Kolébka civilizace, kde se zrodilo písmo, kalendář, kolo i zákony, místo, kde člověk vytvořil první zavlažovací systémy a města. Území mezi dvěma řekami bylo svědkem domestikace zvířat, vzniku zemědělství a vědních oborů.
Do Iráku se od pádu vlády diktátora Saddáma Husajna prakticky necestovalo. Bezpečnostní situace byla až do svržení radikální organizace Islámský stát velmi složitá a individuální turistika byla možná jen v severní části, takzvaném Iráckém Kurdistánu. To je totiž takový stát ve státě s vlastní vládou, armádou a pravidly. Minulý rok se to však změnilo a nyní je možné vstoupit i do většinové arabské části bez vojenského doprovodu. Samozřejmě je cestování i tak na dlouhé lokte, památky jsou přísně střežené a bez domácího průvodce je velmi těžké se někam dostat. Ještě dlouho to nebude země, po níž by proudily houfy turistů, a je určitě potřeba se připravit na všelijaké nepředvídatelné situace. Následující destinace má v programu zájezdu CK Kudrna.
Kam zamířit v arabském Iráku?
BAGDÁD, kdysi nazývaný Městem míru, byl centrem islámu až do vyplenění Čingischánem ve 13. století. Město si oblíbil už dobyvatel Alexandr Veliký, který si z něj udělal své sídlo. Dnes je s 9 miliony obyvatel po Káhiře druhým největším arabským městem světa. Přestože město působí chaoticky, je tu hodně aut, zácpy, žádná pravidla provozu, lidé nejsou nervózní, ale naopak velmi milí, nápomocní a komunikativní. Určitě se podívejte do šíitské mešity Kázimíja, která vás upoutá svou spirituální atmosférou, a navštivte také velmi významnou medresu Mustansiryah, kde se kromě náboženství vyučovala i matematika, astronomie, filozofie a medicína. Zajímavý je rovněž Martyr Monument, památka padlým vojákům z irácko-íránské války.
Ktesifón – asi 30 kilometrů od Bagdádu se vypíná majestátní palác z dob Parthů a Sasánovců, rezidence králů Předního východu. Údajně byl Ktesifón koncem šestého až začátkem sedmého století považován za největší město světa. O jeho velkoleposti svědčí dochovaný oblouk, který je největší jednoramennou klenbou z nepálených cihel na Zemi.
Hit – Největší i nejméně lidnatou provincii Anbar můžeme považovat také za nejobávanější. Bývalé hlavní buňky Al-Káidy sídlily právě tady, ve městě Ramadi a Falúdža. V malém městečku Hit navštivte vodní mlýn na řece Eufrat. Voda je tu tak čistá, že ji místní pijí, a je to jedno z nejkrásnějších míst v Iráku.
Babylon – Podle biblické tradice jedno z prvních měst založených po potopě, hlavní město Babylonie i Novobabylonské říše. Saddám Husajn dal jeho hradby vybudovat nanovo, a během americké okupace tu dokonce parkoval tanky. Nedaleko se nachází také slavná Babylonská věž, kterou se podle legendy lidé snažili postavit až do nebe, aby dokázali, že se vyrovnají Bohu. Tomu se to samozřejmě nelíbilo a pomátl jejich jazyky natolik, že věž pro neschopnost komunikace nedostavěli. Od té doby lidé hovoří různými jazyky a věž je symbolem lidského pokoření.
Nadžaf – město, v němž najdete odpočívat nejen prvního imáma šíitského islámu, imáma Alího, ale také největší hřbitov světa, Wadi As Salam, kde je pochováno odhadem až deset milionů lidí. Z vyhlídky budete mít krásný rozhled, ale konce nedohlédnete. Díky spojení tohoto místa s praotcem všech proroků Abrahámem je nedozírné moře hrobek považováno za kus nebe na zemi. A tak, kdo na to má, nechává se pohřbít právě tady.
Nejširší nabídku průvodců a map Iráku (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Karbala – po Mekce, Medině a Jeruzalému nesvatější místo. Roku 680 se tady odehrála bitva mezi třetím imámem Husajnem a chalífou umajjovské dynastie, Jazídem I. Imám Husajn v bitvě padl a šíité tu každoročně uctívají jeho památku na svátek Ašura. Spirituální síla místa je nesmírná.
Nippur – významné mezopotámské město a náboženské centrum zasvěcené bohu větru, deště a bouřek Enlilovi.
Ur – rodné město proroka Abraháma, uctívaného křesťany, židy i muslimy. Dominantou Uru je zikkurat měsíčního boha Nannara. Vede na něj 130 schodů a jeho výška je 18 metrů. Zikkuraty, tyto starověké mrakodrapy, však dosahovaly i výšek až 30–60 metrů.
Adamův strom – strom poznání, z něhož Eva odtrhla jablko, opravdu existuje. Nebo aspoň někteří si to myslí. Najdeme ho ve městě Qurna, na soutoku Eufratu s Tigridem.
Samarra – velmi citlivá oblast, protože tu v sunnitském regionu stojí šíitská mešita Al-Askari. V dobách, kdy byla země na prahu občanské války, na ni bylo spácháno několik atentátů, dnes je však bezpečnostní situace dobrá a je možno dokonce do mešity vstoupit a obdivovat její kopuli pokrytou 72 000 zlatými dlaždicemi. Nedaleko se nachází 52 metrů vysoký minaret nazývaný Malvíja. Na něj můžete vystoupit po točitém schodišti, ale je to pro silné povahy, chybí tu totiž zábradlí.
Mosul – druhé největší město v Iráku, bohužel nejvíce postižené válkou s Islámským státem. Když se procházíme po historickém centru, vidíme jen ruiny a pomalé probírání se k životu. Některé kostely se už dočkaly obnovy a dá se věřit, že většina křesťanských věřících se do města už brzy vrátí. Nádherné je tržiště v centru města, které válka vůbec nezasáhla. Je téměř neuvěřitelné, že o pár kroků dál stojí mešita, v níž Abú Bakr Al Bagdádi vyhlásil v roce 2014 Islámský stát. Za zastavení stojí hrad Bash Tapia s krásným výhledem na řeku Tigris a takzvanou Saddámovu mešitu.
Hatra – první památka UNESCO, chrámový komplex podobný syrské Palmýře. Naštěstí většina památek řádění Islámského státu přečkala.
Kirkúk – toto město v nárazníkové zóně mezi kurdskou a arabskou částí Iráku je historicky a etnicky spíše kurdské, ale díky obrovskému ropnému nalezišti Baba Gurgur je místem sporů a nároků všech moderních mocností. Nemůžeme ale podcenit ani jeho historické zázemí. Najdeme tu citadelu s hrobkou proroka Daniela, komplex Bartakiya – mešitu s rozsáhlým hřbitovem, arménský kostelík nebo Velkou mešitu světla. Město svou atmosférou připomíná Kábul v Afghánistánu.