Lidé, zvyky, náboženství

[cut]Území Panamy objevili Španělé a založili si zde kolonii. Postupem času bylo součástí kapitanátu Guatemaly, do počátku 18. století patřilo místokrálovství Peru. V dalších letech se Panamy zmocnila Nová Granada, pod kterou země spadala až do počátku 19. století. Panama vyhlásila svou nezávislost v roce 1903. Dosud napjaté vztahy s USA se vyhrotily na konci 80. let, kdy ozbrojené americké jednotky zasáhly proti generálu Manuelu Noriegovi. Panama získala Panamský průplav zpátky od USA až roce 1999. [/cut]            

Obyvatelstvo Panamy tvoří zejména mestici (64 %), ale jsou tu početné další minority černoši a mulati (14 %), kreolové (10 %), indiáni (7 %) a také asiaté, zejména Číňané (většinu malých supermarketů vlastní Číňané). Kromě oficiální španělštiny je druhým nejvýznamnějším jazykem angličtina. Věřící jsou křesťanského vyznání a to zejména římsko katolického 85%, zbylých 15% jsou protestanti. Ve velkých městech narazíte i na mešity a v Panama City jsou velké chrámy hinduistů a bahaistů.

Indiáni z ostrova San Blas a provincie Darien fascinují svým jednoduchým životem, kterému dávají přednost. Vydáte-li se na výlet, můžete posoudit jejich zvyky, zákony, tradice, oblečení a víru, které se vyvíjely po několik tisíciletí.

Můžete vyzkoušet i národní kuchyni – např. čtvercové tamales v banánové slupce, horké křupavé empanadas nebo panamskou populární pochoutku z ryby ceviche. Většinu stravy ale tvoří hamburgery (např. McDonalds v Panama City je na každém rohu), smažená kuřata a jina masitá jídla.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: