Mayské památky na poloostrově Yucatán: Tulum, Chichén Itzá nebo Ek Balam

Mayské památky na poloostrově Yucatán: Tulum, Chichén Itzá nebo Ek Balam

Respekt, klid a velkolepost vyzařující z mayských památek na Yucatánu ostře kontrastuje s pulzujícími turistickými letovisky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že místo už přišlo o svoji autenticitu, ale stačí pár dní a poznáte, že mayská historie dýchající zde z každého kamene se nedá jen tak smazat.

Jaguáří král jménem Kinich Janaab Pakal byl pohřben v mexickém Palenque

Jaguáří král jménem Kinich Janaab Pakal byl pohřben v mexickém Palenque

Byla to dlouhá a náročná práce. Čtyři roky pozvolného odkrývání zeminy, kamení i částí stavby trvalo archeologickému týmu najít to, pro co si přišel. Když v roce 1952 sestupoval mexický archeolog Alberto Ruiz do nitra ruin Chrámu nápisů v Palenque, byl jistě nervózní. Ovšem našel to, co očekával.

Nosím Yucatán pod kůží

Nosím Yucatán pod kůží

Uplynul již rok a půl, co jsem se vrátil z odlehlých koutů poloostrova Yucatán. V Mexiku jsem prožil celkem tři měsíce. V malém ejidu (komunitně spravovaná osada) Valentín Gómez Farías, v mexickém státě Campeche, kde jsem působil jako dobrovolník pro spolek United Vision dva měsíce. Během následujícího měsíce jsem navštívil mexické státy Campeche, Quintana Roo, Yucatan i Chiapas. Čtvrt roku je krátká doba, přesto neustále zjišťuji, že ta místa putují se mnou, přirostla ke mně (nebo já k nim?).

Popocatépetl, mexický jazykolam opředený legendami
Trekování v horách

Popocatépetl, mexický jazykolam opředený legendami

Při naší cestě do Mexika jsme si nemohli nechat ujít cestu k hoře, o které jsme se učili ve škole. O hoře, která svým krkolomným názvem nemá daleko k jazykolamu. Vzpomínal jsem také na známou písničku Popocatepetl twist, na kterou jsme tancovali na plesech…

Tajuplné pohřebiště Monte Alban v Mexiku
Domorodá etnika

Tajuplné pohřebiště Monte Alban v Mexiku

Nedaleko mexické města Oaxaca leží tajuplné pohřebiště dávné zapotécké kultury. Dnes je častým výletním místem turistů, kteří zamíří do centrálního Mexika, ale i místních obyvatel. Najdete zde přístupné hrobky panovníků i hřiště na míčovou hru Pelota.

Isla de Cozumel a Isla de Mujeres – ostrovy bohyně plodnosti Ixchel
Ostrovy a pláže

Isla de Cozumel a Isla de Mujeres – ostrovy bohyně plodnosti Ixchel

Isla de Cozumel je častá mexická zastávka zaoceánských parníků, ale i důležité místo Mayů, kam dříve hlavně putovaly mayské ženy. Podstatně menší ostrůvek Isla de Mujeres je pravým opakem. Tento ostrůvek hlavně ocení biologové a milovnicí potápění, kvůli častým výskytům netradičních živočichů a žraloků.

Playa Del Carmen – neobyčejné místo na Mayské riviéře

Playa Del Carmen – neobyčejné místo na Mayské riviéře

Playa del Carmen je jedno z mála míst v Mexiku, kde se opravdu stojí zastavit a poznat mexickou kulturu, podívat se po okolí nebo zde pár měsíců pracovat jako digitální nomádi. Playa je střed mexického života, kde najdete i veškerý servis jako v Evropě. Ani o lokální práci tady není nouze.

Guadalajara – vzor mexické kultury

Guadalajara – vzor mexické kultury

Guadalajara je pro Mexičany tím pravým Mexikem. Je domovem hudby Mariachi – romantických balad v podání hudebníků s nápadně jednotnými kostýmy, kteří hrají na harfy, housle a trumpety. Je také zemí tequillových večírků a plantáží modrého agáve. V neděli odpoledne zde předvádějí elegantní jezdci Chorros stylizovaná čísla, na hony vzdálené skutečným kovbojům.