Dědictví Mayů je stále zahaleno velkým množstvím tajemství. Záhady a skryté významy jejich staveb, kde byli schopni načerpat své neuvěřitelné znalosti astrologie a matematiky, nebo jaký měli význam tajuplné cenoty?
Před mnoha lety jsem narazil na malou knížečku nazvanou „Řeka posvátné opice“ od Dimitara Krusteva, který v ní popisoval svá dobrodružství na Río Usumacinta. Dimitar pádloval v dvojmístném skládacím kajaku, který nebyl příliš vhodný do velkých peřejí v soutěskách Usumacinty.
Za mrtvé obvykle nesmutní, zajdou do kostela, nechají si „požehnat“ indiánskými šamany, přinesou na náměstí spoustu dobrot a ty pak společně sní. To je veselejší verze svátku Všech svatých.
Mexiko je rájem pro milovníky potápění. Zatímco Cozumel platí za jedno z nejlepších míst pro korálové šnorchlování, na pevnině najdete tisíce zatopených jeskyní. Přinášíme malého průvodce množstvím mexických cenotů.
Britský sochař skloubil umění a pomoc přírodě. Jeho díla se stávají umělými útesy, které přitahují mořský život a spolu s ním se neustále proměňují.
Největší mexické varhany mají rozlohu národního parku, ale bohužel nehrají. Šikovný kouzelník zaklel jejich píšťaly do nádherných skal. Krása Sierra de Organos je sotva známá obyvatelům blízkého Sombrerete, turista sem zavítá jen náhodou.
MEXIKO: Češi závodí s mexickými indiány.
Ptáci, potulní psi i lidé ohrožují životy čerstvě vylíhnutých želv na pláži u mexické vesničky Colola. Místní i dobrovolníci z celého světa se jim snaží cestu do nového života co nejvíce usnadnit.