Ostrov s obyvatelstvem španělského původu je tradičně katolicky orientován. Katolickou odnož křesťanství vyznává plných 85% obyvatel. Zbytek jsou protestanti.
Obyvatelé jsou Portorikánci, na ostrově se nenacházejí téměř žádné národnostní menšiny, vyjma kontinentálních Američanů. Portoriko je jediným územím USA, kde se mluví výhradně španělsky. Ačkoliv je jako úřední jazyk stanovena také angličtina, téměř nikdo jí zde nepoužívá. Na Portorikánce vždy v USA hleděli jako na občany nižší kategorie, proto se pokusily úřady ve Washingtonu povýšit ostrov na 51. stát USA. Místní ale odmítli, protože by museli platit daně. Početná komunita Portorikánců žije také v New Yorku.
Španělská karibská kultura se na Portoriku prolíná s americkým vlivem i zvyky a vytváří zajímavou kombinaci a kontrasty – mrakodrapy a nízké domky, dálnice a půvabné fontány, moderní parkoviště a historická náměstí. Turisté sice navštěvují hlavní město San Juan již desítky let, ale málokdo má potřebu opustit kasíno a vydat se za turistikou do hornatého vnitrozemí nebo do starých měst s typickou atmosférou na jižním a západním pobřeží, kde starousedlíci v poklidu posedávají na místní „plaze“ a krmí holuby. Mořské útesy tady zvou potápěče do podmořských hlubin, kde se nachází více než 30 druhů ryb.