Co to znamená, když se někdo rozhodně strávit čas wwoofováním? WWOOF aneb World Wide Opportunities on Organic Farms je síť organizací sdružující dobrovolníky, kteří chtějí pracovat na organických farmách, a farmáře, kteří jim chtějí poskytnou za práci jídlo, ubytování a v ideálním případě také nějaké to know-how o tom, jak si vypěstovat vlastní jídlo.
V srdci severní Ameriky se na východní hranici Spojených států amerických a Kanady nachází jeden z největších zázraků přírody, Niagara Falls, vodopády, jejichž hukot a hřmění je slyšet na kilometry daleko. Niagarské vodopády sice nejsou, ani největší, ani nejmohutnější vodopády světa, rozhodně je však můžeme zařadit mezi ty nejslavnější. Jejich krása každoročně přiláká 12 milionů turistů, čímž je řadí mezi nejnavštěvovanější přírodní atrakce Severní Ameriky.
Janek Bednařík, bývalý učitel tělocviku a později manažer s dobrým platem se rozhodl, že doma všechno opustí a jen s báglem na zádech a v doprovodu přítelkyně se vydá na opačný konec světa. Zariskoval, což se mu vyplatilo. Splnil si jeden ze svých životních snů, když získal práci heliguida, horského vůdce lyžařů, které na strmé svahy kanadských hor dopravují vrtulníky.
Většina lidí asi neví, co výraz “dry spell” znamená, ale překlad vlastně vystihuje vše. Jedná se o “zakletí suchem”, což je pro lyžaře nebo ridery v Britské Kolumbii (BC) skoro jako státní smutek…
Už jste určitě slyšeli o heliski, ale málokdo v našich končinách zná catskiing. Výhody a nevýhody lyžování za podpory nikoli helikoptéry, ale rolby, vám vysvětlí kanadský horský vůdce Janek Bednařík.
„Pokud chceš, tak můžeš dokázat všechno, co chceš,“ shrnuje Jakub Barčík to, co se naučil při práci v Kanadě. Odhodlal se odjet z Čech a plnit si sny, a to v kanadském Revelstoku.
Revelstoke je městečko v srdci kanadských hor na půl cesty mezi Calgary a Vancouverem. Asi by se ničím zvláštním neodlišovalo od jiných malých kanadských měst, kdyby neexistovala vášeň jménem freeride. V místních horách totiž napadne 12-18 metrů sněhu za zimu. Takovou statistikou se nemůže pochlubit žádné jiné lyžařské středisko na světě.
Jan Bednařík je zkušeným horským vůdcem, díky čemuž tráví v průběru roku 100 až 150 dní na horách. Jeho největší láskou je lezení po skalách a lyžování v prašanu, které ho pohltilo v době, kdy pracoval v Kanadě při programu Zažijte Kanadu.