Biltong, Droewors nebo Bobotie. Možná tato slova ani nezní jako názvy jídel, ale opravdu se jedná o masové dobroty vykouzlené v jižní části černého kontonentu.
Jihoafrická kuchyně je silně ovlivněna historií země a různorodost multikulturních zdrojů proto vytváří příjemný kulinářský zážitek různých chutí. Jeden najde mnoho podobností s portugalskou, britskou, indickou nebo holandskou kuchyní.
Hodí se také třeba říci, že Jihoafričané jsou velmi hrdí na své Braai (přenosný grill) a berou ho velmi vážně. Kdykoliv je to jen možné, zažehnou oheň a grilují své oblíbené maso a přílohy. Je to jako rituál, který nemůže být zanedbáván a zapomenut, rituál, který spojuje chutě jak černých obyvatel tak bělochů. Bez přihlédnutí k Braai, zde je seznam některých z nejpopulárnějších pokrmů, které můžete nalézt v Jižní Africe.
Biltong – nejpopulárnější pochoutka jižní Afriky
Je v podstatě nemyslitelné, sledovat rugby, televizi nebo jet na dovolenou bez zásoby biltongu. Jednoduše by to bez biltongu nebylo ono. Toto sušené maso se vyrábí v mnoha tvarech a příchutích a těší se velké oblibě jak u černé tak také bílé populace.
Maso se věší na suché a chladné místo po dobu pěti až dvanácti dní k usušení, toto vysušení mu poté zaručuje velmi dlouhou trvanlivost. Obvykle se pro tyto účely používá maso hovězí, oblíbená je také zvěřina, kuřecí a pštrosí maso. Příchutě se liší od chili, přes česnek, barbecue, až třeba chutney. Obvykle je maso na plátky nebo proužky.
Boerewors – jedno z nejpoužívanějších jídel při Braai
Boerewors lze přeložit jako farmářská klobása a je vyroben z mletého hovězího masa a koření, jako jsou semena koriandru, muškátu a černý pepř. K dispozici jsou také varianty, kde se používají různé druhy masa nebo koření, stejně jako přidané příchutě, například česnek nebo sýr. Typická příprava bude právě na Braai, ale může být také na elektrickém grilu nebo v troubě. Párky v rohlíku, známé také jako Boerewors Rolls, jsou velmi populární a jsou podávány s rajčaty a cibulí.
Droewors – rychle sušená dobrota
Přísady podobné jako jsou v Boerewors klobáse se také používají k výrobě Droewors. Tyto klobásy jsou rychle sušeny v teplém a suchém prostředí, naproti tomu třeba uzeniny italského stylu jsou sušeny pomalým zráním v chladných a vlhkých podmínkách.
Droewors se obvykle vyrábí z hovězího masa, vepřového masa nebo telecího maso a stejně jako Biltong je podáván jako lehké jídlo při jakékoli příležitosti.
Bobotie – maso s omáčkou
Tento pokrm je podobný britskému pastýřskému koláči, s tím rozdílem že byl vylepšen v Cape Malay mnoha různými kořeními. Hlavní složkou je mleté maso, obvykle hovězí nebo jehněčí, připravené s množstvím kmínu, koriandru, chilli, kari, chutney, mandlemi, rozinkami a dalším kořením. Nakonec se celý pokrm pokryje trochou omáčky. Prvně se Bobotie stalo populární v oblasti Cape, načež se tento pokrm rozšířil po celé jižní Africe.
Potjiekos – guláš po africku
Tradiční Afrikánský “guláš” nebo také „small pot food“, jak zní přesný název tohoto pokrmu, je vyráběn venku v litinovém hrnci na třech nohách nad otevřeným ohněm. Potjiekos původně přinesli do jižní Afriky Nizozemci, kteří zatápěli pomocí dřeva nebo uhlí. Recept sám se přizpůsobuje podle chutí toho kterého národa a preferencí jednotlivce, tradičně ale zahrnuje maso, zeleninu a brambory s kořením dle vlastního výběru. Specialitou Potjiekos je, že poté, co se všechny ingredience přidají, zavře se víko hrnce a jídlo se nechá pomalu vařit pro několik hodin bez míchání.
Stejně jako má Jižní Afrika různorodou kulturu, lze zde očekávat také velkou rozmanitost místní kuchyně. Samozřejmě je toho v Jižní Africe mnohem více a lze nalézt mnoho dalších tradičních i populárních jídel podle dané oblasti, které stojí za to zkusit. Ovšem pro začátek neuděláte chybu pokud zkusíte těchto pár tipů. Ochutnejte některá z jídel která místní jedí na každý den a pokud budete chtít více, pak jděte a zkuste Cape Malay kari, mealie-meal, sosaties nebo melktert.
Pokud by jste rádi vyzkoušeli Jihoafrické jídlo také tady v České republice, navštivte eshop stránky www.capecorner.cz, kde se specializují na jihoafrické potraviny, jako je Biltong, Droewors, Chutney, Cider, Chipsy, omáčky a další.
Jihoafrická kuchyně je skvělá a o sušeném masu, které koupíte téměř všude, ani nemluvě.Takové sušené KUDU, což je maso z antilopy je snad nejlepší ze všech. Maso se převážně prodává vakuované, ale je i volně na váhu. Všechny zbylé randy jsem na letišti utratil za tyto pochutiny a udělal jsem dobře.Doma všem známým chutnalo.
Co se týká grilování neobávejte se. Zděné grily jsou naprosto všude a maso dostanete dle libosti koupit také a není drahé.
Já hrozně ráda griluju, ale už mě nebaví si dělat pořád dokola cuketu a hermelín 😀 . Manžel ten zase jí pořád jenom klobásy, tak bych v létě ráda zkusila něco nového. Z toho Boerewors by byl manžel určitě nadšený a já bych to taky ráda ochutnala 🙂 . Akorát mě zajímá jestli to půjde připravit na grilu, ve kterém se topí dřevěným uhlím. Máme ho z https://www.avenberg.cz/k95-grilovani-grily-na-drevene-uhli a uvažovali jsme nad tím elektrickým, tak snad jsme neudělali chybu…
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru