Naše tipy, co by vám v Ekvádoru nemělo uniknout: safari na Galapágách, hlavní město Quito, indiánské trhy v městečku Saquisilí, termální lázně Baňos a Papallacta, vulkanický kráter vyplněný jezerem Laguna Quilotoa, archeologické naleziště Ingapirca, městečko Vilcabamba v Údolí dlouhověkosti, Národní park Sangay a tradiční život místních obyvatel.
Cestopisy z Ekvádoru
Ekvádor leží na rovníku, na severozápadě jižní Ameriky u pobřeží Tichého oceánu. Cestovatel tu nalezne přímořskou krajinu i velehory. V Andách žije stále mnoho původních obyvatel, domorodých indiánských kmenů. Pro zemi jsou typickým znakem zasněžené vulkány, barevné indiánské trhy, bílé vesnické kostely, nádherná jezera a amazonské deštné pralesy s vlhkým tropickým klimatem a rozmanitou flórou a faunou. V chladnější a sušší centrální a jižní části najdete oblíbené plážové resorty.
Geograficky je Ekvádor jednou z nejvíce proměnlivých zemí na světě. Se svou rozlohou 283 500 km2 (jak kdy, Ekvádor vede spory se svými sousedy o hranice) je přibližně třikrát větší než Česká republika. Leží v oblasti rovníku na západním pobřeží Jižní Ameriky a je omýván Tichým oceánem. Jeho sousedy jsou Kolumbie na severu a Peru na východě a jihu. Neodmyslitelnou součástí Ekvádoru je přibližně 1000 km vzdálené souostroví Galapágy, které je lokalitou s bohatým výskytem exotické endemické fauny. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Ekvádoru.
Zajímavosti v Ekvádoru
Severo-jižním směrem se zde táhnou dvě výrazná horská pásma Cordillery Real (západní Occidental a východní Oriental), aby k východu prudce sestoupily do nížin povodí Amazonky – Oriente. Obě horská pásma jsou místem výskytu mnoha sopek a jejich délka je okolo 400 km. Za jistý náznak třetího horského pásma můžeme na východě považovat sopky Reventador a Sumaco. Údolí mezi západní a východní Cordillerou je tvořeno náhorní plošinou (antiplano). Je to geomorfologicky velmi komplikovaný útvar protkaný řadou erozních údolí, která se v sopečném materiálu tvoří velmi snadno a rychle. Právě tato údolí jsou místem s největším osídlením. Pobřežní nížina na západě byla kdysi silně zalesněná, ale přírodní vegetace je v současnosti výrazně pozměněna zemědělstvím. Nížiny na východě jsou stále budovány neproniknutelným deštným pralesem. Za návštěvu určitě stojí vstupní brána do Amazonského pralesa, plavba po Río Napo, město Puyo a vulkanický kráter, který je vyplněný zeleným jezerem Laguna Quilotoa.
Další fotky z Ekvádoru si můžete prohlédnout v naší galerii.