Divoké indiánské kmeny, snové pláže a stovky malých ostrovů obydlených třeba jen jedinou rodinou. To je turisticky opomíjené panamské souostroví San Blás.
Panama je turisty doposud opomíjený úzký pruh země, spojující jako pomyslný most Ameriku Centrální s Amerikou Jižní. Díky unikátní poloze byla odjakživa místem míšení rozličných kultur a do dnešních dnů se na jejím území zachovalo celkem sedm svébytných indiánských kmenů. Nejpočetnějším kmenem jsou Guajimové, kterých žije v dnešní Panamě více 120 000 tisíc.
Divoké kmeny
Nejdivočejšími kmeny jsou bezesporu indiáni Čo-ko a Wounaan, obývající těžko přístupné oblasti panenských pralesů na hranicích s Kolumbií. Nejnápadnější, ale také nejuzavřenější indiánskou komunitou na území Panamy jsou ale indiáni kmene Kuna Yala. Kunové, jak se tito indiáni nazývají, dokázali po staletí odolávat veškerým nájezdům a dnes představuje autonomní oblast Comarca de Kuna Yala nejnezávislejší indiánské území v celé Střední Americe.
Autonomní oblast Comarca de Kuna Yala pokrývá úzký pruh karibského pobřeží a přilehlé souostroví San Blás. Celé území se táhne v délce více než 200 km jihovýchodním směrem od zálivu San Blás až ke kolumbijské hranici. Kunové spravují tuto oblast s minimálními zásahy centrální vlády, uplatňují vlastní zákony, dodnes používají vlastní jazyk a úzkostlivě střeží kmenové zvyklosti a svébytnou kulturu.
Hospodářství je založeno z velké části na vzájemném výměnném obchodu mezi jednotlivými rodinami. Na ostrovech se sklízejí kokosové ořechy, moře je plné ryb. Plantáže na pobřeží zásobují obyvatele zeleninou a tropickým ovocem. Přilehlé pralesy poskytují dostatek stavebního i vzácného dřeva. Kunové rovněž objevili i kouzlo cestovního ruchu. Ačkoliv turistická infrastruktura není zatím příliš rozvinutá, představují například rukodělné výrobky kunských žen nejproslulejší panamské artesanie.
Ostrov jedné rodiny
V celém souostroví San Blás se nachází okolo 400 ostrovů různých velikostí od miniaturních neobydlených ostrůvků až po jakési ostrovní vesnice. Převážná část staveb je postavena stále ještě v původním stylu z rohoží z palmového listí. Některé ostrovy jsou zastavěny téměř do posledního kousku země, ale mnohé z nich obývá pouze jedna jediná rodina. Ta se navíc během roku střídá v pravidelných cyklech s příbuznými a tak tráví část roku odpočinkem v poklidném Karibiku a po zbytek roku pracují na plantážích na pobřeží.
Jediným dopravním prostředkem, umožňujícím spojení mezi jednotlivými ostrovy i přilehlou pevninou, jsou unikátní dřevěné mořské kanoe. K výrobě ručně dlabaných kánoí používají Kunové mohutné kmeny stromů Sapi, které rostou v pralesích na pobřeží. Menší rybářské kanoe nazývají ve svém nářečí binu uwala, o něco málo větším dopravním kanoím říkají turga uwala. Svým majitelům slouží v průměru až patnáct let. Jízdu na kánoích zvládají nejen muži, ale i ženy a dospívající děti.
Za bezvětří poklidně pádlují nebo se v mělkých vodách odrážejí pomocí dlouhého bidla ode dna. Pokud se zdvihne mírný větřík, napnou jednoduché plachty a v tichosti plachtí napříč oceánem. V tom okamžiku se celý obzor zaplní jinak pouhým okem sotva postřehnutelnými kanoemi. Poklidnou idylu zatím téměř bez výjimky neruší hlučné lodní motory ani větší plavidla. Kunové vám své kánoe i rádi zapůjčí. Cestování na těchto plavidlech odlehlým karibským souostrovím je pak zcela nevšedním zážitkem.
Ženy v mole
Přesto, že muži se zde oblékají výhradně západní způsobem do trika nebo košile a krátkých kalhot, ženy úzkostlivě dodržují staleté zvyklosti. Kromě barevných korálků ovinutých do poloviny lýtek i předloktí a černé linky malované na obličej od čela ke špičce nosu jsou nejnápadnější součástí jejich tradičního kroje krátká blůzka opatřená na břiše a na zádech nepřehlédnutelnou výšivkou – mola. Právě molas se staly tím nejvyhlášenějším panamským suvenýrem. Jejich výroba vyžaduje značnou zručnost a dostatek času. Proto snad nehrozí přenesení jejich výroby do turistických manufaktur a příjmy z nich tak zůstávají převážně u jejich výrobců.
