Záhřeb: více než jen město zlomených srdcí

Záhřeb: více než jen město zlomených srdcí

Chorvatské hlavní město bývá turisty dost často přehlíženo. V porovnání s ostatními balkánskými městy sice nenabízí žádné skutečné architektonické  skvosty, je však rozhodně velmi příjemnou zastávkou na cestě po této balkánské zemi. V jeho muzeích a kavárničkách můžete odpočívat, číst si nebo jen tak pozorovat běžný život záhřebských obyvatel.

Turisté si v Záhřebu víceméně odpočinou od všech těch dech beroucích historických památek, přeplněných pláží i kýčovitých výhledů na krajinu, kterých je v Chorvatsku více než dost. Namísto toho si mohou posedět v místních kavárnách a restauracích, projít si četná muzea a galerie, ochutnat čerstvé jídlo na farmářských trzích nebo jen tak bloumat uličkami. Záhřeb je sice poměrně rušné město, zdaleka však nepřipomíná hektické turistické destinace. A právě v tom tkví jeho kouzlo.

Dám dělovou ránu

Historie Záhřebu jakožto centra regionu se píše již od 11. století. Tvoří jej takzvané dolní a také horní město, kde leží většina historických památek. Mezi oběma částmi jezdí od roku 1893 lanovka, která je nápadně podobná té na pražský Petřín. Hned u horní stanice lanovky se nachází jedna z nejzajímavějších záhřebských památek. Již od 13. století tu stojí věž Lotrščakměstským muzeem a nádhernou vyhlídkou na celé město a jeho okolí.  Věž měla původně obranný charakter a již více než stovku let se vždy v pravé poledne z věže ozývá dělo. Výstřel údajně připomíná pikantní událost z 15. století, kdy město obléhala turecká armáda.

Obránci města z věže údajně vystřelili v poledne dělovou kouli směrem k tureckému táboru na břehu nedaleké řeky Sávy. Koule prý zasáhla a rozcupovala kohouta, což mělo zcela demoralizovat turecké vojáky a ti pak raději odtáhli. Jiní však tvrdí, že má výstřel z děla pouze pomoci synchronizovat vyzvánění zvonů na místních kostelech. Kdo ví… Další zajímavá historka se váže se jménem věže Lotrščak, které údajně odkazuje na Zvon zlodějů umístěný kdysi nahoře ve věži. Jeho vyzvánění každý večer upozorňovalo na uzavření městských bran.

Nejširší nabídku průvodců a map Chorvatska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Putování po záhřebských památkách

Mezi všemi místními kostely vyčnívá ten věnovaný svatému Markovi. Zraky kolemjdoucích přitahuje především díky své výrazné, netradiční a vskutku patriotické střeše, na které jsou vyobrazeny městský znak Záhřebu a kachličky pokrývající střechu tvoří mozaiku v tradičních chorvatských barvách; modré, červené a bílé. Nad město ční dvě více než stometrové věže katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána, na jejíž stavbě se ve středověku údajně podíleli také pražští řemeslníci. Severně od Záhřebu leží pohoří Medvednicanejvyšším vrcholkem Sljeme o výšce 957 metrů, které je oblíbeným výletním místem nejen zdejších obyvatel. V horách je hned několik stezek, které vybízejí ke kratším i delším procházkám, například k ruinám středověkého opevněného města Medvedgrad.

Zamilovaným vstup zakázán

Pozornost návštěvníků Záhřebu rozhodně upoutá lehce bizarní muzeum Rozpadlých vztahů, které se zaměřuje na zlomená srdce. Všechny vystavené předměty vyjadřují pocity při rozchodu. Některé artefakty jsou spíše zábavné, u jiných člověk uroní slzu. Všechny pak za sebou mají určitý příběh, muzeu je totiž vesměs věnovali sami zhrzení milenci.

Mezi exponáty se pak vyjímají například propletené dlaně dřevěných figurín, boční zrcátko z milencova automobilu, poslepovaný sádrový trpaslík, sáčky na zvracení z letadla, tlačítko z klávesnice s písmenkem T či dokonce sekera a dřevěný meloun. Po prohlídce nevšední výstavy pak můžete svůj žal či jiné duševní rozpoložení zapít na baru přímo v muzeu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí