Doprava

Doprava do země Nejběžnější způsob dopravy do země je letecky na mezinárodní letiště v Chartúmu. Se společností Egypt Air je cena nejpřijatelnější. Odtud do města dopravují místní taxi.

Další možnou variantou pro vstup do země je po vlastní ose z některých z přístupných okolních států (většinou při absolvování okružní cesty nebo cesty napříč kontinentem), jedná se o Egypt a Etiopii. Tyto hraniční přechody jsou otevřené a překročení je bez potíží.

Z Egypta je třeba využít přepravní trajektovou společnost pro převoz přes Naserovo jezero. Trajekt se zajišťuje v kanceláři v Asuánu.

Z Etiopie je nejlépe průjezdný přechod Gedaref – Gallabat.

Přechod mezi Sudánem a Eritreou je omezen, pouze letecky. Přechod do nejmladší země světa Jižního Sudánu se důrazně nedoporučuje. Většina pohraničních oblastí je z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Do země vyznávající Islám s právem šaríja je zakázané dovážet výrobky z vepřového masa, alkohol, porno časopisy a vše co je v rozporu s pravidly a zákonem šaría.

Do Súdánu se snadno dostanete se společností Turkish Airlines, která létá od nejvíce zemí na světě. Nabízí pohodlí 4*hvězdičkové společnosti: letíte za dobrou cenu a získáte skvělý servis na palubě. Při mezinárodních letech si vychutnáte výběr nejlepšího menu. Jestliže u zvoleného letu neexistuje návazné spojení při přestupu, můžete využít Tour Istanbul zdarma. Online průvodce po Súdánu vytváříme díky podpoře Turkish Airlines.

Povolení

Po vstupu je třeba se nejpozději do 3 dnů registrovat na immigračním oddělení v Chartúmu (z důvodu stěhování je třeba přesné místo zjistit těsně před odletem). Registrace je zpoplatněna cca 50 USD (v závislosti na kurzu SDG=USD).

Pohyb po Sudánu je omezen. Je povinností každého návštěvníka si zajistit povolení tzv. Travel permit, který vystavuje Ministry of Tourism v Chartúmu, je zdarma, ale umožňuje návštěvníkovi cestovat po zemi.  Do některých území není civilistům doporučován ba dokonce i povolen přístup – do takovýchto oblastí nelze získat Travel permit běžnou cestou. Úřady také mají přehled, kde se kdo pohybuje. Povolením se návštěvník prokazuje na tzv. Check pointech na silnicích, nebo případně při náhodné kontrole policií nebo immigračním orgánem. POVOLENÍ K CESTOVÁNÍ JE POVINNÉ, prosím neobcházejte toto pravidlo, aby pro Vaší ignoraci nebyl ztížen nebo dokonce znemožněn volný pohyb návštěvníků po zemi!

Pravidla a zákony v navštívených zemích se musí akceptovat a dodržovat. Abychom svým chováním nenarušili možnosti pro další návštěvníky.

Další povolení je povolení k fotografování tzv, permit for photography.

Doprava v zemi

Od druhé poloviny roku 2009 jsou v Sudánu všechny hlavní silnice a tahy napříč zemí asfaltované. Wadi Halfa-Chartúm, Soleb – Chartúm, Chartúm – Gallabat, Chartúm – El Obeid – Al Fashir, mají dobrý povrch. V horším stavu je Chartúm – Port Sudán, tato silnice funguje jako hlavní tepna pro převoz různých nákladů a přetížená nákladní auta s přívěsem ozdobily silnici tzv. Potholes.

Vedlejší silnice mají nezpevněný povrch, většinou v období sucha dobře sjízdné. V období dešťů (červen-září) je spousty silnic nesjízdných.

Provoz na silnicích je hustý, především uvnitř a v okolí Cahrtúmu, a směr Port Sudán. Poměrně chaotický, ale ne nebezpečný. Zvláštním způsobem tento provoz funguje i v dopravních špičkách a bez větších potíží.

Autobus

Po zemi na hlavních trasách je možné se přepravovat meziměstskými autobusy, taxiky, a je možnost i využít stopu. Pro cestování do odlehlejších obcí a míst lidé využívají nákadní auta, nebo korbu pickupů. Místní lidé jsou velice vstřícní a řidiči pěkně zdobených nákladních aut rádi někoho svezou. V zemi mezi většími městy funguje i vnitrostátní letecká přeprava např. společnosti Sudan Airways.

Vlak

Wadi Halfy do Chartúmu a zpět, jednou týdně dle „africko-arabského“ časového řádu jezdí vlak. Vlakové spojení je také mezi Chartúmem a Port Sudánem. Všechny vlaky odjíždí a přijíždí na hlavní terminál v Chartúmu.

Auto

Nejlepší variantou je možnost půjčení auta v některé z půjčoven. Nabízí nezávislost a možnost se dostat do různých koutů země, na základě povolení k cestování. Ceny za půjčovné se odvíjejí od společnosti, která služby poskytuje, pojištění, ale také a to především, na destinacích, které plánujete navštívit. Čím dále a více off the beaten track, tím dražší. Navíc podle dostupných oficiálních informací v Sudánu není povoleno řídit vozidlo na sudánských SPZ. S půjčením auta si zaktéž půjčujete řidiče, který je zároveň i malým průvodcem přes policejní kontroly na silnicích.

S aktualizací online průvodce pomohla také Andrea Kaucká, www.divokaafrika.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: