jednání o nezávislosti ostrovů. Území patří geograficky k Bahamským ostrovům, ale ne politicky. Třicítka ostrovů má celkovou rozlohu 430 km² a má prevážně nížinatý charakter, s vápencovým podložím a rozsáhlými mangrovníkovými bažinami. Počasí je slunečné a relativně suché, časté jsou však hurikány. Ostrovy mají omezené zdroje pitné vody a tak se do nádrží zachytává voda dešťová. Hlavními přírodními zdroji jsou mořští raci (Panulirus interruptus) a mušle. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Turks a Caicos.
Zajímavosti z Turks a Caicos
Tato skupina ostrovů se zvláštním názvem sice nepatří mezi nejatraktivnější místa v Karibiku, ale jsou tu nádherné pláže a stovky mil korálových útesů, takže se počítají mezi deset nejlepších potápěčských destinací světa. Západní část tvoří Caicos – ostrovy West Caicos, Providenciales, North Caicos, Middle Caicos, East Caicos a South Caicos. Východní Turks jsou od Caicos odděleny 35 km širokým průlivem Columbus Passage a tvoří je ostrovy Grand Turk a Salt Cay. Ze všech ostrovů zažil pouze Providenciales turistický boom, další ostrovy mají spíš venkovský charakter a žije se tu pomalu a v klidu. Většina ostrovů, především jižní polovina North, Middle a East Caicos, má bujnou krajinu s potůčky, plošinami, lagunami i bažinatými mokřinami. Nejlepší písečné pláže jsou na severu a západě směrem k oceánu. Ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy.