Ať už vyrážíte do Portugalska ve kterékoliv roční době, určitě doporučujeme navštívit krásné pobřeží na jihu u oceánu, svést se žlutou tramvají v Lisabonu a připít si sklenkou portského v Portu. Pokud se ovšem nechcete v parném létě prodírat davy turistů, vyzkoušejte něco trochu jiného. Na severu Portugalska to může být třeba náboženská Braga.
Braga je třetí největší město Portugalska a je situovaná ve vnitrozemí, v srdci severní provincie Minho. Často se jí přezdívá portugalský Řím nebo město arcibiskupů. Tyto přívlastky si vysloužila právě pro svou provázanost s křesťanstvím. Ve městě najdeme nejeden kostel nebo památku spjatou s náboženstvím. Braga je obklopená malebnými kopci. Určitě stojí za to vydat se na nenáročný výlet po okolí nebo vyšplhat na romantickou vyhlídku a pokochat se výhledem na město. Sever Portugalska je nádherný v kterémkoliv ročním období.
Do Bragy se nejlépe dostanete vlakem z nádraží Sao Bento z Porta. Cesta trvá asi hodinu a jednosměrná jízdenka stojí okolo 4 eur. Můžete využít i půjčené auto, ale cesta po železnici je rychlá, pohodlná a nabízí moc hezké výhledy na portugalskou krajinu. Na samotné šmejdění po městě Vám pak stačí 1 celý den. Pokud máte tedy Porto jako základnu, stihnete se bez problému vrátit večerním spojem zpět.
Nejlepším startem pro procházku po městě je historická brána Arco de Porta Nova, která už po stovky let stráží vstup do centra města. Najdete ji po pravé straně pár desítek metrů za nádražím. Majestátný oblouk, který byl vystavěn na začátku 16. století, byl v minulosti tím hlavním a oficiálně jediným vstupem do celého města. Za bránou začíná pěší zóna, která ústí až na hlavní náměstí Praca da República.
V této zóně se nachází několik kostelů, které lemují překrásně upravované zahrady. Na tyto parky jsou obyvatelé Bragy obzvláště hrdí a svědomitě se o ně starají. Dominantou pak je katedrála Sé. Je to jedna z nejstarších náboženských staveb v celém Portugalsku. Založena byla roku 1089 a pokud se pozorně podíváte, najdete tu prvky hned několika architektonických slohů vždy dle období, kdy byla daná část dostavěná.
Oběd jako portugalšký štamgast
Pokud nefandíte architektuře, ale naopak gastronomii, zkuste na místo kostela zajít do kterékoliv přilehlé restaurace s venkovním posezením. Při výběru se nemusíte řídit pravidlem – vyšší cena zaručí lepší zážitek. Naopak, pokud v hospodě sedí i portugalští štamgasti a nemají hned u vstupu anglické menu s vyumělkovanými obrázky pokrmů, určitě jste narazili na správný podnik. Nebojte se ani malých, na první pohled ošklivých putyk, z pravidla tu je jídlo nejlepší.
K obědu zvolte rybu (peixe) nebo jednoduché tapas se sklenkou vinho verde. I zde je díky blízkosti oceánu ryba to nejběžnější a cenově nejdostupnější jídlo a vinho verde je speciální odrůda bílého vína s kyselejší chutí. Typické je pro vinice severního Portugalska.
Pokud se vydáte do Portugalska, byla by škoda vynechat návštěvu hlavního města Lisabonu. Určitě si nenechte ujít prohlídku překrásné historické lisabonské čtvrti Alfama! |
Pro milovníky kávy je zase „must see“ kavárna Brasileira. Modře okachlíkovaný dům na rohu náměstí Praca da República zaujme na první pohled svým exteriérem. Historická kavárna je plná místních lidí, kteří zde pracují, baví se s přáteli nebo studují. Starožitný nábytek a interiér jen podtrhuje úžasnou atmosféru místa. Určitě si nechte hodinku času, vezměte si knížku, dejte si kávu se sladkým pečivem a zkuste se stát na chvíli Portugalcem!
Pouť k Bom Jesus
Snad nejznámější památka Bragy se ovšem skrývá za městem – poutní místo Bom Jesus. Na parkoviště pod kopec jezdí každé půl hodiny autobus z centra, z ulice Avenida de Liberdade (opět ulice navazující na náměstí Praca de República). Cesta trvá asi 30 minut a Bom Jesus je poslední stanice. Zde začíná stezka lesoparkem, co se asi v polovině trasy změní v kaskádové schodiště.
Správní poutníci by cestu vzhůru měli absolvovat po kolenou. Dnes tady ovšem potkáte více běžců, co využívají klidné okolní prostředí pro své tréninky. Schodiště lemují alegorické sochy nebo kapličky s obrazy s výjevy z křížové cesty. Pokud vystoupáte na samotný vrchol kopce, budete odměněni strhujícím výhledem na město pod Vámi.
Pro autorku Kristýnu Nejezchlebovou je cestování životní vášní a radostí. S cestami po Evropě začala už během dospívání a v současné době má procestovanou jihovýchodní Asii, navštívila Severní i Střední Ameriku, Austrálii a nyní sní o Jižní Americe. Je téměř „profesionální“ vyhledávačka co nejlevnějších letenek a ze všeho nejraději plánuje výlety po Česku i po světě pro sebe i své známé. Ačkoliv studuje ekonomii, sní o tom, že si v Česku otevře vlastní hostel a ukáže cizincům krásy naší republiky tak, jak to vidí místní a jak to v průvodcích nepíšou. |