Uvědomění vlastní svébytnosti, životního stylu neovlivněného doposud tolik rozpínavou civilizací a touha po udržení tradičních hodnot a způsobu obživy na San Blás je v dnešním kosmopolitním světě zcela unikátní. Kunové usilují o udržení svého území a kmenové celistvosti úspěšně již od výprav Kryštofa Kolumba, a proto jim přejme nezlomnou vůli v této snaze nejen v daleké budoucnosti, ale i v právě probíhajícím 21. století.
Autorka článku Petr Novotný pracuje jako průvodce CK Adventura.
Dobrý den,
můžete prosím doporučit nejlevnější variantu, jak se na souostroví dostat, tipy na ubytování. Popřípadě další rady.
Děkuji. Eva.
Byl jsem tam v únoru a soustrový je fakt krásný. Je tam
mnoho neobydlených ostrůvků, kde jsme se párkrát nechali vysadit a byli tam 2-3 dny, oheň na pláži není problém, chytání ryb, spaní v hamace či stanu…
Letenka do Panama city nás vyšla na 13 500,-kč z Berlína.
Pak z hlavního autobus. nádraží jsme jeli za pár kaček do městečka El Llano, tam je odbočka a jediná příjezdová cesta k pobřeží San Blas. Všichni říkali, že se tam stopovat nedá, ale mi jsme asi po 2 hodinách někoho stopli a na pobřeží jsme shnali (už trochu dráž)
loďku. Nejdřív jsme se nechali odvízt na ostrov Frenklin. Na ostrově je více baťůžkářů, pronájem bambusové chýše přímo u moře a jídlo celý den tě zde vyjde na 28 dolarů na osobu – vaří všem dohromady indiánská rodina, k jídlu svolává troubením na mušly.
Ahoj Pepa Teplice
Ahoj Pepíno
Odlétám 1.10.2016 do Panamy. Nemohl by jsi mi napsat na
ab******@se****.cz
tel a já bych zavolal a dozvěděl se něco zajímavého ? Dík
Dobrý den, zajímalo by mě zda na vánoční termín je možné sehnat v Kuna Yala ubatování bez předchozí rezervace ?
Ahoj, vážně uvažujeme strávit konec roku (2-3týdny) v Panama. Též by mě zajímalo, zda můžeme vyrazit bez zajištěného bydlení. Tuším, že ano…..
Co by taková Petr Novotný asi řekla na to, že je autorka…
Ahoj, chystám se na San Blás v říjnu. Poradil by někdo, prosím, na který ostrov se vydat, kde si sehnat dopravu na ostrov a jaké jsou aktuální ceny za ubytování atd.
Předem děkuji.
Ahoj, chystám se na San Blás v říjnu. Poradil by někdo, prosím, na který ostrov se vydat, kde si sehnat dopravu na ostrov a jaké jsou aktuální ceny za ubytování atd.
Předem děkuji.
Ahoj, strávili sme na San Blas 3 dny nyní v únoru a opravdu všem vřele doporučuji. Nádherný moře, klid a indiánský servis po celý den. My sme byli s agenturou kterou sme sehnali v Panama city a vyzvednutí na hotelu s transferem do přístavu, transfer lodí na ostrov a 2 noci v chýši s plnou penzí nás stáli 200 usd na osobu. Opravdu se nám to nezdálo moc, ale po diskuzi s českými turistkami se to dá pořídit i o něco levněji. Kontakt na naší agenturu s průvodcem Renem kdyžtak mohu poskytnout.
Ahoj, mohla bych poprosit o kontakt, děkuji
Ahoj, mohla bych poprosit také o kontakt prosím? Nejlépe na mail
ma**************@gm***.com
.
Už máme letenky na listopad a San Blas chceme rozhodně navštívit, kdyby se někdo taky chystal a chtěl by se na cestu připravovat společně, vyměnit si posbírané info apod, tak budu ráda, když napíšete 🙂
Ahoj, jedeme také v listopadu, budu ráda za nějaké info. Díky Martina
m.********@se****.cz
Připojuji se k prosbám o kontakt na agenturu, nejlépe na
bu***@ce*****.cz
. Díky
Dobrý den, prosím o kontakt na agenturu v Panamě na zajištění výletu na ostrovy. Díky Martina
m.********@se****.cz
A na jakém ostrově jste byli, popřípadě s jakou agenturou?
Ahoj, nemáte prosím někdo tip, kde se na za normální peníze bydlet v Carti?díky
Ahojte, my jsme byli přes http://www.sanblas-gunayala.com a byla to paráda
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Adopce na dálku: past individuální pomoci a prohlubování nerovností
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.