Západní Sahara: země, která (ne)existuje mezi Marokem a Mauretánií

Západní Sahara: země, která (ne)existuje mezi Marokem a Mauretánií

Na světě je pár míst, o nichž každý rozumný člověk ví, že nepatří těm, kdo si na ně usurpují svůj nárok. Nejznámějším takovým místem je Tibet, ale do této kategorie náleží i u nás málo známá Západní Sahara. Pokud se sem chcete podívat, čeká vás písek, nevybuchlé miny a policejní kontroly

Západní Sahara je země nacházející se mezi Marokem a Mauritánií. Předtím, než začala její kolonizace Španělskem na konci 19. století, byla tato země teritoriem 4 nomádských kmenů Saharawi, které tudy putovaly se svými stády. Vzhledem k blízkosti Kanárských ostrovů začali mít o toto území zájem Španělé, kteří využili bohatství místních vod k rybolovu. Ve 20. století rozšířili svou působnost o těžbu fosfátu. Tato dvě bohatství, ryby a fosfát, jsou dodnes hlavním ekonomickým zdrojem zdejšího podnikání. Španělsko se své kolonie vzdalo v roce 1975 a ve stejné chvíli si tuto oblast rozporcovali sousedé, Maroko s Mauritánií.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Mauritánie se krátce potom vzdala svých nároků, a tak od konce osmdesátých let je výlučným okupantem Západní Sahary Maroko, které bylo štědře finančně i vojensky podporováno USA a Francií. Fronte Polisário, politické a vojenské zastoupení Saharawí, se stáhlo spolu se statisící Saharawí do pouště v oblasti hranice mezi Západní Saharou a Alžírskem, které Saharawí skromně podporuje. Maroko v této oblasti vybudovalo 2.500 km dlouhou obrannou zeď, která je po Čínské zdi nejdelší stavbou na světě.

Od roku 1991 působí v Západní Sahaře mise OSN pod názvem MINURSO. Původně měla tato mise zajistit konání referenda o sebeurčení Západní Sahary, ke kterému ale díky diplomatickému kličkování Maroka nikdy nedošlo. A tak pokračuje úspěšná okupace Marockým královstvím, které postupně osidluje tuto zemi svými osadníky a bohatne z rybolovu a hlavně z těžby fosfátu, jehož je největším světovým dodavatelem, zatímco sta tisíce Saharawí žijí už 40 let v nuzných podmínkách utečeneckých táborů na poušti na hranici s Alžírskem.

Západní Sahara neexistuje

Z tohoto krátkého úvodu vyvstává pro cestovatele jedna důležitá informace, na níž je třeba dávat pozor při komunikaci. Pro Maročany, policejní kontroly ale i běžné lidi, Západní Sahara neexistuje. Pro ně je to jižní provincie Maroka, a tak je třeba o tom s nimi i mluvit. V žádném případě nemluvte na veřejnosti o Západní Sahaře, Saharawí a už vůbec ne o Fronte Polisario, pokud na sebe nechcete upoutat podezření z politického aktivismu ve prospěch nezávislosti Západní Sahary.

Na to jsou Maročané, uniformovaná i neuniformovaná policie, velmi citliví. Další dvě věci, jimž se při povídání nejlépe vyhněte, je král a náboženství, ani jedno není možné jakkoliv zpochybňovat. Vzhledem k tomu, že je Západní Sahara okupovaným územím, je tam velmi vysoký výskyt vojáků a policie, a to i té tajné, která se zajímá zvláště o cizince, kterých tudy neprojíždí mnoho.

Tak jako ostatní části severní Afriky, je i Západní Sahara muslimskou zemí, s čímž souvisí hlavně způsob oblečení, který by měli cestovatelé respektovat. V tomto ohledu je Západní Sahara konzervativnější než Maroko. Dalo by se říci, že čím jižněji pojedete (až třeba do Mauritánie), tím je společnost nábožensky konzervativnější, což je asi dáno i zvětšující se vzdáleností od Evropy.

Ráj pro vodní sporty v městě Dakhla

Největším městem Západní Sahary je Laayoune (300-400 tisíc obyvatel), které ale není turisticky zvlášť zajímavé, na rozdíl od jižnějšího (550 km) města Dakhla, které je turistickou destinací evropských důchodců s jejich karavany (od listopadu do dubna) a vyznavačů kite surfingu a dalších vodních sportů.

Vzhledem k té tak dávné válečné minulosti se v různých oblastech Západní Sahary nachází ještě miliony nevybuchlých min, které s sebou unáší písek a duny, a proto je prakticky nemožné jejich přesné zmapování. Je proto důležité, hlavně v jižní části Západní Sahary, se nepohybovat mimo vyježděné trasy.

