Mauritánie je tak trochu Afrika po pokročilé – infrastruktura se zde teprve buduje, hotely někdy zcela chybí a je nutné počítat s tím, že je cestovatel zcela hozen do vody. Samotní Mauritánci ani z turistů nadšeni nejsou.
Na hlavní trase
Hlavní město, Nuakšott, je baštou modernity v zemi. Celý místní svět se točí kolem Kennedyho bulváru, který reprezentuje centrum. Mnohem zajímavější je ale místní rybářský přístav, nebo trh s velbloudy, největší v celé západní Africe. Na sever od města lze navštívit NP Banc d´Anguin, kde je možné se svést na plachetnici mezi delfíny a pozorovat mořský život. Hotely zde nejsou, jen pár stanů.
Severní výspou země je Nuadzibú, opět s krásným přístavem. Jinak město nabízí jen nádraží, odkud vyjíždí do vnitrozemí železný vlak, který cestovatele na korbě odveze do pouště. Vlak pokračuje do dolů, cestovatelé ale míří do města Šum, vstupní brány do pouště.
Z Šumu je postavená nová silnice do Atáru, městečka s působivým africkým tržištěm a skalními petroglyfy v hlubokém údolí. Odtud se dá vyjed do Čingeti, které kdysi vládlo tomuto regionu. Bývalé univerzitní město na transsaharské obchodní cestě je už téměř zapadané pískem. Lze zde stále vidět nádherné kamenné budovy i středověké knihovny. Odtud lze vyrazit na přechody a treky do pouště přes několik oáz.
Mimo cesty
Možností je pronajmout si auto a pokračovat do Vadane, zničené metropole v hlubině pouště, a dál k Oku Afriky, obrovskému kráteru, po kterém se dá projet džípem. Na trase je několik zaniklých pravěkých lokalit a měst, ale také skalní rytiny a malby.
Na cestě z Atáru do Nuakšottu leží oáza Tiržit, s horkými prameny, kde se dá strávit krásný půlden a spláchnout prach z cest. Doslova.
Na východ od hlavního města pak leží další historická města, zejména Valata, s působivě malovanými dveřmi. Vzhledem k situaci v Mali je to ale velmi dlouhá zajížďka.
A dál…
Hraniční přechody do Maroka i Senegalu jsou otevřené, ale cestovatel musí počítat s maximálním možným zdržením, ale na marocké hranici třeba i s několikadenním zdržením, kvůli aktivitám Polisario, které občas hranice zablokují.
Fotky z Mauritánie si můžete prohlédnout tady: