Zadné Meďodoly, autor: Kristian Slimak
Poloha a popis: Dolina leží v severovýchodní části Vysokých Tater a vytváří přímou hranici mezi Belianskými Tatrami. Se svoji délkou 4,5 kilometru a převýšením 700 metrů je nejmohutnější odnoží Javorové doliny.
Dolina začíná v Polaně pod Muráňom, odtud ji po celé délce, až ke Kopskému sedlu ( 1 750 m) provází Meďodolský potok. Dolina se nezařezává tak vysoko do skal jako jiné Tatranské doliny. Má spíše mírný charakter. Jsou odtud však krásné výhledy. Vzhledem k cestě od Polany pod Muraňom jsou po levé straně vidět vrcholy Belianských Tater – Muraň (1 896 m), Havran (2 151 m),Ždiarska vidla (2 141 m). Napravo jsou již více vzdálené hory Vysokých Tater, konkrétně Kolový Úplaz
(1 783 m), Kopa Brán (2 021 m), Kolový štít (2 418 m), Jahňací štít (2 229 m). V dolině můžete narazit ve výšce 1 397 metrů na odpočívadlo Studnička (někdy označováno jako chata Na Burdeli).
Zajímavosti:
Název doliny je logicky odvozen od těžby vzácných kovů především mědi. V důsledku této těžby byla značně snížena horní hranice lesa. Těžba skončila na konci 19. století.
Celou dolinou vede naučný chodník, který vede snadným terénem a je vhodný jak pro děti, tak i pro důchodce.
Vrchol Muraň je specifický v tom, že z každé světové strany vypadá jinak. Další zajímavostí, co se týče této hory, je historický chov kozorohů, které choval kníže Hohenlohe.
Pod vrcholem Muraň se nachází Muranská jeskyně, která je dlouhá 60 metrů. Na druhé straně údolí, zhruba ve stejné výšce, je další jeskyně. Nachází se pod vrcholem Kolového Úplazu a nese příhodný název Jeskyňa pod Úplazom.
Většina Belianských Tater je od roku 1978 z důvodu rekultivace prostředí zavřena. Přístupné jsou jen vedlejší doliny. Jsou to Dolina Siedmich prameňov, Predné Meďodoly a Zadné Meďodoly.
Trasy:
- Celou dolinu protíná modrá turistická značka, na kterou je možno přejít z asfaltové cesty Pod Muraňom.
- / Možná je také varianta z Tatranské Javoriny po modré nebo zelené (podél silnice). Zelená značka pokračuje Javorovou dolinou a modrá se odděluj do Zadních Meďodol.
Ahoj Alesi,
jsme v Malajsii a pozitri se chystame neplanovane na skok do Indonesie – Manado.Loni jsme okoukli Tanu Toraju a protoze uz nebylo vice casu,chteli bychom se letos vratit na Sulawesi.Chteli jsme Bunaken,ale po precteni clanku o snorchlovani mezi igelitaky,bychom se radi vydali na Togeany.Prohledli jsme si tve fotky a malinko nam to pripomelo nami oblibene Filipiny a ostrov Siquior.
Muzes nam prosim poradit,jak se na ostrovy dostat,co nejjednoduseji? Odkud je nejlepe vyuzit jakou lod – mame trosku problem s vratkymi lodkami a zaludecnimi problemy.
Co by jsi nam mohl doporucit?
Diky moc za info
Lucka
Dobrý den Aleši. Togianské ostrovy vypadají jako ráj! Chystáme se na podzim do Indonesie, už podruhé a tak mám na Vás prosbu: jak se tam nejlépe dostaneme z Jávy?
Ahoj,
zalezi na to odkud pojedete. Idealni je bud Jakarta nebo Surabaya. Odtud let do Gorontala a nasledne druhy den rano lodi z Bumbulanu do Dolongu.
http://www.waleakodi.com/schedule.html
Vetsina cestovatelu pak pokracuje pres Ampanu do Tenteny (vodopady, jezero Poso) a nasledne Tana Toraja a z Makassaru zpet.
Ales
odeslala jsem omylem nedokončený mail. Takže dodávám:
Byli jsme na ostrovech Karimun Jawa. Je to nádherné, asi něco podobného, jen méně etnické. Cesta tam je docela jednoduchá ze Semarangu jezdí loď Kartini až tam.
Děkujeme moc za odpověď. S pozdravem Nataša
Selamat malam Aleši.
Děkuji za krásnou inspiraci tvým článkem o Togianu.
Pracovně trávíme v Indonesii již mnoho let a ostrovy máme projeté od Karimunu po Papuu…Jedno z mála míst,kde jsme ještě nebyli je právě Togian.Budu velmi ráda,když mi poradíš,jak nejlépe se dostat bud ze Samarangu,kde pracujeme nebo z Jakarty. Chtěli bychom poznat jak tradiční vesnice a na chvíli se ponořit pod hladinu..Nejlépe bez civilizace…Víme,že Papua to nebude,ale rádi poznáme něco jiného.
Moc děkuji za info
Alena
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.