Covid, zdraví a bezpečnost

23.12.2020 Při příletu je nutný negativní test (ne starší 120 hodin), podstoupení zdravotního vyšetření na místě. Je možná karanténa. Test je nutné mít i při odletu ze země.

14.10. 2020 Při příletu je nutný negativní test (ne starší 72 hodin), podstoupení zdravotního vyšetření. Je možná karanténa.

Uganda je bezpečná země, aktuálně lze jezdit i do severní části země. Ve větších městech je však třeba dávat pozor na krádeže.

Zdraví

Očkování žluté zimnice je povinné a kontroluje se při každém vstupu do země. Doporučovaná je také žloutenka A a B a břišní tyfus a tetanus. Informujte se v očkovacím centru.

Uganda má lékařskou péči oproti Evropě na velmi nízké úrovni. V případě potřeby navštivte raději soukromou než státní kliniku. Nezapomeňte na zdravotní pojištění.

Mezi nejčastější problémy patří žaludeční problémy a průjem. Vodu pijte jen balenou nebo převařenou. Nebojte se jídla na ulici, ale jezte tam, kde jedí místní a přesvědčte se, že je jídlo čerstvé a dobře uvařené. Pozor na nepasterizované mléko prodávané na ulici.

Velkým strašákem je malárie. Lepší než antimalarika, ktará mají nepříznivé vedlejší účinky a před nákazou vás také úplně neochrání, je nosit večer dlouhé oblečení, používat repelent a moskytiéru. Pokud máte horečku, zimnici, bolí vás hlava nebo klouby, nechte se na nejbližší klinice otestovat, léky jsou dostupné všude a během 2-3 dnů vám uleví.

V Ugandě se také může vyskytovat vzteklina. Vyhýbejte se koupání a brodění ve stojaté vodě, kde se, kromě jezera Bunyoni, vyskytuje bilharzie (schistosomóza) způsobující zánět orgánů. Na venkově můžete potkat jiggers, červy zavrtávající se do chodidel. Tak nechoďte boso.

HIV/AIDS má 7.4% obyvatel mezi 15 a 49 lety. Nebojte se kontaktu s místními jako pití ze stejné lahve nebo podání ruky. HIV se přenáší krví. Při sexu použijte kondom.

Bezpečnost

Uganda je velmi bezpečná země a to i pro lidi cestující na vlastní pěst. V minulosti bylo nebezpečné cestovat na sever země, kde působila armáda Božího odporu, od roku 2007, ale i zde panuje relativní klid.

Největším riskem pro cestovatele je dopravní nehoda. Auta i silnice jsou ve špatném stavu a dopravní předpisy se příliš nedodržují, někteří řidiči řídí opilí nebo bez řidičáku. Doporučuji cestovat pouze za světla.

S žebráky se setkáte málokde. V místech s mnoha turisty můžete narazit na žebrající nebo prodávající děti – je lepší je v tom nepodporovat. Chcete-li přeci jen pomoci místní komunitě, přispějte neziskové organizaci, adoptujte si dítě na dálku nebo nakupte a darujte školní materiály některé vesnické škole – příležitostí je mnoho.

V Kampale a na severovýchodě země může ojediněle docházet k přepadením. Předejít mu můžete do jité míry tak, že se vyhnete cestování za tmy a nebudete ukazovat své cennosti. Krádeže a kapesní zloději jsou častějším problémem a to především v Kampale, v davech na trzích, autobusových nádražích a nacpaných taxících. Hlídejte si batoh a pokud potřebujete u sebe mít více hotovosti, rozdělte ji na různá místa.

Vyhýbejte se velkým shromážděním a demonstracím. Nefoťte vojenské, vládní a strategické objekty. U focení lidí, většionu nebývá problém, je ale slušné se předem zeptat.

Homosexualita je nelegální a jakékoliv projevy náklonosti na veřejnosti mohou vést k zatčení a uvěznění. Ze stejného důvodu může být, pro dva muže nebo dvě ženy nemožné sdílet pokoj.

Uganda je velmi bezpečná země i pro solocestovatelky. Pokud se budete oblékat konzervativně a ctít místní kulturu, neměl by nastat žádný problém. Od místních mužů se občas dočkáte žádosti o telefonní číslo nebo pozvání na rande, odmítnutí ale s klidem akceptují.

Nebezpečná divoká zvířata potkáte jen v národních parcích, kde je většinou zakázané pohybovat se bez průvodce.

Aktualizaci online průvodce připravila Lucie Dlauhá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: