Pro cestu do Belize máte z Evropy víceméně tři možnosti. I Belize můžete poznávat autem, na kole, autobusy, taxíkem i letadlem a lodí.
Doprava do země
1. možnost: Nejdražší a nejpohodlnější. Letět přes USA přímo do Belize City. Letenka vás obvykle vyjde na zhruba 30 000 a doletíte do Belize City, ze kterého můžete být za dvě hodiny na těch nejkrásnějších ostrovech. Jenže cena to je opravdu vysoká a cesta dlouhá.
2. možnost: Nejobvyklejší a praktická. Vyčkejte si levnou letenku do mexického Cancúnu z Německa, Londýna či jiné destinace, která je levně dostupná. Do Cancúnu se z ČR zvládnete dostat za 22 tisíc korun i když není žádná akce. Když je akce, můžete se tam dostat výjimečně třeba i za 12 000 korun. Záleží, jak moc můžete čekat a jak jste omezeni v termínu vaší cesty. Z Cancúnu pak už pouze pojedete pohodlným klimatizovaným autobusem na jih a cca za pět hodin dorazíte do Belize. Cestou se můžete zastavit u asi nejmalebnějších mayských památek ležících na pobřeží – v Tulumu.
3. možnost: Dobrodružná. Pokud si chcete načerpat do žil trochu adrenalinu, můžete zkoušet lovit levnou letenku i do hlavního guatemalského města Guatemala City. I sem se občas objeví zajímavé akce z Evropy a když máte velké štěstí, můžete se sem také dostat za hodně zajímavé ceny. Odtud pak můžete letět do města Flores, prohlédnout si mayské naleziště Tikal a následně přejet během zhruba dvou hodin do Belize. Pokud šetříte, můžete absolvovat tu samou cestu autobusem (cca 10 hodin) a nebo se vydat busem cca pět hodin do pobřežního města Puerto Barrios a lodí přejet do nejjižnějšího belizského města Punta Gorda. Sem jezdí opravdu velmi málo turistů a je to oblast vhodná stále spíše jen pro baťůžkáře.
Doprava v zemi
Dopravu bych rozdělil následovně: pronájem auta, pronájem kola, autobusová doprava, vozidla taxi, letecká doprava a lodní doprava.
AUTO
Pronájem auta v Belize není úplně levný a je srovnatelný s cenami v Evropě. Musíte počítat s tím, že s vozem nemůžete opustit zemi, a tak nepřipadají v úvahu výlety, jako třeba na nedaleký Tikal v Guatemale. V Belize se navíc stává poměrně značné množství dopravních nehod. Silnice jsou však přestavovány a jsou každým rokem lepší. Pokud bude pršet několik dní v kuse, počítejte s tím, že na některá místa budete potřebovat čtyřkolku.
KOLO
Pokud jste sportovní nadšenci, vězte, že půjčit si kolo a projet si s ním určitý distrikt není nápad od věci. Zejména na ostrovech a v pobřežních oblastech je kolo velmi oblíbeným dopravním prostředkem, který je levný a praktický.
AUTOBUS
Autobusy jsou v Belize levné, jezdí skoro všude, hraje v nich nahlas hudba, ale jsou všechno, jen ne pohodlné. V Belize často jezdívají vyřazené americké školní autobusy. K novým klimatizovaným autobusům, které jezdívají v sousedním Mexiku, mají opravdu daleko. Neplatí se hned po vstupu do autobusu. Nejdříve si sednete (či stoupnete, pokud není místo) a následně po chvíli začne po busu chodit výběrčí, kterému oznámíte, kam máte namířeno a on vám podle toho řekne cenu. Vyplatí se mít u sebe mince či drobné bankovky, protože na velké bankovky by vám také nemusel být výběrčí peněz schopný vrátit. Ceny dopravného jsou o něco nižší než v ČR.
TAXI
V každém větším městě obvykle funguje několik taxikářů, kteří jsou alternativou autobusové přepravy na kratší vzdálenosti. Nachází se vždy i u hraničních přechodů a nabízí cesty do nejbližšího města. Pokud překračujete hranice v pozdější denní dobu, může se stát, že už daný den žádný další autobus nepojede a vy je tak budete muset využít. Nevěřte tvrzení, že mají pevné ceny, ať už vám budou ukazovat jakýkoliv dokument či ceduli. Nemají. Smlouvejte, smlouvejte a smlouvejte. Kolem hranic budete schopni dostat se i na polovinu požadované ceny.
V menších městech pak jistě narazíte na několik taxikářů, kteří budou mít hůře udržovaná auta a budou hledat jakoukoliv zakázku. Pokud jste maximálně ve třech a říkáte si, že by se vám hodil šofér na den, zkuste dosáhnout domluvy. Řekněte mu, kam byste se během dne chtěli podívat a zeptejte se, kolik by za den šoférování chtěl. Já jsem takto za den jízdy po samotném jihu Belize zaplatil jen asi 1100 Kč na den a to jsme jezdili opravdu celý den. Řidič navíc znal oblast velmi dobře, vyjednal mi pár slev na vstupných a místy působil i jako náhrada průvodce. Pozvěte ho na oběd, kupte mu u silnice vychlazenou colu a uvidíte, třeba budete mít nejvýhodnější a nejpohodlnější dopravu po okolí zajištěnou.
DOPORUČENÍ: Řidič, který nemá zelenou SPZ, nemá povolení vozit lidi za peníze a vykonávat taxikařinu. Jedině tak máte jistotu, že je řidič registrovaný a je bezpečné k němu nastoupit. V Belize je však poměrně běžné, že když jdete u silnice, tak vám místní za nějaký ten drobák nabídnou, že vás přiblíží k vašemu cíli. Zda nastoupíte je jen na vašem úsudku.
LETADLO
V Belize fungují dvě letecké společnosti – Maya Island Air a zejména pak Tropic Air. Letecká doprava funguje mezi většími městy obvykle i několikrát denně, obvykle menšími letadly pro 6 až 20 osob, v závislosti na počtu pasažéru. Belizské aerolinky jsou velmi bezpečné a tragické nehody se jim naštěstí zatím vyhýbají. Cena letenek se obvykle pohybuje mezi 1000 až 4000 Kč za vnitrostátní lety v závislosti na vzdálenosti. Letecké terminály jsou klimatizované, vybavené Wi-Fi a odbavení má příjemně neoficiální atmosféru. Pokud máte peníze navíc, mohou vám vnitrostátní lety opravdu významně ulehčit a zpohodlnit přesuny. Obvykle navíc není problém rezervovat let ani den předem, plno bývá málokdy, obvykle se jen vypraví o něco málo větší letadlo.
LOĎ
Lodní doprava je pro turisty nejvýznamnější mezi městem Belize City a oblíbenými ostrovy Ambergris Caye a Caye Caulker, na které jezdí motorové lodě několikrát denně. I na jiné menší ostrovy funguje lodní doprava (například na Tobacco Caye z města Dangriga), ale ta nebývá až tak četná, často to je třeba i jen jednou až dvakrát týdně. V porovnání s autobusovou dopravou je lodní doprava v Belize výrazně dražší. Důvod je přitom jasný – využívá se zejména v turistických oblastech a vzhledem k tomu, že nejvíce turistů jezdí do Belize z USA a Kanady, tak místní vědí, že si mohou dovolit načechrat ceny trochu výše.
S aktualizací online průvodce nám pomohl Jakub Kynčl, fotograf a autor webu SuperBelize.com.