Peníze a ceny

Ceny v Kolumbii se výrazně liší podle oblasti – levněji je na venkově, zejména v horských oblastech. Draho (i ve srovnání s Českou republikou) je naopak v nejluxusnějších zónách velkých měst. Dražší je i pobřeží Karibiku a město Cartagena.

Pokud se naučíte žít jako místní, budete přespávat ve stanech a hostelech a stravovat se v lokálních restauracích, nebudou vaše životní náklady příliš vysoké. Přesto jsou ceny na mnoha místech Kolumbie srovnatelné s cenami v Čechách.

V Kolumbii je velké množství bankomatů. Výběry doporučujeme provádět na letištích, ve velkých obchodních centrech nebo na dalších bezpečných místech. Po výběru je nutné být obezřetný a ujistit se, že vás nikdo nesleduje. Limity výběru se liší od 300.000 do 700.000 COP (výjimečně i 1.200.000 COP), výjimečně i vyšší částka. Některé banky si také k výběru připočítávají další poplatek, na který vás bankomat během transakce vždy upozorní.

Směnárny pak nejsou tak četné, jako jsme zvyklí turisticky oblíbenějších destinací, ale ve většině větších měst je najdete. Kurzy bývají velmi výhodné, ale i zde je potřeba zejména po odchodu ze směnárny dávat pozor.

Ceny levného ubytování v turistických oblastech začínají na 30.000 COP za osobu ve dvoulůžkovém pokoji. Ve velkých městech bývá ubytování dražší, naopak na venkově a v méně turistických oblastech se lze ubytovat výrazně levněji a využít o kempování. V době prázdnin (prosinec-leden) a prodloužených víkendů se ceny výrazně zvedají. Pro jednotlivce se nabízí na turistických místech i ubytování ve sdílených pokojích – “dormitorios” – v ceně okolo 20.000 COP.

Stravování je v Kolumbii relativně levné. Slušný oběd s polévkou, druhým jídlem a sklenicí džusu lze pořídit od 8.000 COP. Za jídlo evropského typu je nutné připlatit.

Poměrně nákladnou položkou ve vašem cestovatelském budgetu bude i doprava. Dálkové autobusy jsou poměrně drahé, zvažte spíše lokální přelety, které jsou rychlejší a cenově nevyjdou o moc dráž.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: