Zdravotní rizika na cestách: Na co si dát pozor?

Zdravotní rizika na cestách: Na co si dát pozor?

Vyrážíte-li do exotických destinací, nezapomeňte myslet i na své zdraví. Nechte se řádně naočkovat, přibalte lékárničku a dodržujte pravidla hygieny.

Stravování

Při cestách do exotických krajů je lépe vyhnout se stravování na ulici. Hygienická úroveň pouličních kuchařů a místního obyvatelstva je ve většině případů velice nízká a ani jejich zdravotní stav nemusí být zcela uspokojivý.

Vyhýbejte se nedostatečně tepelně upraveným pokrmům, zvláště pak z masa, ryb a mořských živočichů. Některé ryby (zejména ty ulovené v blízkosti přístavu) mohou být nositeli parazitů a žloutenky A. Pozor dávejte i na ovoce a zeleninu. Vše, co lze loupat, oloupejte a ostatní řádně omyjte. Problémem může být i listová zelenina a saláty z ní připravené, často je špatně očištěná nebo omytá v nekvalitní vodě.

Při nákupech dávejte přednost kvalitním dovozovým potravinám z rozvinutých zemí. Nepijte vodu z neznámého zdroje, používejte pokud možno balenou pitnou vodu (kontrolujte těsnost a perforaci uzávěrů).

Koupání

Při pobytu v exotických zemích se vyhýbejte koupání v povrchových stojatých vodách s bohatou vegetací a raději dejte přednost tekoucí vodě. Při koupání a potápění v moři nepřeceňujte své síly (při dlouhém plavání může dojít k vyčerpání, křečím a podchlazení). Pozor na velké vlny, víry a spodní proudy. Nepodceňujte vliv alkoholu.

Při koupání a potápění v moři hrozí riziko setkání s nepříjemnými, dravými i jedovatými tvory – mořskými ježky, medúzami, rybami. Mějte s sebou pinzetu, dezinfekci a účinný prostředek. Používejte také boty do vody.

Zvířata a hmyz

Při cestách nepodceňujte kontakt se zvířaty. Zvlášť nebezpeční mohou být toulaví psi a kočky, opice, netopýři. Všichni přenáší životu nebezpečnou vzteklinu. Divoce žijící zvířata jsou většinou plachá.

Pozor na štíry, pavouky a hady – používejte kvalitní pevnou vyšší obuv. Nejjedovatější hadi žijí v tropické Asii, Jižní Americe a v Austrálii.

Při soumraku narůstá aktivita komárů přenášejících malárii, žlutou zimnici a horečku dengue. Používejte vhodné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, kvalitní repelenty. V rizikových oblastech použijte po poradě s odborníky na cestovní medicínu vhodnou antimalarickou profylaxi.

Mnohé oblasti a země rovníkové Afriky a Jižní Ameriky vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici. Na spaní používejte impregnované moskytiéry. Mouchy mohou být aktivním i pasivním zdrojem infekcí, jako jsou například spavá nemoc nebo průjmová onemocnění.

Průjmy a poranění

Průjem patří mezi nejčastější onemocnění cestovatelů, postihuje až 80 % cestovatelů do exotických zemí. Průjem bývá často provázen bolestmi břicha, teplotou, zvracením, přítomností krve a hlenu ve stolici.

Postiženi bývají častěji individuální turisté, terénní pracovníci, zdravotníci nebo geologové.

Nepřeceňujte ani pobyt v 5hvězdičkovém hotelovém resortu – neznáte zázemí, úroveň ubytování, ani zdravotní stav personálu, který s vámi nebo vaší potravou přichází do kontaktu.

Na cestách může snadno dojít k lehčím poraněním i k těžším úrazům. Mějte proto na paměti platné očkování proti tetanu!

Pohyb ve skupině lidí

Necestujte zcela sami, raději se skupinou přátel. Při pobytu v rozvojových zemích se při kontaktu s místním obyvatelstvem vyhýbejte přeplněným hromadným dopravním prostředkům. Především v přeplněných prostorech hrozí riziko nákazy – hlavně vzdušné kapénkové nákazy, jako je chřipka, meningokoková meningitida, tuberkulóza atd.

Cestování dopravními prostředky

Pokud využíváte pro své cestování již jakéhokoliv dopravního prostředku, zpravidla s vámi cestují i lidé, o jejichž stavu nic nevíte.

Klimatizace v letadle osvěží vzduch, vyčistí jej od větších částic. Většinou jej ale neumí zbavit virů a bakterií. Hrozí možná nákaza především vzdušnými nákazami jako je tuberkulóza, menigokoková meningitida, chřipka atd. Mimo to pamatujte při dlouhých letech na nebezpečí „syndromu ekonomické třídy“. Je způsoben nedostatkem prostoru a možnosti pohybu na palubě letadla. Preventivně použijte preparát obsahující kyselinu salicylovou. Za dlouhého letu se častěji projděte, uvolněte lýtkové svaly a chodidla.

Při cestě autem hrozí nejčastěji autonehody, nepřeceňujte únavu při dlouhé cestě. Dělejte pravidelné přestávky, projděte se, pravidelně pijte. V exotických zemích si uvědomte, že auta z půjčoven nemusí být v dobrém technickém stavu, ulice jsou přecpané a ne každý dodržuje dopravní předpisy.

Trajekty a lodě bývají často přeplněné (rizika infekcí), ne vždy dostatečně vybavené záchrannými prostředky (plavací vesty, záchranné čluny). Často bývá i špatný technický stav plavidla, není výjimkou vyplutí za špatného počasí.

Očkování a cestovní lékárnička

Před plánovanou cestou navštivte v časovém předstihu očkovací centrum, kde vám zajistí doporučená či povinná očkování. Některé země vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici (státy centrální rovníkové Afriky a Jižní Ameriky). Běžným standardem pak je očkování proti žloutence typu A i B.

Nezapomeňte na vybavení cestovní lékárničky, kde by neměly chybět léky proti průjmům, teplotě, kvalitní repelent, analgetika, léky proti alergiím, obvazy, náplasti, dezinfekce. Nezapomeňte na léky, které užíváte pravidelně.

Přehled nemocí a zdravotních rizik v každé krajině (dle kontinentů) najdete na stránkách Očkovacích center Avenier. Tam také můžete konzultovat aktuální situaci, zakoupit kvalitní vybavení pro vaší cestovní lékárničku a v případě potřeby si nechat vystavit i mezinárodně platný očkovací průkaz.

Pro více informací o možnosti zdravotní prevence na cestách kontaktujte lékaře z center Očkování a cestovní medicíny Avenier. Infolinka zdarma je 800 123 321.

Zkušenosti čtenářů

Kateřina

zdravím, hezký souhrnný článek…pokud někdo přemýšlí o očkování proti žloutence A a B, pak využijte akci u VZP, kde mají do konce roku akci – přispívají částkou 1300,-. Myslím, že se to hodí :oú

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: