[cut]Pobřeží Guyany bylo objeveno španělskými mořeplavci na konci 15. století, během 16. až 18. století si území rozdělili Nizozemci, Francouzi a Britové. Od počátku 19. století do poloviny 20. století země tvořila kolonii Britská Guyana.
Po 2. světové válce vzrůstalo národně osvobozenecké hnutí. Vyhlášení nezávislosti bránily krvavé srážky mezi Indy a černošským obyvatelstvem. Vyhlášení republiky předcházelo v roce 1966 vyhlášení samostatnosti v rámci Commonwealthu. V roce 1980 začal přechod od státního socialismu a systému jedné strany k tržnímu systému, v roce 1992 se konaly první svobodné volby.[/cut]
V Guyaně žije pestrá směsice národností. Většinu tvoří Indové (okolo 50%) a druhou nejpočetnější skupinou jsou černoši (přibližně 35%), ale najdeme tu i Mulaty, Mestiky, Indiány a bělochy. Indiáni žijí v některých částech pralesa původním způsobem života.
Nejvíce obyvatel se hlásí ke křesťanství, a to jak protestantskému, tak katolickému, přibližně třetina věřících jsou hinduisté. Najdeme tu i muslimy a zástupce ostatních náboženství.
Kromě oficiální angličtiny se v Guyaně hovoří i hindštinou, kreolštinou, urdu a mnoha americko-indiánskými dialekty.
Na aktualizaci online průvodce se podílela Irena Andrlová z CK Reina Travel.