Ubytování
V „civilizaci“: V každém městečku se nachází minimálně jeden hotel, motel nebo guesthouse. Všechny tyto pěkné názvy však skrývají velmi jednoduché ubytování. Ve vybavení pouze postel, případně i stolek a obvykle vlastní sprcha. Zdi většinou hrály všemi barvami, ale pokoje byly v rámci možností uklizené. Nad postelemi vždy visely moskytiéry, i když někdy trochu děravé. Ve všech pokojích byly zásuvky britského typu – přivezte si příslušnou redukci. Ceny se pohybují mezi 600-1200 Kw za dvoulůžkový pokoj. V Lilongwe a Blantyre je ubytování o něco kvalitnější a každopádně výrazně dražší (od 4000 Kw/pokoj).
V divočině: V ústředí NP Nyika se nachází kemp, kde nás hned přivítal správce, rozdělal oheň na ohništi a zatopil pod velkým ohřívačem vody (horká sprcha uprostřed divočiny) – 1000 Kw/osobu. Ubytování v NP Liwonde viz speciální odstavec níže. Během trekkingu v masivu Mulanje (Mulandže) se spí v pěkných chatách lesní správy – 700 Kw/osobu („pitná voda“ a dřevo do krbu k dispozici).
Na parníku Ilala: 1) kajuta na trase Khata Bay – Monkey Bay asi 20 000 Kw/osobu; 2) první třída = ve vlastním spacáku na horní palubě pod hvězdami, k dispozici pár matrací, 1 záchod, 1 sprcha, trasa Khata Bay – Monkey Bay 10 000 Kw/osobu; 3) druhá třída = mezi desítkami namačkaných lidí a pytlů, v příšerném vedru, bez sedadla (alespoň první noc), jen pro velmi otrlé, trasa Khata Bay – Monkey Bay 3000 Kw/osobu.
Safari v NP Liwonde
All inclusive v Mvuu Campu stojí 90 USD/den a zahrnuje: nocleh ve vysokém stanu s dvěma postelemi, delikátní snídani, neomezeně velký oběd a večeři (all-you-can-eat, a ještě vás k tomu pobízejí!), filtrovanou vodu, dopolední safari na motorovém člunu na řece, odpolední/noční safari džípem pro 9 lidí, mimořádně úslužný a kvalifikovaný personál. Cena 90 USD/den je za takové služby skvělá (v okolních zemích stojí safari kolem 300 USD/den). Poplatek za spaní ve vlastním stanu, bez stravování a zaplacení dopolední a odpolední vyjížďky by vyšlo na 75 USD/den (takže tady se fakt nevyplatí šetřit). V kempu je mobilní signál a od setmění do 21 h běží elektřina. Pozor, hroši a sloni chodí v noci i přímo do kempu, a nejsou ochočení, proto dbejte přesně pokynů personálu, jinak skutečně riskujete život.
Nejlepší přístupová cesta do Mvuu Campu (Hroší kemp) v centru parku vede z Ulongwe (v polovině silnice Mangochi-Liwonde) 16 km k řece. V Ulongwe už čekají kluci-cyklotaxi (500 Kw/kolo; 1,5 h; cesta prašná, ale po rovině). Mvuu Camp leží na protějším břehu řeky a má zde svého převozníka (zdarma). Druhá přístupová trasa vede z města Liwonde skrz park po tom břehu řeky, kde leží kemp – cesta špatná, doprava pouze pronajatým džípem (asi 35 km). Třetí přístupová cesta je po řece lodí z města Liwonde (nejdražší varianta).
Komunikace s domovem
Internet není příliš rozšířený (za 3 týdny jsme na něj narazili 4x) a připojení bylo vždy velmi pomalé. Internetové kavárny najdete ve větších městech, vyjímku na venkově představuje oblíbená osada Cape Maclear na jižním pobřeží jezera Malawi (wi-fi, platí se pomocí kupónů na dobíjení telefonu). Cena obvykle 400 Kw/h (45 Kč/h).
Mobilní síť je kompatibilní pouze s Vodafonem, ostatní naši operátoři nemají roaming. Opravdu výrazně se vyplatí koupit si místní SIM kartu s kreditem (celkem 400 Kw), ze které stojí SMS asi 1,50 Kč. SMS z domova je ale schopná přijímat opět pouze z Vodafonu! Signál je ve všech osídlených oblastech, nikoliv v horách (pouze na samém vrcholu Mt. Sapitwa).
Pohledy se dají sehnat na turistických místech (100 Kw), známky do světa na poštách (75 Kw), pohledy jdou asi 3 týdny.
Stravování
Všude jsou k dostání limonády a coca-cola ve skle (0,33 l – 50 Kw). Mimo větší města však bývá problém sehnat obyčejnou balenou vodu (2 l – 150 Kw). Doporučujeme proto vzít si s sebou přípravky na dezinfekci vody (např. Aquasteril), kterou natočíte třeba v hotýlku nebo v jídelně. V celé zemi se prodává malawiské licenční pivo Carlsberg pod sloganem „Probably the best beer in the world“ (0,33 l – 90 Kw) – fakt je, že všech pět druhů se pít dá.
Malawi patří mezi chudé země a tomu odpovídá i omezený sortiment zboží v obchodech a nabídka pokrmů v jídelnách. Jídelny nabízejí grilované kuře, hovězího steak, míchanou zeleninu nebo čambo (placatá ryba z jezera) s některou ze tří příloh: rýže, smažené brambory a nsima (kaše z kukuřičné nebo kasavové mouky). Ceny takových jídel se pohybují mezi 350-450 Kw. K snídani jedí Malawijci většinou smažené brambory – ty si zároveň dávají i kdykoliv k svačině; ve velikých pánvích je smaží na oleji celý den všude, kde je větší koncentrace lidí. Jídelny někdy servírují i anglickou snídani (vajíčka, toast, máslo, marmeládu, smažené brambory a čaj s mlékem; asi 400 Kw).
Ve městech se vždy najdou užitečné supermarkety Peoples. Praktické věci (např. na trek), které v nich lze s jistotou nakoupit: těstoviny, kečup, fazole v konzervě, tuňák v konzervě, arašídové máslo, marmeláda, toastový chleba, sušenky, čokoláda, vitacit, voda – ceny jako u nás. Na trzích naopak seženete čerstvé věci jako banány, ananas, papáju, jablka, rajčata. Na ulici se jen tak na zub prodávají vařená vajíčka (40 Kw), pražené buráky (rovnou do hrsti) nebo pečená kukuřičné klasy (25 Kw).