Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Los Andes photo expedition: Peru – sever proti jihu
6. 11. 2014
Pavel Svoboda
Vítejte v třetí největší zemi Jižní Ameriky, kde si v její severní části můžete hrát na dobrodružné novodobé archeology, ve střední části se můžete týdny toulat v horách jako vysokohorští Robinsoni a nakonec v jižní části vás bohužel čeká nedobrovolná hra na bílé chodící peněženky. Peru je také velmocí, co se týče horkých pramenu. Tato země má rozhodně toho hodně co nabídnout.
Délka pobytu, volba termínu, počasí
58 dní (26 nocí v hostelu, 26 ve stanu, 5 v nočním buse). Peru jsme navštívili v hlavní trekové sezóně (13.7. až 8.9.). Peruánské velehory jsou často vychvalovány díky velmi stabilnímu počasí se slunečnými dny. Již v srpnu je ale nutno počítat s občasnými sněhovými bouřemi. U moře je během našeho léta, ale často depresivní mlha.
Alpamayo base camp trek – Týdenní trek napříč zaledněným pohořím Cordillera Blanca. S dobrou mapou není třeba průvodce, turistů je zatím pomálu. Zato scenérie jsou jako z vysokohorského snu. Navíc trek začíná i končí v horkých pramenech! Doporučujeme!
Laguna Paron a Laguna 69 – Dvě krásné vysokohorské laguny v Cordillere Blanca, ideální na kratší výlet s jednonočním přespáním. Jezero Paron je ze všech stran lemováno zaledněnými šestitisícovkami, určitě doporučujeme dojít až ke konci jezera s výhledem na dokonalou pyramidu Artesonraju (6025 metru). Úžasné místo, Paron is the best!
Trek Cordillera Huayhuash circuit – Krajinářsky jistě jeden z nejhezčích treků světa. Přibližně desetidenní okruh kolem druhé nejvyšší hory Peru (Yerupaja 6634m) či Siuly Grande z legendárního filmu Pád do ticha vás dovede v těsné blízkosti ledovců a jezer k fenomenálním výhledům. Jen kdyby nám ti místní nekazili každý den výběrem poplatků za průchod jejich údolím či osadou.
Trek k pramenům Amazonky – Zajímá vás geografie? Znáte prof. Jánského? Chcete si odpočinout od davu turistů jižního Peru? Pak je několikadenní trek pustou krajinou kolem vulkánu Mismi tou pravou volbou. Ricka Carhuasanta byla právě díky českým vědcům označena za pramen největší řeky světa.
Machu Picchu – Je drahé, extrÉmně turistické, ale přesto stále nádherné. Východ Slunce nad proslulými ruinami dostane i toho největšího skeptika!
Arroz con leche – Sladká rýžová kaše, kterou prodávají teplou ve stáncích ve vyšších nadmořských výškách, je vynikajícím dezertem a sladkou tečkou po vydatné večeři.
Nejširší nabídku průvodců a map Peru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Ceny a náklady
Peru je tak středně levnou zemi. Při volbě toho nejlevnějšího ubytování nás to vyšlo průměrně 110,-Kč na noc na osobu (25-30 Solu pro dvě osoby). Strava je hodně levná – obědové menu s polévkou vyjde na 5-6 Solu, ¼ kuřete + hranolky 7- 8 Solu (v této době vyšel 1 Sol na 7,5Kč). Pivo 650ml za 4-6 Solu, kousek dortu 2 Soly. Benzín stojí oproti Ekvádoru či Bolívii, kde je litr za 10,-Kč, kolem 30,-Kč. To se samozřejmě odrazí i na vyšších cenách dopravy – autobusu. Ceny jednotlivých společností se ale často výrazně liší, a to až trojnásobně. Vyplatí se proto optat se na nádraží u více okýnek.
Ano, za Machu Picchu člověk musí trochu zaplatit. Samotný vstup stojí 126 -140 Solu, nejlevnější varianta návštěvy ruin vyjde tak na 100 dolarů (vlak k Machu Picchu je extrémně předražený, většina baťůžkářů volí alternativní cestu minibusem k Hydroelectricu za cca 40 Solu a pak pěšky po kolejích do městečka Agua Calientes pod MP). Tím to ale nekončí, na jihu Peru se hodně podražilo, hlavně tedy vstupy kamkoliv.
Na památky do „Posvátného údolí Urubamby“ se prodává pouze společný lístek na všechny dohromady za 70 dolarů, nelze koupit jednotlivě. Kanon Colca = 70 Solu!!! Poplatek za vstup do NP Huascarán naštěstí na treku Alpamayo nikdo nevybíral. Cordillera Huayhuash – poplatky za celý okruh se vyšplhají celkem až na cca 200 Solu na osobu!! Naštěstí se to dá ještě lehce usmlouvat, my nakonec platili 200 Solu za dvě osoby. Internet je ale v Peru velmi levný 1 hod= 1 Sol.
Náklady na den (bez suvenýrů): Celkově 18400,- Kč na 58 dnů / průměrně tedy 320,-Kč / den
V rámci expedice Los Andos photos expedition navštívil Pavel Svoboda už i Ekvádor. Přečetěte si, jak se mu v zemi Indiánů pod sopkami líbilo.
Lidé
Díky rozvinutému turistickému průmyslu to vypadá, že jsou Peruánci hodně natěšeni na příval peněz od turistů. Rádi si nechají za cokoli zaplatit, smlouvat naštěstí není problém. Pozor především na řidiče autobusu či taxíku, kteří v cíli účtují jízdné i za batohy. Popřípadě místo aby vrátili drobné, skočí do auta a odjedou. S focením lidí jsou stejné problémy, jako jsme zažili v Ekvádoru, lidé se fotit prostě moc nechtějí. Navíc v Peru se někdy nechtěli nechat fotit ani za peníze.
Bezpečnost
Situace vypadá stabilizovaně (rok 2014), nezaznamenali jsme žádné náznaky větších problémů. Samozřejmě volně odložený příruční baťůžek na přelidněných místech (restaurace, autobusák), na místě dlouho čekat nebude. Jako jsme byli svědky okradení turistů v městě Ca během jejich oběda.
Celkový dojem
Peru je již hodně turistická země, zejména jih – dá se říci, že směrem na jih od Limy přibývá turistů, ceny jdou nahoru a přibývá poplatků. Naopak sever Peru nabízí autentické zážitky za nižší cenu. Peruánské hory nabízejí prvotřídní treky světové kvality. V Peru maji překvapivě kvalitní a užitečné turistické informace, hledejte nápis iPeru!
Historka na závěr
V Peru to vypadá, že již vše na nějaké úrovni tak nějak funguje. Přestože jsme v Peru strávili hezké dva měsíce, žádnou vyloženě punkovou příhodu nám tato země bohužel nepřinesla. Nejhezčí historka se nám přihodila nedaleko Arequipy, když jsme vyrazili hledat prameny Amazonky. Ve výchozí vesnici Tuni se k nám z ničeho nic připojila fenka. Zůstala s námi i přes noc. Oblíbila si nás, stejně jako my ji. Pojmenovali jsme ji stylově Amazonka. Doprovázela nás celý pětidenní trek, našla s námi prameny své jmenovkyně, cpala se nám v mrazivých nocích do stanu. Místo, aby nás ochraňovala před štěkajícími psy od pastevců stád lam, schovávala se nám zbaběle za záda. Byla výborným parťákem. Když jsme trek končili a stopli si džíp do města, Amazonku jsme vyhodili na korbu, abychom ji zase v Tuni vysadili. Seskočila, ohlédla se po nás, my ji zamávali a ona běžela zase domů.
Anebo možná ještě tahle: Přijdeme do hostelu a ptáme se, kolik stoji ubytování pro dva. „A chcete pokoj s dvěma postelemi, nebo s jednou velkou manželskou?“ „No raději tu manželskou,“ říkáme, bývá totiž levnější. „Jo, tak takový pokoj nemáme“. 😀
Děkuji za info a také za krásné fotografie.Úplně mě okouzlila fotka z oázy Huacachina.To jste tam byli asi přes noc? To je krása takhle navečer. Díky a už se těším do země inků.
Lenka
Je to tak, v Huacachine jsme byli pres noc. Je tam dle ocekavani celkem predrazeno, velmi turistiske misto, nekomu se tam moc libi a nekomu vubec .. Pokud pojedete kolem, asi bych se tam zastavil 🙂
Kde jsou časy kdy vstupné na Machu Picchu stálo 20 USD/studenti 10 USD? Vím, v roce 2003. 🙂 Ale za 58 dní útrata jen 18 tisíc, to je velmi slušné, to stojí za zvážení další cesty. Díky za tip. 😉 Pavle, pěkné fotky, ať se daří a dobré světlo.
Děkuji za info a také za krásné fotografie.Úplně mě okouzlila fotka z oázy Huacachina.To jste tam byli asi přes noc? To je krása takhle navečer. Díky a už se těším do země inků.
Lenka
Je to tak, v Huacachine jsme byli pres noc. Je tam dle ocekavani celkem predrazeno, velmi turistiske misto, nekomu se tam moc libi a nekomu vubec .. Pokud pojedete kolem, asi bych se tam zastavil 🙂
Více fotek z této cesty po Peru na webu:
http://www.photo-svoboda.cz/galerie-fotky/jizni-amerika-peru
Kde jsou časy kdy vstupné na Machu Picchu stálo 20 USD/studenti 10 USD? Vím, v roce 2003. 🙂 Ale za 58 dní útrata jen 18 tisíc, to je velmi slušné, to stojí za zvážení další cesty. Díky za tip. 😉 Pavle, pěkné fotky, ať se daří a dobré světlo.
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Adopce na dálku: past individuální pomoci a prohlubování nerovností
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.