Peníze a ceny

V Mexiku je obecně levněji než v České republice, ale záleží nejen na místě, ale i na zboží, které budete chtít kupovat. Větší města jako Mexico City jsou dražší, výrazně dražší je pak oblast Mayské riviéry a ostrova Cozumel na poloostrově Yucatán a také jih poloostrova Baja California (obojí častý cíl turistů z USA).

Obecně jsou v Mexiku drahé zejména věci z dovozu, značkové oblečení je tu například výrazně dražší než u nás, stejně tak elektronika, sportovní potřeby atd. Naopak velmi levné jsou místní rukodělné výrobky, často velmi vysoké kvality (např. výrobky z kůže). Mexické peso se kupuje za přibližně 1,6 Kč.

Banky, bankomaty a směnárny: Banky fungují v Mexiku většinou ve velmi omezené době od 9 do 16. Jako turista si u nich člověk nemůže založit účet, na to je potřeba kartička minimálně a přechodném pobytu. V bankách není možné směnit peníze.Bankomaty jsou všeobecně dostupné ve velkých městech a vždy alespoň jeden je i na náměstí menších měst, ne všechny karty českých bank jsou ovšem kompatibilní se všemi bankomaty.  Nejlépe při poměru cena X výkon se osvědčily výběry z bankomatu banky ScotiaBank a HSBC. Je dobré vždy chtít potvrzení z bankomatu o výběru pro případné pozdější řešení problémů s bankou v České republice.

Lépe než bankomaty fungují platby kartou. V menších městech a menších obchodech se může stát, že vám budou účtovat poplatek za platbu kartou 5-10% z ceny nebo vám dají lepší cenu, pokud zaplatíte hotově. Protože v Mexiku ještě nejsou zvyklí na identifikaci pomocí PIN, budou vás v některých obchodem žádat o doklad se jménem a fotografií pro identifikaci.Směnárny nejsou příliš běžné, obecně je najdete pouze na letišti a ve větších městech. V menších městech často neexistuje možnost peníze směnit.

V některých oblastech, zejména na Mayské riviéře a na jihu Baja California, se akceptuje platba v dolarech. Je dobré mít neustále u sebe nějaké drobnější mince nebo bankovky. Zejména u prodejců na ulici a v menších obchodech se velmi často stává, že nemají peníze na rozměnění a raději vám nic neprodají.Slevy na evropské studentské karty se tu obecně neakceptují,  je potřeba mít kartičku mexické instituce.

Orientační ceny

  • Oběd v levnější jídelně pořídíte za 45-55 pesos (polévka, příloha, hlavní jídlo+pití),
  • pivo v hospodě 20-30 pesos,
  • nepřeberný a velmi levný je i výběr jídel u stánků tacos 10-15 pesos za kus,
  • torta (obložená houska) 25-30 pesos,
  • džus z čerstvého ovoce 1l 20-30 pesos.
  • V lepších restauracích počítejte na jídlo pro jednoho cca. 150-300 pesos.
  • Dražší jsou v Mexiku zejména uzeniny, lepší sýry, které se dost často dovážejí z Evropy a víno. Drogerie a podobné zboží jsou v Mexiku přibližně stejně drahé jako v České republice, je ale potřeba počítat, že některé značky či výrobky tu nejsou úplně běžně dostupné.
  • Základní potřeby pro cestování a outdoor  jsou v Mexiku výrazně dražší, dovážejí se hlavně z Evropy a USA a nevyplatí se v Mexiku kupovat. Obchody s outdoor vybavením najdete ve velkých městech jako Mexico City, Monterrey nebo Guadalajara.
  • Ceny ubytování se liší podle oblasti. 150-250 pesos za sdílený pokoj v hostelu, 300-650 za dvoulůžkový pokoj v levnějším hotelu.
  • Na plážích často existuje možnost stanovat nebo si zavěsit houpací síť zadarmo  nebo za drobný poplatek 50-100 pesos na osobu. Smlouvání
  • V Mexiku je běžné smlouvat, zejména u zboží kde není jasně napsaná nebo daná cena. Zejména to platí na trzích nebo obecně při koupi od pouličních prodejců, v taxících nebo ubytování, u služeb (např. zájezdů). Zejména u suvenýrů a rukodělných výrobků je často možné cenu srazit i o 50%.

Na aktualizaci online průvodce se podílela Lucie Hrušková (Cesty Latinskou Amerikou) a Barbora Novotná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: