Většina turistů přiletí na jedno z pěti kolumbijských mezinárodních letišť. Všechny jsou dobře organizovaná a poměrně spolehlivá.
Doprava do země
Pokud se do země chcete vydat pozemní cestou:
Z Ekvádoru je možné použít jediný velký hraniční přechod – Rumichaca. Přechod je nově zmodernizován a celá procedura výstupu z Ekvádoru a vstupu do Kolumbie většinou zabere 30-45 minut a není složitá.
Aktuálně jediný poměrně klidný přechod z Venezuely je ve městě Cúcuta. Přejezd hranice na hlavní silnici poblíž města Maicao by měli využívat pouze zkušení cestovatelé se znalostí španělštiny – celá oblast je neklidná a ve velkém se zde pašuje levná nafta. Ostatní přechody s Venezuelou nejsou bezpečné.
Z Panamy se do Kolumbie nedostanete po souši. Obvykle vám v pokusu vydat se do pralesa zabrání panamská armáda už v jeho zárodcích, pokud ne, riskujete setkání s ozbrojenými pašeráky uprostřed téměř neprůstupné džungle. Je ovšem možné za cca 100 USD jet expresní lodí z nějakého přístavu v Panamě (Porvenir, Carti, …) na panamsko-kolumbijské hranice a odtud pokračovat další lodí do přístavu Turbo, který je napojen na kolumbijskou silniční síť. Další možností, jak se dostat z Panamy do Kolumbie, jsou plavby na jachtách se zastávkami na ostrovech San Blas. Loď je potřeba vybírat pečlivě, protože mnohé cesty se často zvrhávají v alkoholové i drogové orgie. Cena za tento několikadenní zážitek se pohybuje od 500 USD výše.
Do města Leticia je možné doplout z Brazílie nebo z Peru lodí po Amazonce, odsud je nutné do Bogoty letět.
Doprava v zemi
Na velké vzdálenosti (např. na cesty ke Karibiku) se vyplatí používat leteckou přepravu. V Kolumbii působí několik leteckých společností a kvalita služeb je na evropské úrovni. Na hlavních trasách lze díky značné konkurenci sehnat letenky za velmi nízké ceny, často dokonce levněji než autobusové jízdenky! K hlavním přepravcům patří společnosti LAN, Avianca a Copa. Pro cestu do Amazonie (Leticia) je nutné použít letadlo. Cena letenky na této trase je vyšší.
Autobus je hlavním dopravním prostředkem v Kolumbii. Na většině dálkových tras lze cestovat velmi kvalitními autobusy s pohodlnými sklápěcími sedadly. Mimo víkendy a období dovolených není většinou třeba kupovat jízdenky s předstihem. Umíte-li španělsky, je zvykem a vyplatí se o cenu jízdenky smlouvat. Noční spoje ušetří čas i náklady na ubytování. Přepadení autobusů na hlavních trasách jsou dnes velmi výjimečné. Během cesty je třeba dávat velký pozor na osobní věci. Běžná cena za noční přejezd z Bogoty do Calí nebo do Armenia se pohybuje v přepočtu okolo 500 Kč.
V době okolo Vánoc a prodloužených víkendů ceny jízdenek výrazně stoupají.V této době doporučuji kupovat jízdenky s předstihem. Na internetových stránkách řady autobusových nádraží (terminal) jsou jízdní řády – ty je třeba brát s rezervou. Doporučuji využívat služeb kvalitnějších společností.
Na řadě tras autobusy v nekonečných serpentinách zdolávají obrovská přesvýšení. Těm, kterým se dělá špatně, doporučuji vybrat si sedadlo vepředu.
Lokální spoje obvykle obsluhují starší autobusy nebo minibusy. Ty často zastaví na požádání kdekoliv na své trase. Ceny jízdenek se pohybují okolo 1.50 Kč a kilometr jízdy.
Veřejná doprava ve velkých městech je pro turistu celkem komplikovaná. V největších městech poměrně úspěšně funguje efektivní systém rychlých autobusů s vyhrazenými pruhy. Cena jízdenky je okolo 15 Kč a většinou je také potřeba koupit si magnetickou kartu za cca 30 Kč. Při cestování veřejnou dopravou ve velkých městech je ovšem potřeba být velmi ostražitý, pokud možno nejezdit s cennostmi, určitě ne v době dopravních špiček, kdy v nacpaných autobusech operují bandy profesionálních zlodějů, kteří neváhají použít násilí (platí především o Bogotě).
Taxi jsou v Kolumbii poměrně levné. Za cestu z letiště do centra Bogoty, která často trvá déle než 30 minut, zaplatíte kolem 200-250 Kč. Za kratší přejezdy ve městech kolem 100 Kč. Cenu je potřeba vždy domluvit předem, případně po řidičovi vyžadovat zapnutí taxametru. Naprostá většina taxíkářů zejména v Bogotě se Vás i tak bude snažit ošidit. V Bogotě, Cali a dalších velkých městech není vhodné stavět taxi na ulici! Doporučuji přivolávat je telefonicky, případně jezdit taxi z oficiálních zastávek z autobusových nádraží, nákupních center, apod.
Na aktualizaci online průvodce se podílel Honza Brotánek. Více na www.dojizniameriky.cz.