Co se týká focení, tak obecně vzato dospělí se nechtějí nechat fotit, a pokud někoho vyfotíte bez dovolení, tak se vám může stát, že vás nakonec donutí fotku vymazat. Také je třeba být opatrný při focení objektů ve městech, protože mnohé z nich jsou kasárna, či jiné vojenské budovy, v lepším případě budete opět donuceni takové fotografie vymazat.

Rituál pití čaje mezi nomády

Pokud se sblížíte s místními a pozvou vás na čaj, pak mějte na paměti, že se jedná o místní společenský rituál, který se skládá celkem ze tří chodů čajů a trvá minimálně tři čtvrtě hodiny. Tento rituál vychází z nomádské tradice a připravovaný čaj bývá na naše poměry hodně sladký. Pokud tolik času nemáte, pak je slušnější zdvořile odmítnout, než přijmout pozvání a odcházet pak během pití čaje.

Budete-li po Západní Sahaře cestovat, pak se připravte na časté kontroly, bývají dvě (vojáci a policie) na vjezdu do měst i na výjezdu a občas i na různých úsecích po cestě. Na těchto kontrolách je třeba zastavit a čekat na výzvu strážníka, ne jako v Maroku, kde stačí pomalu projet. Při komunikaci se strážníky je nejlepší působit klidně a sympaticky a na případné prosby o “dárečky” reagovat nechápavým úsměvem.

Zkušenosti čtenářů

Vojta

A nejlépe si připravit velkou zásobu formulářů s vašimi údaji – tzv. Fiche d’état civil… my ji za cestu na obratník raka a zpět potřebovali asi dvacet.
Motoristi ocení i velmi levné palivo – oproti Maroku je na území ZS nafta i benzín (možná i jiné zboží) osvobozena od daní.

Dan

díky za super článek, doporučuju skouknout dokument BBC od Simona Reeve, tropic of capricorn, kde se tímto „zapomeutým konfliktem“ zabývá

Petr

Diky za info 🙂

Stařec

Zapomenutý konflikt ? Ve světě v obrazech, cca okolo r.1980 jsou vyfoceni  bojovníci Polisario s našimi SA vz.58.

Berberka

Chystám se sem v létě …konečně …

Khamlia

tak to ti drzim palce, aby ti to vyslo konecne, se tam chystas uz leta – a nezapomen zajet do Smary, to staji za to, vc. cesty z TanTan, stovky km jen poust poust a poust, ale v lete ja bych tam nejela, bude tam pekelne horko. Ja tam byla v dubnu a horko stacilo az az

MilanM

Z mé zkušenosti a pobytu zde bych neřešil komu co patří. Díky Maroku je zde náboženský i sociální smír, policie zajišťuje pořádek což ocení i turisti. A také sem vláda Maroka navalila množství peněz a to je na infrastruktuře a životní úrovni znát. Mimochodem proč nikomu nevadí, že Špamělsko Maroku zabralo území Sebty a Melily?

Filip

Ještě bych dodal, že základ je všude tankovat tolik PHM, kolik jenom jde. Zejména pro hraniční pásmo mezi Marokem a ZS. A že pokud se někde objeví lokální zátopy, policie může dál pustit jenom auta s 4×4.
Pro nás je super, že si hlídky na check pointech informace i západních turistech předávají mezi sebou (kdybyste se někdo ztratili) :).

Radekter

Včera jsem přijel do Dakhla a za celou cestu ze Sidi Ifni jsem nevyplnoval formulář ani jednou. Jen jednou chtěli pás. Ale jel jsem stopem a je fakt že řidič ho jednou dával. Byl to Frantik a měl jich asi 40 predvyplnenych 🙂
Jinak Dakhla je něco mezi Bibione a vietnamskou tržnici. Pokud neserfujete, tak sem vůbec nepotřebujete zajizdet.

Radekter

Včera jsem přijel do Dakhla a za celou cestu ze Sidi Ifni jsem nevyplnoval formulář ani jednou. Jen jednou chtěli pás. Ale jel jsem stopem a je fakt že řidič ho jednou dával. Byl to Frantik a měl jich asi 40 predvyplnenych 🙂
Jinak Dakhla je něco mezi Bibione a vietnamskou tržnici. Pokud neserfujete, tak sem vůbec nepotřebujete zajizdet.

Člověk

No tak děkuju jako za to jako informaci jako, tak jako dík.
Miloš Kurník

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí