Dlouhé roky žije Yarda Gruss v peruánském městě Arequipa. Díky němu přinášíme o tomto městečku aktuální, ověřené, osvědčené a hlavně praktické informace o ubytování, dopravě, orientaci, stravování, nočním životě, službách i nakupování.
Příjezd a doprava
Pokud do Arequipa pojedete od Limy, Puno nebo chilské Arica autobusem, tak přijedete na arequipské autobusové nádraží Terapuerto nebo Terminal Terrestre (obě autobusové nádraží spolu sousedí). Jsou vzdáleny od Plaza de Armas, hlavního arequipské náměstí, patnáct minut jízdy taxíkem cena je kolem deseti soles. Další možný příjezd do města Arequipa je letecké spojení, a to Lima – Arequipa, Cusco – Lima, Juliaca – Lima nebo Santiago de Chile – Arequipa. Přiletíte na arequipeñske mezinárodní letiště Rodrigez Ballon, které je v nadmořské výšce 2500 m n. m. a vzdálené od hlavního náměstí Plaza de Armas 30 minut jízdy taxíkem a tato cesta stojí 25 soles.
Na hlavních autobusových nádražích, kromě již doporučených autobusových společností Cruz del Sur a Oltursa najdete desítky autobusových společností v různých cenových relacích.
Hromadná doprava v Arequipe také začíná fungovat s metropolitními autobusy, které mají svůj vlastní pruh a křižují celé centrum a okrajové čtvrti. Zatím ale převládá klasická doprava pro peruánská města, a to Colectivos (malé minivany), které křižují celé město a v dopravní špičce v tomto desetimístném autě napočítáte i pěadvacet pasažérů. Auta šoupou břicho po silnici, ale většinou dorazí do svého cíle. Dále se můžete svézt taxíky, kterých máme v Arequipe pětadvacet tisíc. Do nedávna převažovaly malá čtyřmístná auta Daewoo Tico s papírovou karoserií, ale časy se mění a začínají nám tu jezdit novější autíčka.
Orientace
15, srpna 1540 byla Arequipa založena donem Franciscem Pizarrem. Pod městským názvem byla uvedena věta Villa Hermosa de Nuestra Señora de la Asunta. Dále další název je Ciudad Blanca – Bílé město, a to proto, že je postaveno ze světlé vulkanické horniny, která se jmenuje Sillar. Arequipa má 1 250 000 obyvatel, takže je stejně velké, možná větší, než Praha. Je to druhé největší město v Peru! Arequipeños se cítí nezávislý na ostatním Peru, a tak tu máme naše vlastní pasy Arequipeñske republiky. (Dalo by se to přirovnat k českému Valašskému království.)
Městem prochází kañon Chili, ve kterém protéká řeka Chili. Na horním toku řeky se daji chytat pstruzi a také raftovat. Kañon je prorvaný mezi nádhernou činnou sopkou Misti, která měří 5825 m n. m. a ledovcem Chachani (6077 m n. m). Z východní strany Arequipu chrání vyhaslá sopka (aspoň se to o ni říká) Pichu – Pichu /čti piču – piču/. Ze severu jsou pampy a z jihu pouště. Arequipa je na šikmé ploše a průměrná nadmořská výška města je 2350 m n. m.
Největší arequipeñský park se jmenuje Selva Alegre – veselé džungle. Další velký park je ve čtvrti Yanahuara. Okrajové čtvrti jsou protkané políčky a poli. Město je od ostatních peruánských měst hodně zelené. Rezidenční čtvrti jsou zde Yanahuara, Cayma a Centro. Také krásná oblast je Sachaca, kde jsou mezi původní zástavbou postaveny i moderní rodinné domy, kde žije převážně místní a francouzská menšina.
Celé Peru je v seizmickéoblasti a v Arequipe to pociťujeme tak tři krát do měsíce. Největší z posledních zemětřesení tady bylo v roce 2001. Bylo tak silné (8,9 Richterovy škály), že spadla věž na katedrále a ve městě Camana, které patří do kraje Arequipa, přišla vlna tsunami a zlikvidovala půlku tohoto desetitisícového městečka.
Kromě zemětřesení tady najdete i nejhlubší kaňon světa Cotahuasi (hloubka 3 600 m n. m.) a druhý nejhlubší kaňon světa Colca (přes 3 400 m). Nejvyšší hora arequipeñského kraje je Coropuna (6500 m n. m.). V podstatě zde najdete pacifické pobřeží, pouště, pampy, kaňony i vysoké hory. Chybí jen džungle, ale tu najdete hned ve vedlejším kraji.
Průmyslová část je kolem autobusového terminálu. Zemědělská část potom kolem celého města. Najdete zde i hydroelektrárnu, a to na úpatí sopky Misti. Mimochodem na hydroelektrárně se také podílelo Československo. (Dnes se tady z českých výrobků moc nevidí, akorát u mě v lednici občas slivovice, trnka a české pivo, ale moc dlouho se tu neohřeje.)
Před dvaceti lety tady jezdily jen motorky značky CZ, dnes zde není vidět ani jedna. Spíše samá Honda nebo Yamaha, ale vévodí tady převážněčínské motorky. Některé voní českou domovinou, jmenují se velorex, ale je to zřejmě pirátský výrobek.
Stravování
Pokud máte zájem můžete se najíst přímo v našem hotýlku, kde vaříme klasické arequipeñské a peruánské speciality. Mohu také doporučit restaurant Campestre v okrajové části Arequipy Sabandia, kde si můžete dát také klasická arquipeñská jídla. Kromě klasických peruánských jídel existují i peruánské nápoje. Jedno z nich je pisco sour (pisco je vínovice a míchá se s bílkem a limetkou, pak se přidá led a vše se posype skořicí) /, další je pak chicha de jora (zkvašený vývar z černé kukuřice).
Nejširší nabídku průvodců a map Peru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Ubytování
Doporučit mohu ubytování v rodinném hotýlku se zahradou v klidné čtvrti deset minut od hlavního náměstí „ Plaza de Armas“. Najdete zde pokoje pro náročné klienty i pro trempy, bar s vínem, pivem, nealkem i rumem. Navíc vaříme obědy i večeřese – typická peruánská kuchyně ( Sebiche, Rocoto Relleno con pastel de papa, grilované hovězí steaky i klasické české bramboráky. Jméno tohoto hotýlku je Hotel Inca Reisen House a adresa je Pasaje saenz Peña A1 /Por El Filtro/, Arequipa. Hotel je deset minut pěšky od hlavního náměstíPlaza de Armas.
Noční život
Bary a diskotéky pro turisty najdete v ulici San Francisco, třetí blok od náměstí na sever. Bary nižší cenové skupiny se nachází východně jeden blok od náměstí v ulici Palacio Viejo. Místní se chodí většinou bavit na Avenidu Dolores, kde jsou také diskotéky. Drogy si radši vůbec nekupujte, ať nemáte problémy s místní policií a se svou hlavou. Je lepší si dát o pivo nebo rum víc.
Nakupování
Určitě nevynechejte největší krytou tržnici San Camilo, kde je zelenina, ovoce, maso či sýry. Jen pozor na drobné kapsáře, kteří vás velmi rychle oberou. Poznáte je díky tomu, že jsou menšího vzrůstu, velmi snědí a mluví Španělsky.
Dále je hezké mercado Pesqueros, což je klasický rybí trh. Pod ním pak najdete mercado Palomar, kde ještě můžete pozorovat klasické staro-peruánské tržiště, které v Peru postupně vytlačují hypermarkety. V Aeroquipě najdete už tři moderní hypermarkety.
Služby
Jeden blok na sever od Plaza de Armas v ulici Moral je SerPost – pošta. Třetí blok na sever od náměstí v ulici Jeruzalem je turistická policie. Nemocnice, která má vysokou uroveň se jmenuje Clinica Arequipa (Avenida Ejercito, první blok za řekou Chili směrem na letiště) nebo Clinica San Juan de Dios (Avenida Ejercito, poslední blok této ulice směrem k letišti).
Informace pro turisty máme u nás v hotelu a státní informace jsou na náměstí naproti katedrále. Internet ve městě je dostupný taktéž mobilní síť. Na ulicích můžete vidět děvčata se zelenou reflexní vestou a od nich si můžete zavolat. Mají dva mobilní telefony a vy si můžete od nich zavolat za cenu cca 1min/ 0,5 soul. Ještě si můžete zavolat z takzvaných „locutorio“ – kamene telefonní budky. Do Evropy na mobil nebo pevnou si zavoláte cca za 0,80 sol za minutu. Navíc je tady spousta internetových kaváren.
Co vidět
Kousek za městem směrem k sopce Misti si můžete dát lehký trek nádhernou přírodou a ukončit ho u vodopádu Chiguata, který měří 50 metrů. Tůra může trvat půl dne, ale také celý den. Záleží, jak si to načasujete. Na jihovýchod od města je také stále zelená oblast, kde si můžete najmout koně a prohlédnou si Arequipu z jeho hřbetu.
Co je ještě zajímavé, ale píšou o tom ve všech průvodcích, je klášter Santa Catalina, klášter San Francisco, katedrála z roku 1621 a zejména krásné uličky.
Výlety do okolí
Určitě vás nezklame jedno z nejkrásnějších archeologických míst v Peru, které se jmenuje Toro Muerto. Toro Muerto (španělsky Mrtvý býk) je lokalita asi 160 kilometrů vzdálená od druhého největšího peruánského města Arequipa. Najdete zde několik tisíc skalních rytin, jejímiž autory jsou pravděpodobně lidé z kultury Wari.
Podle zobrazených zvířat toto místo bylo v době vzniku petroglyfů úrodnou krajinou s množstvím zvěře a fungující lidskou hospodářskou činností. Současný stav této lokality je naprosto odlišný od toho, co zobrazují obrázky na skalách. Poušť, která obklopuje tisíce obrázků, připomíná spíše povrch jiné planety než úrodnou zem, která tu byla dříve. Analogie se situací v severní Africe je nasnadě. Na obrázcích v Toro Muerto jsou většinou lamy. Stejně tak, jako aridní, suché pásmo severní Afriky vzniklo pravděpodobně tím, že jí vypásly kozy, tady ji vypásly lamy.
Další místo, kde se určitě musíte zastavit je pobřeží Pacifiku, kde je možné pozorovat tučňáky Humboldt, kolonie lvounů, mořské vydry, tisíce ptáku, jako je Rybák Inca, kormorán, pelikán, kondor krocanovitý a další. Také, kdo má zájem, si může zalovit ryby, kterých je tam díky Humboltova proudu opravdu hodně.
Druhý nejhlubší kaňon na světě je Colca Cañon, který má hloubku 3400 m a protéká jim řeka Colca. Do kaňonu se jezdí hlavně na krátké a dlouhé pochody nebo jenom pozorovat jednoho z největších ptáků na světě – kondora andského, husici andskou, lamy alpaky a vikuñi. Také kousek od Colca cañonu na úpatí hory Mismi pramení nádherná řeka Amazonka.
Nejhlubší kañon na světě je také v kraji Arequipa. Jmenuje se Cotahuasi kañon a je hluboky 3600 m. Nad ním se tyčí největší hora jižního Peru – Coropuna (6500 mnm).
Nad Arequipu se tyčí činná sopka Misti, která měří 5825 m n. m. a ledovec Chachani (6077 m n. m.). Na tyto hory pořádám výstupy. Na Chachani je kromě výstupu možný i adrenalinový dvaapadesát kilometrů dlouhý sjezd na kole končící v Arequipě.
Kultura a svátky
V únoru zde probíhají karnevaly a v květnu je svátek patronky Arequipy – Virgen de Chapi
28. červenec je peruánský státní svátek, který slaví samostatnost u roku 1821.
15. srpna je Den Arequipy. V průběhu celého srpna probíhají průmyslové a zemědělské veletrhy.
Další zajímavosti
V Arequipě je po celý rok průměrná denní teplota 24 stupňů a v noci 12 stupňů.
Tradiční „Pelea de Toros“ (byčí zápasy), ale pozor není to ono přihlouplé zabíjení býků jedním toreadorem, ale postavíte si svého býka do kruhu o průměru 9 metrů, proti němu se postaví druhý býk a vytlačují se hlavami. Vyhrává ten, který druhého vytlačí a první šlápne za kruh.
Ahoj cestovatelé,
právě jsme se v sobotu vrátili z naší cesty po Peru, kde jsme částečně využili i služeb Yardy, u kterého jsme byli v Arequipě ubytováni. Pomohl nám s obstaráním vnitrostátních letenek se Star Peru, zajištěním lístků na vlak na Machu Picchu a také se vstupenkami na M.P. a dokonce Wayna ( Huayna )Picchu, kam se dostane jen velmi omezený počet zájemců. Skvěle byl zorganizován i 2 denní program v Colca kaňonu. Pokud se někdo z Vás do Peru chystá, určitě můžeme Yardu všem doporučit. Snažil se nám ve všech ohledech všechno zařídit podle našich představ a díky němu jsme v omezeném čase stihli vidět maximum možného.
Pokud budete mít zájem se s ním spojit, mailový kontakt na Yardu:
in********@ho*****.com
Yardo děkujeme, určitě se do Peru chceme v budoucnu vrátit a opět se na tebe obrátíme!!!
Honza, Pavel, Petr a Tonda
S Yardou Grussem to bylo dobry…….. 12.12.2014
Prave jsme se vratili z Peru a bydlili jsme u Yardy Grusse v Arequipa v jeho rodinnem hotelu a vyuzivali jeho cestovky Inka Reisen. Yarda nam navrhnul ruzne destinace v okoli Arequipy a i delsi vylety v jniznim Peru jako Colka kanon, jezero Tikicaca, Salinas pampy a dalsi. V jeho hotelu jsme meli vyborne snidane a vecere, Yarda se fakt vyzna v celem Peru, ma vyborne orientacni a organizacni schopnosti, prirozenou empatii, a da se s nim hovorit na jakekoli tema cele hodiny….
Tak ze ho doporucujeme….
s pozdravem Ales+ Zuzana
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.