Madeiře se také přezdívá ostrov věčného jara. Krásné hory a rozmanitá příroda leží díky dobrému leteckému spojení doslova na dosah ruky. Ač jsou břehy ostrova omývány studeným Atlantickým oceánem, zasahuje zde Severoatlantský proud, který vytváří unikátní klima mírného podnebí. Přes léto je tu příjemných 25 °C a v zimě průměrná denní teplota neklesne pod 17 °C. To činí ostrov vhodný k návštěvě v kteroukoliv roční dobu.
Roku 1425 založil objevitel ostrova Madeira Joae Gongales Zarco na jeho jižním cípu malou osadu a nazval ji Funchal, podle fenyklu (portugalsky funcho), který se zde hojně vyskytoval. Jaké je to tam dnes? Poznejte funchalské uličky a malebnou tržnici na vlastní kůži.
Leváda je zavlažovací kanál, kterým místní zemědělci přiváděli vodu z dalekých vodních zdrojů ke svým pozemkům. Na celém ostrově je neuvěřitelných 3000 km těchto kanálů, přičemž zachovaných a převážně volně přístupných je zhruba 1400 km!
Jedná se většinou o dlážděné koryto 50 cm hluboké i široké, ve kterém velmi mírným spádem teče čistá voda. Podél těchto koryt je cesta, která sloužila k údržbě tohoto megalomanského vodního díla. Cesty jsou někdy velmi široké, mnohdy ale mají jen několik desítek centimetrů. V úsecích levád, které vedou téměř v kolmé skále, se tak jedná o velmi adrenalinovou cestu. Jak po jejich stopách prozkoumat ostrov? Dozvíte se v článku Je Madeira věčně hledaným ostrovem pokladů?
Madeira je svoji charakteristikou, polohou a podnebím přímo předurčena adrenalinovým sportům. Dobrá dopravní dostupnost ze střední Evropy dovoluje celoročně zažívat aktivity, které jsou typické spíše pro exotičtější destinace. Užijtete si zde jízdu na horských kolech, trailový běh, canyoning, potápění, paragliding, surfování a nebo tzv. coastering – kombinaci plavání, skalního lezení, canyoningu, skákání z útesů a potápění.
Prohlédněte si také fotoreportáž z Madeiry od Martina Loewa, která tento ráj v Atlantiku, ostrov květin a věčného jara či zelenou perlu, jak se Madeiře mnohdy přezdívá, ilustruje.