KAPSKÉ MĚSTO: Obsáhlý průvodce městem

KAPSKÉ MĚSTO: Obsáhlý průvodce městem

Podrobné informace o bezpečnosti, starování, ubytování, ale i dopravě a jedinečných místech k výletům v Kapském městě. O informace se s vámi podělí Zuzana Šindlerová, která Jihoafrickou republiku dobře zná!

Život pod stolovou horou

Kapské Město (anglicky Cape Town, afrikánsky Kaapstad) bylo založeno v polovině sedmnáctého století jako občerstvovací stanice pro mořeplavce na cestě z Evropy do Indie či jiných asijských končin. Dnes je toto město hrdě se rozprostírající pod Stolovou horou rájem cestovatelů ze všech koutů světa. Je také hlavním městem jihoafrické provincie zvané Západní Kapsko (Western Cape). Míst jemu podobných je skutečně jako šafránu a i přes svou dnes již turistickou nálepku skrývá ještě dostatek zajímavých, nenaplánovatelných a neopakovatelných dobrodružství. Sama dobře vím, že první rozhodnutí vydat se na jih Afriky nemusí být jednoduché. Podruhé však – věřte mi – už rozhodně nebude o čem uvažovat.

Základní informace

Před odletem do Jihoafrické republiky se nezapomeňte připravit na několik zásadních odlišností v tamějším způsobu života, které vaši návštěvu dozajista ovlivní. Specifické podmínky, které zde panují, mohou občas nahánět hrůzu. Rozhodně by vás však neměly od cesty odradit. Štěstí prostě vždy a všude přeje připraveným.

Než vyrazíte

Doporučováno je očkování proti žloutence, povinné to však není. Hygienické podmínky jsou v Kapském Městě velmi dobré, voda se dá pít přímo z kohoutku a troufám si říci, že je chutnější než ta naše. Víza nejsou potřeba, pokud ovšem neplánujete zůstat přes 90 dní. Platnost cestovního dokladu však vždy musí minimálně o tři měsíce přesahovat termín návratu. Let se dá z Prahy stihnout za cca 14 hodin; záleží pochopitelně, s kterou aerolinkou letíte a kolik času máte na přestup. Obecně jsou letenky levnější od května do září (období jihoafrické zimy) a na léto potom zdražují. Vliv mají ovšem i další faktory.

Bezpečnost

Největší rozdíl oproti evropským poměrům. Rozlučte se s představou, že se po setmění sami projdete po ulicích, natožpak pokud se chcete procházet mimo centrum. I když dnes Kapské Město pro návštěvníky poskytuje již poměrně bezpečné zázemí, není na škodu být ostražitý. V noci je vždy lepší držet se ve skupině a pozorně si hlídat své cennosti, obzvláště ty, které jsou ostatním na očích.

Pokud se vydáte mimo centrum města, rozhodně se vyhněte oblastem zvaným „townships“ a to i za bílého dne. Jedná se právě o ta rozsáhlá sídelní seskupení, kde přebývá valná většina původního černošského obyvatelstva. Největší počet hrůzných zločinů, o kterých tady čas od času slýcháme, se totiž odehrává právě zde. U toho rozhodně nemusíte být.

Během pobytu v JAR také nikdy nezapomínejte, že se nacházíte v zemi marně bojující s šířící se pandemií AIDS.

Praktické rady

Platit budete jihoafrickými randy. Bezesporu nejlepší způsob, jak randy získat, je výběrem z bankomatu. Výměna hotovosti je možná pouze v bankách (nutné předložení dokladu totožnosti) a nemusí být příliš výhodná. Nejvyšší nominální hodnota bankovek je R 200 (cca 450 Kč). Nově existují dva platné typy bankovek – s vyobrazením představitelů africké velké pětky (lev, slon, buvol, nosorožec a leopard) anebo s tváří Nelsona Mandely na přední straně – ty byly zavedeny v listopadu 2012. Tak ať vás to nezaskočí.

Také se nenechte zaskočit drkotáním zubů, až budete usínat. Přibalte si pár teplých ponožek, jestli se do JAR chystáte v období našeho léta. Protože Jihoafričané prakticky neznají mráz, centrální vytápění se v jejich příbytcích vyskytuje jen ojediněle. Občas by se ale docela hodilo. Co na druhou stranu příbytkům nesmí chybět, je plot s ostnatým drátem či elektrickým vedením. To souvisí s odstavcem o bezpečnosti.

Pohled na Cape TownPohled na Cape Town

Ubytování

Hostelů a jiných ubytovacích zařízení (typicky „guest house“  nebo B&B) je v Kapském Městě požehnaně. Jak v centru města přímo na frekventované Long Street tak i v jeho ostatních částech (dle preferencí návštěvníka – blízko oceánu, přírodě, některého z hlavních dopravních tahů apod.) – stačí si jen vybrat. Ceny se pochopitelně liší dle již zmíněné lokality a také dle standardu zařízení, které je hostům k dispozici. Základem samozřejmě musí být dobrá úroveň zabezpečení objektu – až budete vybírat, soustřeďte se na popis jeho bezpečnostních prvků. Dům by měl být minimálně obehnán plotem s elektrickým vedením či vybaven alarmovým zařízením. V ideálním případě před domy stojí přímo bezpečnostní hlídka, to však není až tak běžné.

I v Kapském Městě, tak jako v každém jiném velkoměstě, jsou bezpečnější a méně bezpečné čtvrti. Z těch známých turisticky vyhledávaných je třeba zmínit Green Point, Sea Point či Camps Bay na severním výstupku západního pobřeží. Naleznete zde známý stadión postavený pro fotbalové mistrovství FIFA 2010 i spoustu překrásných pláží vinoucích se podél Atlantského oceánu (bohužel dosti chladného). Především v letním období zde bývá skutečně přeplněno. Lokality Muizenberg a Strand přiléhající k Indickému oceánu (zátoka False Bay) stojí za zvážení, především pokud jste milovníky koupání a vodních sportů. Pozor na žraloky, čas od času se tu objeví a něco/ někoho zakousnou.

Čtvrtě v centru města jsou relativně bezpečné, během dne se zde můžete pohybovat sami bez jakýchkoliv problémů. Snad jen pokud byste zabloudili do části města zvané Woodstock (nebo sousedící Observatory), buďte raději více ostražití. Ubytování zde rozhodně nehledejte. Než kývnete na ubytování komukoliv, informujte se důkladně o zabezpečení daného zařízení a také si zjistěte, jak je vzdáleno od nejbližšího townshipu. Pochopitelně čím dále, tím lépe. Věnujte také pozornost referencím od předchozích návštěvníků. Komfortní a hlavně bezpečné ubytování je dobrým základem pro to, aby se váš pobyt v Kapském Městě vydařil.

Nakupování a ceny

Woolworths, Pick’n’Pay, Checkers – nejzaručenější volba při nákupu běžných potřeb včetně potravin. Potraviny z Woolworths jsou o něco dražší, zpravidla však také kvalitnější. Kvalita potravin je obecně vcelku dobrá, žaludeční/ zažívací potíže běžné při návštěvě severoafrických zemí zde bezprostředně nehrozí. Při zpracování masa, především kuřecího (poultry/ chicken), dbejte na dobrou tepelnou úpravu. Čas od času se vyskytují případy salmonely. Doporučuji vysokou konzumaci ovoce a zeleniny, které jsou zde mimořádně chutné. Nejkvalitnější potraviny zakoupíte přímo na farmách, to však znamená nutnost vyjet mimo město.

Skvělým místem, kam se o víkendu vydat na nákupy, je tržiště. Seženete zde potraviny (ke zpracování i k přímé konzumaci), designové oblečení přímo od jeho výrobců, tradiční „hand made“ suvenýry nebo třeba i umělecké předměty. Velmi oblíbené je tržiště  Old Biscuit Mill ve Woodstocku (každou sobotu) nebo víkendový trh Bay Harbour v části města zvané Hout Bay, odkud si za dobrou cenu můžete odnést kupříkladu i čerstvé mořské ryby. Pokud se neradi mačkáte, tržiště raději vynechejte – většinou bývají skutečně přelidněné.

Pro alkohol si musíte dojít do speciálních obchodů; většinou jsou situovány v blízkosti supermarketů. Ve výše zmíněných řetězcích se dá zakoupit pouze víno. Víkendovou párty naplánujte s předstihem, alkohol se totiž v sobotu odpoledne a v neděli již nedá sehnat resp. je zakázán jeho prodej. Pak nezbývá než zajít do baru či restaurace. Pozor – při případné silniční kontrole se toleruje jen velmi malé množství alkoholu v krvi.

Ceny potravin a běžných potřeb (drogerie, oblečení atd.) se dají srovnat s cenami u nás, případně jsou o něco dražší. Pohonné hmoty jsou zase nepatrně levnější. Je však nutné podotknout, že Jihoafričané se pohybují výhradně auty. V Kapském Městě hromadná doprava prakticky neexistuje, i když se začíná postupně rozvíjet – ať už jde o tu vlakovou (GoMetro) nebo autobusovou (MyCiTi). Turisté se nejčastěji dopravují taxíky nebo vypůjčenými auty.

Za vstupy na turistické atrakce či do národních parků zaplatíte dost vysoké sumy – ostatně asi jako všude jinde. I dobré jídlo v restauraci nestojí zrovna málo. Levná je v Jižní Africe snad pouze nekvalifikovaná práce, proto si také většina lidí žijících ve městě platí služebnou alespoň na pomoc s úklidem. Počítejte také s placením za parkování (a to všude, i ve většině nákupních center). Na ulici často dohlížejí na auta tzv. parking marshalls. Při odjezdu z takto hlídaného parkoviště zaplaťte alespoň pár randů, je to místní zvyk a také slušnost.

Bezhotovostně se dá zaplatit téměř všude, pouze menší obchůdky někdy nejsou vybaveny platebními terminály. Při výběrech z bankomatů postupujte rychle a obezřetně, s nikým se nebavte a hotovost ihned uschovejte. Raději zvolte bankomat na frekventovaném místě, v nákupním centru nebo peníze alespoň nevybírejte sami.

Doprava

V Jižní Africe se jezdí nalevo a velká část místních řidičů zachází s dopravními předpisy velmi ležérně. Silnice jsou zato vesměs v dobrém technickém stavu. Na dálnicích (např. N2 táhnoucí se po celém jižním pobřeží) je maximální povolená rychlost 120km/h. Snadno se vám ale může stát, že se zaseknete za kamiónem a pojedete značný kus cesty šedesátkou. Jeden jízdní pruh bohužel není na dálnicích výjimkou – hlavně mimo město. Předjíždění je možné, buďte při něm ale nanejvýš opatrní. Neberte do auta žádné stopaře a raději nezastavujte na pomoc řidičům v nesnázích. Nesnáze mohou být pouze fingované. U čerpací stanice se o naplnění nádrže i kontrolu vozidla postará obsluha, většinou tak ani nemusíte vystupovat z vozidla. Nezapomeňte pak nechat nějaké spropitné.

Rozhodnete-li se pobýt přímo v Kapském Městě, kromě zapůjčení auta máte i další možnosti, jak se vypořádat se vzdálenostmi. Jak již bylo zmíněno, městská hromadná doprava je zde v úplných začátcích, i když autobusy MyCiti již pokrývají centrum města a jeho severozápadní část okolo pobřeží. Taxi zde má dvojí podobu – tu klasickou, kdy se platí za ujeté kilometry (sazba se pohybuje mezi 15 – 25 randy za km) a nebo tzv. Rikki, což je taxi pro více pasažérů, kteří jsou průběžně nabíráni a vysazováni po cestě k cíli. Druhá varianta je rozhodně levnější, znamená však i o něco méně bezpečnou přepravu (nečekejte také žádný komfort, tyto taxíky jsou často jen ukradená a „přebudovaná“ vozidla záchranné služby).

Díky povětrnostním podmínkám se v Kapském Městě téměř bez přestávky můžete pohybovat také pomocí mopedu či motorky. Většina lidí tuto možnost sice nevolí, ale pár takových se tu přecejen najde. Milovníci cyklistiky mohou vyzkoušet cyklostezku vedoucí z centra města do čtvrtě zvané Blouberg (16 km severně), jinak se však ve městě jízda na kole příliš nedoporučuje. Dopravní situace ve špičce je chaotická a pro jezdce na kole obzvláště nebezpečná. Na dalších cyklostezkách se ale údajně již pracuje.

Letiště (Cape Town International) je od centra města vzdáleno cca 20 min jízdy. Na místo ubytování se odsud můžete dopravit pomocí klasické taxi služby nebo můžete využít např. Magic bus.

Kam vyrazit

Na Jídlo

Velmi chutné hamburgery připravují ze všech druhů masa (i pštrosího) v restauraci Hudson’s. Najdete ji přímo v centru na Kloof Street a dále také v částech města Green Point a Newlands. Přímo na hlavní ulici Long Street si můžete vybrat hned z několika podniků, kde se dá dobře najíst. Kupříkladu restaurace Neighbourhood je vyhledávaná pro svou mexickou kuchyni (stejně jako místními oblíbená Pancho’s ve Woodstocku), na indické jídlo se zase chodí do známé Masala Dosa. Pokud dostanete chuť na italské speciality a saláty, doporučuji restauraci Da Vinci’s na Kloof Street. Dají se zde nakoupit i čerstvé těstoviny a přísady do nich. Výbornou pizzu umějí také v Carliles on Derry nedaleko od centra na Derry Street.

Památky a Pozoruhodnosti

Na své si v Kapském Městě určitě přijdou i milovníci muzeí, galerií a jiných forem sebevzdělávání. Obzvlášť pokud nepřeje počasí, udělejte si čas na návštěvu muzea Iziko v centru na Queen Victoria Street v těsné blízkosti budov Parlamentu. Přilehlý park ve svém nitru skrývá Národní Galerii a nabízí také někdy tolik potřebný prostor pro odpočinek. Osobně také doporučuji i malé muzeum District Six na Buitenkant Street, které poutavým způsobem přibližuje historii apartheidu.

Castle of Good Hope je situován v centrální části města, dal by se ovšem díky své poněkud strohé architektuře snadno přehlédnout. Pokud toužíte hrad vidět, vydejte se na obhlídku před polednem, ať si s úderem dvanácté alespoň vychutnáte výměnu stráží. Krásný výhled na východní část Kapského Města se nabízí z Rhodes Memorial (čtvrť Rondebosch).

Místem určeným především pro turisty je V&A Waterfront (Victoria and Alfred Waterfront) nacházející se v docházkové vzdálenosti od centra města. Nabízejí zde výlety lodí po Atlantiku, připravují chutná jídla z čerstvých surovin a snaží se vám prodat vše možné i nemožné. Milovníci podmořského světa tady mohou navštívit Two Oceans Aquarium a blíže se seznámit se žraloky, rejnoky i tučňáky. Nedaleko od V&A Waterfront se nachází také světoznámý World Cup Stadium.

Přírodní Krásy

Za přírodou v Kapském Městě skutečně nemusíte chodit daleko. Ke Stolové hoře vás z Long Street zaveze taxi nebo autobus do 10 minut. Pak můžete využít lanovku nebo se nahoru vydat pěšky (existuje více tras dle náročnosti). Při pohledu z centra leží po levé straně Stolové hory Ďáblův vrchol a po pravé Lví hlava a ještě více vpravo Signal Hill. Všechny tyto kopce jsou také přístupné, první dva zmíněné výhradně po vlastních. Ať už se rozhodnete zdolat kterýkoliv z vrcholků, choďte vždy jen ve větších skupinách. Signal Hill je výborným místem pro nedělní piknik; silnice k němu vede podél úpatí Lví hlavy.

Dalším tipem na příjemné strávení neděle je výlet na Cape Point. S centra se musíte tentokrát vydat směrem na Muizenberg a poté pokračovat přes Fish Hoek a Simon’s Town (kde přebývají afričtí tučňáci) až do Národního parku Cape Point. Za vstup do parku se samozřejmě platí. Cestou si dávejte pozor na paviány, mohou být nebezpeční.

Wine Tasting

Pokud si libujete v ochutnávkách vína, je pro vás oblast Western Cape opravdovou Mekkou. V okolí Kapského Města najdete nespočet vinařství, která otevírají své brány veřejnosti každý den. Vyhlášená je například čtvrť zvaná Constantia (vinařství Groot Constantia, Eagle’s Nest) nebo oblast okolo města Stellenbosch východně od Kapského Města (vinařství Spier). Ke každému vinařství vás navedou směrové tabule umístěné podél cesty.

Sport a adrenalin

To nejlepší na závěr. Jihoafričané jsou vášnivými sportovci. Proto i sportu holdující návštěvníci jsou vřele vítáni. Surfování si můžete vyzkoušet na pláži v Muizenbergu; prkno i neopren tam půjčují za rozumné ceny. Protože Muizenberg přiléhá k zátoce False Bay, žraločí hrozba je zde vysoká. Buďte připraveni na to, že vás mohou vyhnat z vody, když se nebezpečný tvor přiblíží. Na pláži také visí vlajka – pokud má bílou barvu s černým vyobrazením žraloka, do vody nesmíte. Kromě surfování vyzkoušejte třeba i bodyboarding nebo paddleboarding.

Kapské Město není ale jen o vodních sportech. Můžete zde dělat, cokoliv vás baví. Běžci z celého světa se sem sjíždí každý rok v březnu na Two Oceans Marathon, údajně nejkrásnější (ale také dosti náročný) maratonský běh na světě. Také vyznavači golfu si oblast okolo Kapského Města oblíbili, a proto zde naleznete hned několik vyhlášených golfových hřišť. Pokud máte rádi sport především z pohledu diváckého, doporučuji zajít na zápas rugby v zimní sezoně nebo na kriket v období léta. Patří to k místnímu koloritu a troufla bych si tvrdit, že vám to o jihoafrické kultuře prozradí více, než návštěva všech muzeí dohromady.

Tandemový paragliding si můžete vyzkoušet při seskoku ze Lví hlavy směrem k plážím v Cliftonu. Pokud vám to jako adrenalinový zážitek nestačí, určitě nepohrdnete nabídkou „shark cage diving“, tedy téměř osobního setkání se žraloky. Mou osobou neprověřeno, ale kdo má pro strach uděláno, kde jinde než v Jižní Africe bude mít příště takovou příležitost?

Pokud se chystáte do Kapského města, doporučujeme vydat se do hlavního města Jihoafrické republiky letecky se společností Air France, která provozuje denně přímé lety z letiště Charlese de Gaulla. Toto letiště bylo společností Skytrax oceněno jako „Nejlépe vylepšené letiště“ roku 2015. Svou dovolenou můžete začít již v Paříži. Díky službě „stopover“ můžete mezipřistání změnit v několikadenní pobyt. Až si Paříž do sytosti užijete, můžete pokračovat za exotikou Martiniku nebo Guadeloupe. Stejnou možnost máte i na cestě zpět, záleží jen na platnosti zpáteční letenky.

Zuzana Šindlerová se před rokem vrátila z půlroční stáže v Jižní Africe. Nejen pro charismatický ráz krajiny a otevřenost tamějších obyvatel si tuto zemi zamilovala. Na jejích osobních stránkách se dozvíte více o nabídce stáží v Kapském Městě a o Jihoafrické republice obecně – www.jinastaz.cz.

Zkušenosti čtenářů

Naďa Motyčková

Kapské město a město Knysna jsem již navštívila dvakrát a vždy na tři týdny. Cestovali jsme autem po Garden Rout a dělali si zastávky za poznáním. Přesto jsem neviděla všechno… Letos se tam znovu vracím. Mohu doporučit všem, kdo rádi poznávají vzdálené země, aby Jihoafrickou republiku navštívili. Je to „jiná Afrika“, než jak ji máme v podvědomí.Úchvatná příroda,velmi milí a srdeční lidé, skvělé víno …… Při obou dvou pobytech jsme se nesetkali se žádným druhem kriminality. Když se člověk chová tak, že je u nich na návštěvě a dodržuje „pravidla“ jejich země, ctí jejich způsob života a samozřejmě ničím neprovokuje, vychutná si pobyt ve skvělé atmosféře.

Anička
Naďa Motyčková:

Nic si nedělejte z psavců, důležité je, že se líbí země Vám.

Josef

Tak ta rada na zaver, je uplne vedle! Dodrzovat pravidla a neprovokovat! Koho cim provokujete, kdyz se nekdy vecer opozdite a vracite se po setmeni? Nebo na osamele vyhlidce nad mestem? Jinak ale souhlasim s temi milymi a srdecnymi lidmi. Proto taky hodne lidi po kratke navsteve neuveri jak nebezpecna zeme to muze byt !

Jakub Vanek

Dobrý článek – jen k těm poznámká výše: nejlepší je prostě nevypadat jako turista, pak je všechno v pořádku.

Nado,
tak ty jsi tam dvakrat byla a uz jsi profesorka na JAR ? Neuveritelne, ja tam bydlel pres 3 roky a netroufal bych si to rict.
Porad ale nedelej chytrou, protoze nejsi.

Jana Maděrová

Dotyčný, který se neumí ani podepsat pod svůj příspěvek a ještě se hanlivě vyjádří k napsanému příspěvku?  To je třída. Proč nenapíšete Vy, co se Vám nelíbí na JAR a co jste tam zažil když nesouhlasíte?
Jana Maděrová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí