Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
11 + 1 rada pro výstup na Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky
28. 11. 2016
Jaroslav Blicha
Nejvyšší hora Afriky (5 895 metrů) Mount Kilimandžáro je zároveň jednou z nejvyšších na světě, na jejíž vrchol se dá dostat turistickým způsobem – tedy bez horolezeckého vybavení i zkušeností. To však neznamená, že by se jednalo o nenáročný výstup. Abyste horu úspěšně a ve zdraví zdolali, ale také, abyste zachovali zodpovědný vztah k místní kultuře a ekosystému, máme pro vás několik tipů.
1. Pole Pole!
Svaté východoafrické (svahilské) pravidlo – „pole pole!“. Ať už se bude dít cokoliv, do kempu budete docházet za tmy, budete mít zpoždění při odchodu z kempu, bude na vás čekat celá skupina, než si odskočíte, nebo nedej bože na vás bude někde něco nebo někdo padat, zapamatujte si, hlavně POLE POLE – nejčastější svahilská fráze znamenající „pomalu pomalu“. Hlavně žádný spěch v Africe!
Ne, vážně, nepodceňte to. Nahoře je strašná zima. Při nočním výstupu na vrchol Kibo se teplota může vyšplhat často až na mínus 15, pocitově pak ještě trochu dál. Vezměte si kuklu, pořádnou čepici, bundu s kapucí, kvalitní teplé ponožky a boty, kvalitní rukavice a samozřejmě několik vrstev prádla. Jde se hodně pomalu, fouká vítr. Člověk rychle promrzne.
3. Neberte kyslíkové bomby
Je to zátěž navíc a nemá, dle našeho názoru, nějaký hlubší smysl. Ve chvíli, kdy se vám bude vy vyšších výškách hůře dýchat, je potřeba zvážit, zda jste schopni jít dál, nebo zda už nikoliv. Pokud jste schopni jít dál, musí to jít i bez kyslíku. Pokud nejste schopni pokračování, musíte sestoupit dolů. S každým dalším metrem dolů se vám bude více a více ulevovat. Kyslík bude přibývat. Největší chybu, kterou můžete s kyslíkovou bombou udělat, je „nadýchání se“ kyslíku z bomby a následné pokračování ve výstupu. V tu chvíli zásadně ohrozíte své zdraví.
4. Nedůvěřujte místním horolezeckým agenturám
Většinou to dělají cestovatelé dobrodružnější povahy. Výstup zajišťovaný českou/slovenskou cestovní kanceláří se jim zdá příliš drahý (souhlasíme, že Kili nepatří zrovna mezi nejlevnější hory), takže se do Tanzanie vydávají na vlastní pěst a výstup si zajišťují až na místě ve městech Moshi či Arusha. Podvodníků zde však působí nesmírně mnoho. Budou se vás snažit přinejmenším natáhnout na ceně, a když budete ve smlouvání neústupní, cena sice půjde dolů, ale servis také. Mnohé poplatky pak do celkové ceny vůbec nemusí být zahrnuty (např. odvoz z hotelu k bráně parku a po výstupu následný přívoz zpět, adekvátní počet nosičů a jejich výplaty, poplatky za připojištění, či vám jednoduše bude za nastavenou cenu vnucena kratší trasa, po které se bude vaše šance na zdolání vrcholu rapidně snižovat.
5. Nic po sobě na hoře nezanechávejte
Půjdete jedním z nejkrásnějších národních parků v Africe. Aby byla jeho krása zachována, je třeba, aby se k místnímu ekosystému všichni návštěvníci chovali ohleduplně a šetrně. Neodhazujte odpadky. V kempu vykonávejte potřebu pouze na toaletách, nikoliv „za stanem“, i když rozumíme, že se vám v noci a v zimě nebude chtít moc vzdalovat od stanu. Při treku vykonávejte potřebu co nejdále od cesty.
6. Buďte slušní k pomocnému personálu a oceňte jeho práci
Věřte, že má-li něco skutečně zásadní vliv na úspěch či neúspěch vaší výpravy, je to pomocný personál, který vás po celou dobu výstupu doprovází a ve všech směrech se o vás stará. Je to hlavní horský vůdce, na kterém leží největší kus odpovědnosti za vaše zdraví a úspěšnost výpravy, jsou to jeho asistenti, kuchař a v neposlední řadě také nosiči. Nikdo z tohoto personálu není vaším sluhou, chovejte se k nim slušně a nenadřazeně. Odvedou-li svou práci dobře a zodpovědně, na konci výstupu je vaší nepsanou povinností věnovat jim „tips“ – tedy zpropitné. Výše záleží na vašem uvážení a spokojenosti. Neměla by být přehnaně nízká, ani nestandardně vysoká.
Autor článku Jaroslav Blicha má Afriku v malíčku. Jeho tipy na místa v Africe, kde nemusíte utratit jmění, najdete v článku Perly východní Afriky: méně známá a levnější místa. Levnější ceny se většinou také pojí s absence turistů, což dělá tato místa ještě atraktivnějšími.
7. Nepodceňte horskou nemoc
Mohlo by to mít fatální následky. Horská nemoc nepřichází skokově, ale postupně. Čím více bude příznaků a čím budou výraznější, tím je třeba více se mít na pozoru. Mezi projevy patří bolesti hlavy,závratě, zvracení, malátnost, apod. V různé míře tyto příznaky potkají každého, nesmí však přerůst do neúnosného extrému. Pokud tyto problémy nastanou ve zvýšené míře, je nezbytné zahájit sestup. Příznaky by pak měly samy postupně odeznít.
Nejširší nabídku průvodců a map Tanzánie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
8. Připlaťte si za jídlo a kuchaře
Jde o výdaje navíc, to nepochybně. Ale představte si situaci, kdy v podvečer dorazíte totálně vyčerpaní do tábora Kibo Hut ve výšce 4 700 metrů a měli byste si začít něco vařit. Jen zabalit si batoh či spacák vám dá pěkně zabrat a nastanou někdy až humorné situace, kdy si např. při balení spacáku budete muset dát až několikrát pauzu a vydýchat se, abyste mohli pokračovat. V těchto chvílích velmi oceníte, že vám personál uvaří za vás a přinese vám hotovou vydatnou večeři za vámi do stanu či chatky. Oceníte to i ve všechny ostatní dny. Jedná se o klíčový prvek úspěchu vaší výpravy a za těch pár dolarů navíc to rozhodně stojí.
9. Přibalte si s sebou silný opalovací krém
Nenechte se mást nižšími teplotami panujícími na svazích Kilimandžára. I když vám bude třeba trochu chladněji, slunce nad mraky intenzivně pálí a rychle spaluje. Přiberte tak s sebou určitě silný opalovací krém a pravidelně se mažte (minimálně obličej, krk a ruce). Neopomeňte se namazat ani při sestupu, kdy je člověk už hodně unavený a snadněji zapomene, či mazání nevěnuje dostatečnou důležitost.
10. Při sestupu mějte nasazenou roušku nebo kuklu
Při sestupu se velmi práší. Když navíc jdete za někým ve skupince, zvíření oblaků prachu je ještě markantnější. Sestup trvá téměř dva dny a kromě kupříkladu trekových holí, můžeme pro zjednodušení chůze doporučit vzít s sebou něco na zakrytí obličeje a chránit si tak dýchací ústrojí. Úplně postačí rouška či lyžařská kukla.
11. Pospěšte si, ledovce tají!
Globální oteplování se již mnoho let nevyhýbá ani Kilimandžáru. Monumentální ledovce těsně pod rovníkem, které můžete na vrcholu Kilimandžára dnes pozorovat, už za pár let nadobro zmizí. Doba, kdy roztají poslední ledovce na Kilimandžáru, je odhadována na maximálně několik málo desítek let. Kromě nepřetržitě rostoucích cen za výstup tak toto může být dalším důvodem, proč se na Kilimandžáro vydat co nejdříve.
12. Neplaťte si za nosiče, který vám celou dobu ponese WC
I tato služba na Kilimandžáru bohužel existuje. Aniž bychom toto téma více rozebírali, pamatujte, že to se prostě nedělá.