Když se ornitolog vydá do kolumbijského pralesa, rozhodně si neodnáší pouze ornitologická pozorování.
Solné doly v kolumbijském Zipaquirá dlouho symbolizovaly utrpení a bídu. Dnes hostí druhou největší solnou katedrálu světa. Všem cestovatelům a čtenářům našeho portálu přejeme klidné vánoce doma i na cestách!
Prečo som sa rozhodla ísť na praxi? Vybrala som si Kolumbiu, pretože to bolo niečo iné, niečo jedinečné oproti všetkým ľuďom ktorých som poznala. Cieľ bol jasný – naučiť sa španielčinu a spoznať úplne inú kultúru. Mala som už čo-to pocestované a ani v životopise mi nechýbali skúsenosti, preto som sa rozhodla pre inú prax, než prax v mojom obore. Vyštudovala som síce podnikové hospodárstvo, rozhodla som sa však pre vzdelávaciu prax, konkrétne učiť angličtinu na základnej škole, s čím som už mala skúsenosti v ČR.
Hlavním cílem expedice Kolumbie v hledáčku přírodovědců nebylo běžné potulování po této krásné a rozmanité zemi, ale hlavně sběr biologického materiálu, který bude sloužit k fylogenetické analýze cichlid rodu Aequidens. Výzkum podpořil Expediční Fond.
Kolumbie je zemí s nepředstavitelnou biologickou rozmanitostí. Díky její poloze je zde možné najít jak dusné pobřežní mangrovové lesy a tropický prales tak i větrné vysoké Andské štíty. Pohoří And navíc vytváří zajímavý systém mnoha izolovaných lokalit. Ale není to jen úžasná příroda, co zde stojí za povšimnutí…
Dál jsem nemohl pokračovat, jelikož jsem musel přebrodit nejnebezpečnější brod celý cesty a řeka byla díky dešťům rozvodněná. V poslední obydlené indiánské chýši před oblastí se zlatými doly byly jenom děti, jak se zdálo. Rozložil jsem si věci po skále a snažil je trochu vyprat, vyvětrat a usušit. Seděl jsem nedaleko indiánský chýše na skále a psal deník, když na mě zavolala indiánka, jejíž věk jsem poprvé odhadnul na 50 až 60 let – později jsem však usoudil, že musí bejt minimálně o 20 let mladší – a rukou mně pokynula, ať jdu dál.
Darién je provincie na východě Panamy o rozloze 16671 km2, pokrytá prastarým tropickým, deštným pralesem, kterou v roce 1981 UNESCO zapsalo do seznamu světového kulturního dědictví a byla prohlášena Mezinárodní Biosférickou rezervací (1983).
Večer jsem konečně dorazil do vesnice Yaviza, dál už cesta nevedla, jenom řeka a stezky vysekané v nepropustné džungli. Musel jsem se rozhodnout, jak dál. Několik možností treku do Kolumbie popisuje Lonely Planet, já jsem se rozhodl pro trasu, kterou jsem ještě dodnes nikde neviděl popsanou.