Co by vám nemělo uniknout: květinový les nedaleko hlavního města Bridgetown, přírodní rezervace Barbados Wildlife Reserve a Graeme Hall Swamp, podzemní řeka a vodopády v Harrison´s Cave a opatství St Nicholas.
Cestopisy z Barbadosu
Barbados je sice nazýván „malou Anglií Karibiku“, ale přestože kamenný anglikánský kostel je v každé farnosti, v sobotu se konají pravidelně dostihy a portréty královny Alžběty visí téměř všude, ráz ostrova je vysloveně karibský a místní obyvatelé („Bajans“ – jak si říkají) se ničím neliší od svých sousedů z okolních ostrovů. Cestovní ruch na Barbadosu je skutečně na prvním místě a turisté ocení spojení pohodlného ubytování, kvalitních služeb, bezprostředního přístupu a místního koloritu. Dovolenou zde by si měli vybírat milovníci rušného nočního života, velkých hotelových zařízení a aktivního způsobu trávení dovolené se sportem.
Celé pobřeží lemují krásné bílé pískové plážes průzračnou vodou, plnou korálů a ryb, které spolu vytváří pestrou paletu těch nejkrásnějších barev. Barbados je přímo pohádkové místo pro všechny vyznavače potápění a šnorchlování. Jako cíl si mohou vyznačit jeden z mnoha lodních vraků, rozesetých kolem ostrova. Ostrov je protkán hustou sítí asfaltových silnic, na nichž není problém stopnout černého, od ucha k uchu se smějícího „rastamana“ s puštěným hlasitým reggae ve svém automobilu. Kult krále reggae – Boba Marleyho – a rastafariánského hnutí je tu velice silný, stejně jako téměř na všech ostatních karibských ostrovech. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Barbadosu.
Zajímavosti na Barbadosu
Geograficky se Barbados liší od ostatních ostrovů v souostroví Malých Antil tím, že s nimi neleží ve stejné severojižní linii, ale je vysunut asi 180 km východně do oceánu. I jeho reliéf je spíše zvlněný než hornatý narozdíl od jiných maloantilských ostrovů a návštěvník by tu marně hledal hory vulkanického původu, jak je tomu jinde v Karibiku. Nejvyšší bod – Mount Hillaby – leží ve středu ostrova pouhých 340 m nad hladinou moře. V jeho okolí se nalézá několik krasových útvarů, jako např. vápencová průrva u vsi Welchman Hall nebo atraktivní Harrisonova krápníková jeskyně. Ve vnitrozemí se na krajině podepsalo pěstování cukrové třtiny, kvůli které byla vymýcena velká část původních lesů. I přesto zde lze vidět pestrou flóru i faunu. V průběhu několika desítek let se Barbados proměnil v turistické centrum, ale kořeny turismu zde sahají až do dob kolonizace, kdy na Barbados s oblibou jezdila anglická šlechta. Je zde dostatek restaurací, hotelů a nepřeberné množství nejrůznějších atrakcí a sportů.