Mexická chřipka se rozběhla světem rychlostí internetového zpravodajství. Nejaktuálnější zpráva zní, že v Mexiku prošlo nákazou celkem 23 000 lidí. Jaké bylo Mexiko, když byla prasečí chřipka v mediálním zárodku? A máme se bát?
Tak a je to tady. Neklidný a dostatečně rozrušený sedím u počítače v monstrózním Mexico City. Teď již opravdu nelze couvnout, vyvlíknout se z příslibu nadcházející půlroční dobrovolnické mise.
Mexico City představuje pro mnohé pouze přelidněné město plné smogu a šílené dopravy a na cestách po Mexiku se mu mnozí vyhýbají. Mexico City přitom nabízí množství historických památek, barev, vůní i zvuků.
Přátelé z místní mexické mikrofinanční instituce mne vzali na výlet do státu Oaxaca. Okouzlil mne Monte Albán i největší živý organismus planety, tři tisíce let starý strom v Tule. Nejvíce ovšem o své vlastní kultuře vypovídají sami lidé.
Yucatánský poloostrov se nachází v jihovýchodním cípu Mexika. Tato nízko položená oblast deštných lesů byla domovem vyspělé mayské kultury. Mezi nejznámější mayské lokality patří Tulum u Karibského moře.
V mexickém státě Michoacán strávila dobrovolnice společnosti Inex dva měsíce jako vedoucí skupiny. Jejím úkolem bylo zalesňování prostor ve městě a mapování indiánskych komunit. Jak její práce probíhala?
Mérida, hlavní město Yucatánského poloostrova, je město dvou tváří. Šedivá přelidněná předměstí se střídají s širokými bulváry a luxusními hotely z dob dávno zašlé slávy. Užijete si je určitě oboje.
Centrum mayské civilizace i kultury – to je Cobá. Je to ale také jedno z největších archeologických nalezišť, které ještě zdaleka nevydalo všechna svá tajemství. Vždyť návštěvníkům je zpřístupněna pouhá jedna setina objevených staveb.