Lidé, zvyky, náboženství

Podle Guinessovy knihy rekordů se na Jamajce nachází největší koncentrace kostelů na metr čtvereční. Je zde možné narazit na kostel takřka na každém kroku a vybírat lze téměř ze všech světových náboženství. Absolutně nejrozšířenější je na Jamajce ovšem křesťanství. Místní jsou k němu vedeni už od dětského věku, kdy začínají chodit do náboženských škol a Bible je denní součástí jejich vyučování. Celé město či vesnice se pak o nedělích scházejí k pravidelné bohoslužbě, která je doprovázená i hudbou a zpěvem gospelů.

Synonymem Jamajky je rastafariánství. Jedná se o zdejší speciální víru, která je úzce spjata s reggae, ale není spojena primárně s kouřením marihuany, jak se mylně domnívají věci neznalí Evropané. Její vyznavači se poznají především podle speciálního účesu – dlouhých zacuchaných copánků – tzv.dreadlocks a také podle specifického oblečení v barvách červená-žlutá-zelená. Na Jamajce žije asi 100.000 rastafariánů, ale nejsou nijak speciálně organizování, nemají své kostely. Rastafariánství v 70. letech proslavil především reggae zpěvák Bob Marley a stalo se kultem na prakticky všech karibských ostrovech.

Jamajka byla objevena koncem 15. století Kryštofem Kolumbem, poté ji kolonizovala vojska Španělska, ale od 17. století byla britskou korunní kolonií a součástí Západoindické federace. Původní obyvatelé – karibští indiáni zcela vymřeli ještě před rokem 1560 v důsledku nelidské dřiny a evropských nemocí. Nahradili je pak otroci z Afriky.  Od poloviny 20. století se Jamajka pyšní částečnou autonomií, rozvíjí se turistický ruch a životní úroveň obyvatel utěšeně stoupá.

Na Jamajce je nejvíce obyvatel tmavé pleti. Jedná se především o Afričany, bývalé otroky, kteří sem byli přiváženi v době britské nadvlády. Následují míšenci a poměrně malé procento bílých.

Bílí obyvatelé Jamajky jsou především imigranti z Evropy, hlavně Velké Británie. Dále tu najdeme Welšany, Skoty, Iry a Němce. Mnohokrát také potkáte různé míšence – obyvatelé s čokoládovou pletí a zelenýma očima, ale také blonďatými vlasy a tmavou kůží.
Jedna z největších minorit na ostrově jsou také Indové. Je jich tu okolo 36 tisíc a jsou to hlavně hinduisté ze severní Indie. Dále tu najdeme okolo 5 000 Číňanů, Syřany a také relativně početnou komunitu Židů, kteří se sem dostali především v 16. století z Portugalska a Španělska.

Na Jamajce žijí milí a turisty vítající obyvatelé. Tato země má také neuvěřitelně široké možnosti ubytování. V celém Karibském moři není jiný ostrov, kde by návštěvníci mohli jak kempovat na korálovém útesu, tak i využít služeb luxusních hotelů s nabídkou all inclusive. Pro ještě náročnější klienty poskytuje „karibský ráj“ i možnost pronajmout si vlastí vilu i s privátní pláží. Stačí si jen vybrat!

Všichni milovníci vodních sportů jistě ocení skvělé podmínky pro potápění, plachtění, rafting, ale i pro rybaření, turistiku a jízdu na kole, která je na Jamajce zvláště oblíbená. Nechybí zde pochopitelně ani dostatek kulturního vyžití a místní obyvatelé jsou natolik pohostinní, že se návštěvníkovi vůbec nebude chtít domů.

Jamajská kuchyně je vynikající, v restauracích lze proto za slušnou cenu dostat především rýži a hrách, kokosové mléko a olej, ostré koření a pepř. Mezi tradiční pochoutky patří jamajské kuře na kokosovém oleji s mrkví, cibulí, pórkem, sladkými bramborami, rajčaty a pepřem. Oblíbeným nápojem je jamajský rum, džusy, místní pivo Red Stripe a Tia Maria, což je káva s čokoládovým likérem.

Jamajka není tak nebezpečnou zemí, jako některé jiné státy Latinské Ameriky, přesto je třeba počítat s tím, že tu jsou vcelku běžné násilné trestné činy. Jejich obětí se může návštěvník stát kdekoliv na ostrově, ale nejčastěji k nim dochází v centru Kingstonu. V hlavním městě Jamajky jsou velmi nebezpečné západní části, v nichž by turisté rozhodně neměli opouštět hlavní ulice a zamčená auta. Rozhodně se nedoporučuje vycházet po setmění, protože bezpečnostní situace se v Kingstonu poslední dobou zhoršuje. Extrémně nebezpečné pak jsou chudinské čtvrti města, které mají pod kontrolou drogové mafie. Ročně je tu zavražděno kolem tisíce lidí.
Zdravotnická péče je na slušné úrovni, doporučuje se však uzavřít kvalitní zdravotní pojištění. Na ostrově také nejsou stanovena žádná předepsaná ani doporučená očkování. Služby jsou vzhledem k rozvinutému cestovnímu ruchu dobré.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: