Pokud patříte mezi ty, kdo se nemohou nabažit slunečního svitu a teplého moře, je pro vás Djerba tím pravým místem. Rozhodně tu nemusíte zůstat uvězněni v hotelovém rezortu. Na Djerbě je spousta zajímavých míst.
Kdy je nejlepší se na Djerbu vydat? Doporučuji jaro či podzim, to jsou zde teploty ještě příjemné. Byl jsem zde na přelomu dubna a května a teploty se pohybovaly okolo 35 °C, moře mělo příjemných 27 °C. Ostrov je věhlasný svými 320 slunečnými dny v roce a teplem po celý rok, což zdejším hoteliérům přináší téměř nepřetržitou sezónu. Tunisko je velmi oblíbenou turistickou destinací také právě proto, že je to nejevropštější arabská země a zároveň cenově nejpřijatelnější exotika.
Ostrov Djerba leží hned u jižního pobřeží Tuniska a s pevninou ho spojuje násep, jehož základy jsou již z doby římské. Žije zde na 120 000 obyvatel a je to největší ostrove severní Afriky. Nachází se zde pár vesnic a městeček a téměř kolem celého severního pobřeží jsou rozesety hotelové komplexy tvořící skoro souvislou aglomeraci
Místní domky jsou většinou bílé, malé, hranaté, s polokulatou střechou, což je přesným protikladem luxusním a mohutným hotelovým komplexům.Celý ostrov je mimořádně plochý a většinu tvoří suchá pole a pustiny, případně sady s olivovníky a datlovými palmami, jimž se zde zrovna moc nedaří. Zdejší pole se musejí zavlažovat ze stovek studní.
Co na Djerbě navštívit?
V hlavním městě ostrova Houmt Soukustojí jedna z nejzajímavějších památek na Djerbě, španělská pevnost Borj el Kebir (Velká pevnost). Její historie je dost pohnutá. Pevnost dobyl v roce 1560 pirát Dragut Ali, který tu nechal postavit z kostí a lebek španělských obránců věž. Roku 1848 byla zbourána a dnes je místo, kde stála, vyznačeno betonovým obeliskem. V pevnosti Borj el Kebir měl základnu i další slavný pirát, a to samotný Barbarosa (Rudovous).
Při procházce Houmt Soukem, jež se svými 40 000 obyvateli stejně spíše připomíná velkou vesnici, narazíte na množství krámků nabízející tradiční keramiku či koberce. Pokud vás baví smlouvání, jste na správném místě. Pro ty, jež nechtějí nic nakupovat, doporučuji návštěvu některé s mešit, jichž je tady úctyhodných 200!
Berberská svatba každé úterý
Za zhlédnutí stojí i obec Midoun, v nichž se každé úterý koná tradiční berberská svatba. Město leží asi 5 kilometrů od pobřeží, v severovýchodní části, a je to druhé největší městečko ostrova. Nachází se zde zajímavá krokodýlí farma, muzeum, mešity, obchůdky, kavárny a každý pátek se zde koná trh.
Mezi oblíbené výletní destinace ostrova patří také vesnička Guellala. Žije zde nejstarší hrnčířská komunita, díky níž se zde dochoval tradiční postup výroby. Ulice jsou zde doslova zaplavené keramikou.
Nejširší nabídku průvodců a map Tuniska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Poutní místo severoafrických Židů
Uprostřed ostrova jsou také dvě židovské vesnice. Jmenují se Hara Kébira a Er Riadh. U vesnice Er Riadh stojí synagoga La Ghriba postavená do dnešní podoby v roce 1920 na základech jedné z nejstarších synagog světa! Podle legendy stojí synagoga na místě, kde roku 600 př.n.l. spadl posvátný kámen. La Ghriba je poutním místem Židů z celé severní Afriky.
Bývá normálně přístupná, akorát musíte absolvovat důkladnou prohlídku před vstupem do areálu. Před vstupem do vnitřních prostor dostanete pokrývku hlavy (muži jarmulku a ženy šátek, popřípadě oděv na zakrytí holých ramennou). Sanktuárium je nejstarší částí celé synagogy, její základy pocházejí údajně již z 5. století př.n.l. Můžete zde také zhlédnout jednu z nejstarších tór na světě.
Djerba je dodnes důležitým židovským poutním místem – ostrov byl v minulosti jedním z mála míst, kde Židé směli přebývat. První osadníci na Djerbě byli pravděpodobně Židé, kteří sem nejspíš odešli do exilu už při prvním zničení Jeruzaléma v 6. století př.n.l. Židé mají v synagoze La Ghirba něco jako centrum výzkumu Tóry, uchovává se zde také jeden velmi starý exemplář Starého zákona.
Nejvhodnější místo k relaxaci
Vůbec za nejhezčí místo celého ostrova považuji místo na západním břehu ostrova, jemuž místní přezdívají Modrá laguna. Je zde krásný ostrůvek, na nějž se při odlivu dostanete téměř suchou nohou. Doporučuji včas toto místo také opustit, poněvadž při přílivu to již tak lehké není.
Dostanete se sem snadno, stáčí říct taxikáři (taxíky jsou zde velmi levné, asi 6 Kč/km), kam chcete vyrazit, a on vám zastaví na okraji silnice a ukáže, kudy jít. Kousek od cesty přijdete na písečný výběžek, kde jsou místní rybáři, a odtud se přebrodíte na ostrůvek. Je zde překrásné písečné pobřeží, jež předěluje skalnatý útes, odkud je pěkný rozhled. Je to zde balzám na duši i nervy pro přepracované Evropany. Nádherné moře s jemnými a dlouhými vlnkami se rozlévá po rozpáleném písku, v pozadí palmy a azurově modrá obloha, málo turistů a hodně slunce, no zkrátka oáza klidu a ráj na zemi!
Vyražte na nákupy!
Po takto krásně stráveném dni je škoda nezajít na večerní nákupy. Já je miluji a zde je pro ně to správné místo. Krásná místní keramika, vodní dýmka, tradiční či novodobé oblečení v arabském stylu, šperky či CD arabské pop-music, to vše padlo za oběť mé nákupní horečce.
Pro druhé kolo nákupu doporučuji supermarket „Al Jazair“ (Al Džazíra). Zde nakoupíte podobný sortiment jako v Evropě – jen v menším množství. Já zde nakupoval místní vína (láhev 0.3l asi 55 Kč), piva (0.25l za 18 Kč), cigarety domácí značky (krabička asi 16 Kč), zapalovače, koření, čaje atd.
Ne všechno je dovoleno
Jako završení večera je nejlepší vyrazit na místní diskotéku, kde se s vámi dá rychle do řeči omladina (domluvíte se s nimi snadno francouzsky, anglicky, italsky či německy). Pro zahraniční ženy je to zde ráj, tolik kluků, co se o ně bude přetahovat, doma jistě nemají. Pro chlapy je to horší, pokud nejsou v dosahu cizinky, budou si připadat mezi místním, pouze mužským osazenstvem, spíše jako v ,,gayklubu“.
Bohužel i zde, v nejtolerantnější arabské zemi, platí „Alláhova“ pravidla a ženám jsou některé radosti odepřeny. Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že sbalit místní holku je celkem nemožné. Když jsem si domluvil rande se servírkou z diskotéky, dozvěděl se to její zaměstnavatel a sdělil jí, že je nevhodné si něco začínat s Evropanem a schůzku jí zakázal.
Tunisané jsou milí lidé a musíte brát ohled na jejich kulturu a náboženství. Pokud se tímto budete řídit, strávíte zde jistě překrásnou dovolenou plnou zážitků, tak jako já. Ne nadarmo se Djerbě říká středozemní Tahiti.
Panu Erikovi mohu dát jen za pravdu, navštívila jsem místa o nichž píše. Na Djerbě se mi velmi líbilo a Modrá laguna je nádherná, taky je možné si jen tak zajet do sousední Libie… Královská cesta která spojuje ostrov s pevninou stojí taky za vidění a jejich disco hudba za poslech a naučit se tančit od místních“ogarů“ disco tance po jejich bylo super. ..No jste na chvíli „v jiném světě“ zdraví Mila