14. 4. POZOR: Dle mimořádného opatření Vlády ČR s účinností ode dne 26. února 2021 od 00:00 hod. do 31. května 2021 se nařizuje všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky zákaz vstupu do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2. To neplatí pro občany těchto zemí a pro cesty, které vzhledem ke své povaze nesnesou odkladu a které byly předem oznámeny Ministerstvu zahraničních věcí České republiky.
Pro cestující z ČR platí povinnost předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na covid-19 ne starší 72 hodin před odletem; předložit doklad o rezervaci karanténního zařízení (hotelu) určeného keňskou vládou; rezervace má být učiněna nejpozději 24 hodin před nastoupením letu. Keňská vláda nařídila karanténu v délce 14-dní.
Cestující jsou dále povinni před příletem vyplnit elektronický formulář, , a po příletu se při kontrole prokázat QR kódem, který je jim po vyplnění formuláře zaslán do mobilního telefonu (příp. QR kód vytisknout).
Potvrzení o negativním testu na covid-19 je vyžadováno i od cestujících v tranzitu na mezinárodním letišti v Nairobi a Mombase.
Keňské úřady vyžadují potvrzení o negativním testu i od dětí, výjimka není zavedena ani pro malé děti.
13.10.2020 Lety do Keni byly v září 2020 obnoveny. Cestující musí mít negativní test na covid (ne starší než 96 hodin), vyplnit před příletem online formulář (získat z něj QR kód) a projít zdravotním testem po příletu.
Vnitřní politická a bezpečnostní situace v zemi se stále zhoršuje. Kromě pokračujícího nárůstu běžné kriminality v hlavním městě, na hlavních komunikacích i přímo v turisticky atraktivních oblastech se stále více množí loupežná přepadení, nezřídka s použitím střelných zbraní. Obětmi jsou často cizinci, nevyjímaje diplomatické pracovníky. Nebezpečné oblasti – severní oblasti provincie Rift Valley (řídce obydlené, vysoká možnost přepadení, endemická oblast žluté zimnice), severní oblasti východní provincie, zejména parky Samburu, Buffalo Springs a Shaba.
Obecně se nedoporučuje chodit ve velkých městech a chudých oblastech pěšky, hlavně pak v nočních hodinách.(Nairobi slouží cestovatelům většinou jen jako přestupní uzel a k prohlídce Mombasy postačí dva dny)
Obecně je třeba si dávat pozor na různé „dohazovače“, kteří jsou většinou neodbytní a chtějí vám zařídit vše možné (nejčastěji safari). I zde platí, že je dobré obejít více agentur, než se na safari domluvíte.
Zdraví
Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti východní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat průjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida).
V celé oblasti východní Afriky (včetně měst) se vyskytuje malárie. Pozor na horečnaté onemocnění endemické v oblasti Velké příkopové propadliny (Rift Valley Fever). Povinné očkování je v současnosti proti žluté zimnici. Na hranicích může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením. Dále se doporučuje očkování proti tyfu, hepatitidě A/B a léky na malárii.